הדיאלוג שבין האדריכל ומהנדס הבניין

הדיאלוג שבין האדריכל ומהנדס הבנייןמהנדס בניה

מאמר זה עוסק בשיתוף הפעולה המתקיימים בין האדריכלית ובין מהנדס הבניין.

מהנדס בניין, נותן שירותי תכנון לאדריכלים, ללקוחות פרטיים ולגופים שונים.
כאשר אנו מדברים על תכנון אדריכלי לבית מגורים, עבודת מהנדס בניין מתבססת על תוכניות האדריכליות, שתוכננו על-ידי האדריכלית.
תפקידו של מהנדס הבניין לתרגם את תוכניות המבנה, לתוכניות עבודה. תוכניות העבודה מפרטות לקבלן כיצד לבנות את הבית. לתוכניות העבודה של המהנדס קוראים בשפה המקצועית תוכניות קונסטרוקציה, מאחר והם מציגות את תכנון שלד המבנה לפרטיו.

כיצד יודע המהנדס לתכנן את שלד המבנה ?

בראשית דיאלוג התכנון, נפגשים האדריכלית והמהנדס יחד, ובוחנים את השרטוט הטכני של המבנה.
האדריכלית מתארת למהנדס את התכנון, ומציגה בפניו את כלל המרכיבים החשובים בבית הן מבחינת החומרים ושיטת הבניה, והן מבחינת הלקוחות שעבורם תוכנן הבית.
במהלך הפגישה מתאמים המהנדס והאדריכלית, את מיקום העמודים, כך שהתכנון האדריכלי יישמר על הצד הטוב ביותר, וכדי שהמהנדס יוכל למקם את העמודים באופן בטיחותי מבחינת הקונסטרוקציה.

על המהנדס להחליט לאחר חישובים מדויקים ובהתאם התקנים הישראלים המחמירים, היכן לחפור ולבצע את ביסוס המבנה.
מתוך הביסוס צומחים העמודים, עליהם נשענות קורות התומכות בתקרה.
במקרה של תכנון בית בן מספר קומות, המהנדס קובע בחישוביו יסודות גדולים יותר, העומדים בנשיאת עומסי הקומות והגגות. כמו כן, אותן קורות תומכות, מחזיקות את העמודים העולים מהן כלפי הקומות העליונות והגג.
המהנדס מחשב וקובע, את קוטר הברזל וסוג כמות המוטות, אותם יכניס קבלן בשלד המבנה (קורות, עמודים, רצפה, תקרות יסודות ועוד).
המשך נכון ומקצועי של שיתוף הפעולה מחייב את האדריכלית לבדוק את תכנון המהנדס. חשוב לזכור כי האחריות על שלד המבנה ויציבותו, שייכת למהנדס הבניין.

דוגמא לאופן העבודה בין אדריכלים ומהנדסים: אדריכל מעביר תוכניות למהנדס בניין, המהנדס עובד על התוכניות, ומחזיר לאדריכל תוכניות קונסטרוקציה לבדיקה. במהלך הבדיקה, רואה האדריכל, כי המהנדס מיקם עמוד במרכז חלל המיועד להיות חלל פתוח ומרשים למראה. האדריכל פונה למהנדס בשנית ומציג בפניו שוב את חזונו למראה הבית ומבקש ממנו לייצר פתרונות שונים למיקום העמוד. המהנדס מתכנן חלופות שונות להזזת העמוד בתוכנית, כדוגמת תכנון חלופי בעזרת פלדה, או כל פתרון הנדסי אחר.

מהנדס הבניין משתתף גם בתהליך היתר הבנייה, למרות שחלקו ביחס לאדריכלית אינו רב.
על המהנדס לחתום על תוכניות הבקשה להיתר בניה (גרמושקה), אותה הכינה האדריכלית. המהנדס מגיש חישובים סטטיים למבנה, כקבוע בחוק.
שלב נוסף בתהליך ההיתר הוא תכנון ממ"ד המתבצע בדומה לתכנון הבית: האדריכלית תגיש תוכנית אדריכלית להג"א המכילה גם את תכנון שלד הממ"ד של המהנדס.

לסיכום, מאמר זה, מטרתו להסביר מעט את שיתוף הפעולה בין מהנדס בניין לאדריכלים.
מהנדס הבניין, מקבל תוכן אדריכלי בצורת שרטוט, ומתרגם אותו לשפת הקבלן המבצע הן כשרטוט והן כמסמך מחייב לביצוע ורשימת כמויות וטיב החומרים.
באתר בנייה, יש להקפיד שהקבלן המבצע, יעבוד עם תוכניות קונסטרוקציה ו עם תוכניות אדריכליות.

למהנדס אחריות רבה בתפקידו. עליו לחתום ולאשר את חוזקו הסטטי של המבנה, לאשר את טיב הבטון מול מעבדה לבדיקת הבטון, ולבסוף, לאחר אישור היציקות ובסיום עבודות הגמר, יחתום המהנדס על טופס 4 הוא טופס האכלוס אותו מקבלים בסיום הבנייה.

מאמר מאת תומר אילון
חברת ב.צ.ת אילון-תכנון לבניה

צרו קשר – לתאום פגישת יעוץ
ואפשר כמובן להתקשר אלי בטלפון: 050-9847484
wwww.efratmeiri.co.il

    למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

    אהבתם? שתפו!

    תגובות בפייסבוק

    תגובות בפייסבוק