בדיקת בית לפני קניה

בית מגורים בסיאטל
בית מגורים בסיאטל

קנייתו של נכס למגורים וודאי מסמלת עבורכם את תחילתה של דרך חדשה. יתכן ואתם רוכשים נכס עבור עצמם כדי לקבע את מקום מושבכם, ואולי בחרתם לרכוש בית או דירה, על מנת להשכיר את הנכס, ובכך לייצר לעצמכם הכנסה נוספת. שתי העסקאות מביאות עמן התרגשות רבה וציפייה.

הבדיקות המוכרות לרוב הציבור, בטרם החתימה על חוזה המכר, הן אלו המתבצעות על-ידי עורך דינם של הרוכשים. אלו הן בדיקות קנייניות הבוחנות את נסח הטאבו, ואת תיק הבניין לשם הדוגמה, בחינת תחזית המס הצפויה בגין הרכישה וכיוצא בכך.

בשונה מכך, ייעוץ אדריכלי בוחן את הנכס עצמו, והן את סביבתו. בדיקה מקיפה אשר ממש 'יורדת אל השטח'. מטרתי כאן היא להבטיח, כי הסכום המכובד לכל הדעות, אותו אתם מתכוונים להשקיע, אכן יצדיק את הצעד להגשמת חלומכם.

הבדיקה באה לידי ביטוי בשני היבטים מרכזיים אותם אמנה כאן.

בדיקה פיזית של הנכס

מערכות אינסטלציה
מערכות אינסטלציה

במתכוון הבדלתי בין המעוניינים לרכוש נכס למגורים לבין נכס להשקעה:

בבדיקת בית למגורים לפני קניה

אתם עתידים לרכוש את הבית או הדירה מתוך חלום מסוים אשר נרקם בראשכם מזה זמן. מטרתנו כאן, היא לוודא כי כל החלומות, וכל הציפיות, יכולים להתרגם למעשים, החל מן הרגע בו יימסרו לנו המפתחות.

בדיקות אלו כוללות:

 • מצבו הפיזי של הנכס – האם הבית מאפשר הרחבה. במקרים בהם תשתית הצנרת והחשמל היא ישנה, ייתכן ונדרש לשיפוץ כולל של התשתיות.
 • בחינת התב"ע – דוגמה להרחבת הבית. התב"ע מכתיבה לנו את גודל השטח אותו ניתן להקצות לנכס, מתוך השטח הכולל של המגרש. עלינו לבחון אם כל שטח המותר לבניה כבר נוצל. במידה ולא, נוכל לפצוח בעבודה ובמלאכה. במידה וכן, הרי שנדרש לתהליך ממושך מול הרשות המקומית הרלוונטית לצורך שינוי תכנית העיר. זוהי נקודה שבהחלט מוטב לבחון אותה בטרם רכישת הנכס.
 • חוקיות המבנה – האם סגירת המרפסת אשר בוצעה בנכס היא חוקית? האם קומת המרתף הרחבה, אשר שבתה את ליבנו בקסמיה, מוסדרת על-פי חוק? כאשר אנחנו רוכשים נכס עם חריגות בנייה, אנו למעשה גם רוכשים את עברת הבניה. ההסדרה עלולה להיות יקרה וארוכה. לעתים במקרי קיצון אף לא תתאפשר כלל.
 • שינויים פנימיים – האם ניתן לבצע חלוקה מחודשת לחללי הפנים של הנכס? כאדריכלית, הקו המנחה אותי בכל פרויקט למגורים, הוא כי הבית או הדירה יתאימו לסגנון החיים של לקוחותיי. כך ישרתו את צורכיהם ורצונותיהם. בדיקת מצבו הפיזי של הנכס באופן יסודי, תענה על כך.

מטרתי היא להבטיח את התועלת שלכם מן הרכישה, ולמנוע כל היתכנות לעוגמת נפש גדולה. מידע נוסף על שירות זה, תוכלו למצוא כאן.

בדיקת בית להשקעה לפני קניה

שרטוט בית קוטג'
שרטוט בית קוטג'

הבדיקות בכללותן הן אותן הבדיקות, אולם בעסקה מסוג זה, עלינו להסתכל על הכדאיות שלה, מתוך זווית מעט שונה.

בשונה מן הבית או הדירה אשר נועדו להגשים את חלומנו הפרטי, בנכס להשקעה לא בהכרח נבקש לבצע שינויים מהותיים בחלוקה הפנימית. אדם או משפחה השוכרים בית / דירה, מחפשים אחר מקום למגורים העונה על צורכיהם, תואם את טעמם האישי, אולם הם נכונים גם להתפשר כיוון שאין מדובר בנכס בבעלותם.

בבדיקת מצבו הפיזי של הנכס, ייתכן ונהיה מוכנים להתפשר על תשתית וותיקה, כל עוד היא איננה רעועה ומועדת לפורענות.

אמנם לא נוכל להרחיב את הבית עם יחידה נוספת, אולם כאשר מדובר בנכס אותו נהיה מעוניינים להשכיר, נשוב ונזכור כי אין מטרתו לענות על חלומותינו האישיים; גם לא על חלומם האישי של השוכרים.

בדיקת הסביבה של הנכס

בית דירות
בית דירות

בדומה לבדיקה הפיזית, גם בחינתה של הסביבה הקרובה מתבססת במידה רבה על מטרת הרכישה: למגורים או להשקעה.

הרי מהו בית עבורנו או עבור השוכרים שלנו?

חשוב לכולנו לדעת באיזו שכונה נגור, סגנון האוכלוסייה בה (למשל אם אוכלוסייה דתית או חילונית בהתאם לאורח חיינו), סטטוס סוציו-אקונומי, והאם ישנה גישה נוחה לכבישים המהירים היוצאים מן היישוב / העיר. חלקנו נייחס חשיבות רבה להימצאותם של בתי ספר וגנים, לפארקים ומרכזים מסחריים בקרבת מקום.

את כל אלו אני בוחנת בעסקאות אשר נועדו למגורים ולהשקעה כאחד.

עם זאת, כאשר אנחנו מחפשים אחר בית או דירה להשקעה, אנו כבעלי הנכס, נשאל את עצמנו קודם כל מיהי האוכלוסייה אליה נרצה להגיע –

 • אם אלו סטודנטים למשל, אז נחפש אחר דירות הממוקמות בקרבת המכללה / האוניברסיטה. נבחן אזורי מגורים קרובים ושגם מאפשרים לנו להשכיר את הנכס במחיר נוח. ייתכן ונתמקד בשכונות מרוחקות מעט מן המוסד האקדמי, ובהן התחבורה הציבורית היא נגישה ומהירה.
 • אם אלו צוותים רפואיים לדוגמה, נחפש אחר נכסים הממוקמים בקרבתו של מוסד הרפואי הרלוונטי.
 • אם אלו משפחות צעירות עם ילדים, נבקש להתמקד בשכונות קצה איכותיות הממוקמות בקרבת היציאה מן העיר. שכונות המתאפיינות במוסדות חינוך קרובים, גני שעשועים, מרכז מסחרי סמוך, ואם אפשר (נדיר בימינו) גם תנועת רכבים סבירה היוצאת מן השכונה כמה שיותר מהר.

כלומר, נאפיין מבעוד מועד את סוג האוכלוסייה לה נרצה להשכיר את הנכס.

התייעצו איתי

בית טיפוסי בקיבוץ

שמי אפרת מאירי, אדריכלית ומעצבת פנים, בעלת ניסיון רב במתן ייעוץ אדריכלי מקדים.

מטרתי היא להבטיח עסקה בטוחה העונה על צורכיהם ורצונותיהם של לקוחותיי. בדיוק כמו במדריך הכתוב, אני עושה זאת דרך אפיון נכון של סביבת הנכס ובאמצעות ביצוע שורה של בדיקות הבוחנות את מצבם של הבית או הדירה.

בכל שאלה והתייעצות בנושא בדיקת בית לפני קניה, ניתן ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014

או לכתוב אלי ישירות מכאן

הכינור 3, כרכור
www.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  אהבתם? שתפו!
  התייעצו איתי דילוג לתוכן