שיטות וחומרי בניה

בחירת חומרי בניה ושיטת בניה לבית הפרטי שלך

אתר בניה
אתר בניה

בית זה המקום בו אנו חשים בבטחה. הוא תחושת שייכות, הגשמה, יציבות.
אך כיצד אנו בונים אותו ? מאילו חומרים הוא מורכב ? מהן שיטות הבניה הקיימות כיום בשוק, המאפשרות לבנות בית יציב העונה על הצרכים הפיזיים והרגשיים שלנו ?

כיום ניתן לתכנן כל מבנה בכל צורה שנחפוץ מחומרי בניה שונים לגמרי, והתוצאה שתתקבל תראה בעייני המתבונן דומה. אז מהו השוני בין השיטות וחומרי הבניה ? מדוע אנשים בוחרים חלופה אחת על פני האחרת ? מהן היתרונות והחסרונות של שיטות הבניה השונות ?

בחירת החומרים ושיטת הבנייה נקבעת מתוך הצרכים של המשפחה הבונה, ותקציב הבנייה המצוי ברשותה. בעקבות המודעות הגדלה והולכת לאיכות חיים, בניה איכותית ואיכות הסביבה, יותר ויותר משפחות מחפשות דרכים שונות לבניית ביתם. אין זה מובן מאיליו כי הבית שנבנה יהיה כולו בטון ובלוקים. המהפכה הירוקה, החדירה לתודעה הציבורית את החשיבות בבחירת חומרי הבניה, כך שטביעת הרגל האקולוגית תהיה פחותה וטיב הבניה ישמר ואף יגדל.

מהן שיטות הבניה הנהוגות כיום בשוק ?

שוק הבניה נחלק בגדול לשתי שיטות בניה עיקריות:
1. בניה קונבנציונאלית – בניה מבטון מזוין ובלוקים מתועשים.
2. בניה מתקדמת – בניה מחומרי בניה קלים כדוגמת עץ, פלדה ומעטפת מבנית קלה.
שיטה זו נקראת גם בניה ירוקה או בניה אקולוגית, ונמצא בה גם שיטות בניה מלבני אדמה ושימוש בחומרים ממוחזרים שונים כגון בקבוקים, צמיגים וקש.

בעשורים האחרונים מתפתחות בארצנו שיטות בניה נוספות אשר מטרתן העיקרית היא קיצור משך זמן הבניה מחד, ויצירת מבנה בעל איכויות מבניות ותרמיות מאידך. בין שיטות אלו נמצא את ESB, התזת הבטון ודומות להן.
חשוב לזכור כי שיטות אלו חדשות מאוד, וכיום אין בארץ מספיק מבנים העשויים לשמש כדוגמאות למחקר אובייקטיבי הבוחן את יציבות וחוזק המבנה, האיכויות התרמיות ורמות פליטת החומרים השונים לאורך שנים.

איזו שיטת בניה מתאימה לבית שלי ?

הבניה בישראל ברובה מושתת על שיטת הבניה הקונבנציונאלית, מקורה בתהליכים היסטוריים הקשורים להתפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית, הן מבחינת חומרי הבניה המצויים בארץ והן מבחינת שיטות העבודה שהתפתחו כאן והותאמו לשיטות עבודה מודרניות.

בניה מתקדמת מפרופילי פלדה
בניה מתקדמת מפרופילי פלדה

את השיטה הקונבנציונאלית ניתן לפלג לשלושה אגפים:
בניה למגורים בהיקפים גדולים – בשל הצורך לספק דיור רב בפרק זמן קצוב, תוך חיסכון משמעותי של עלויות וזמן, התפתחה בעולם ובארץ בפרט שיטת בניה מתועשת או בשמה השני בניה מודולארית. מדובר כאן בתכנון של מגדלי מגורים, בעלי מרכיבים החוזרים על עצמם, שניתן לייצרם במפעל, לשנע אותם לאתר הבניה, ולהרכיבם יחד בזמן קצר יחסית. רוב גורדי השחקים ומגדלי הדירות בנויים בשיטת בניה של הרכבת לוחות בטון דרוך ואלמנטים מתועשים אחרים.
בניה ציבורית – בניה ציבורית משמע מבני ציבור כדוגמת מוזיאונים, בתי משפט, אצטדיונים, אולמות כנסים, תיאטראות וכד’. רוב מבנים אלו בנויים מיציקות בטון מזוין בקנה מידה עצום. בשל ייחודם של המבנים מבחינת גודלם, צורתם ואופן השימוש בהם, הדרך היעילה והנוחה ביותר לבנותם היא בעזרת יציקות בטון.
בניה פרטית – בניית מגורים בישראל מהווה כ-80% מסך נפח היקף הבניה. בתוך תחום הבניה למגורים נמצאת הבניה הפרטית. רוב המשפחות הבוחרות לבנות את ביתם, פונות לשיטת הבניה הקונבנציונאלית. בתים אלו בעלי שלד בטון וקירות בלוקים. ישנם סוגים שונים של בלוקי בניה מבלוק בטון פשוט, דרך בלוק פומיס ובלוק רביד ועד לבלוק איטונג. בחירת החומרים נקבעת לרוב לפי שיקולי תקציב.

שיטת הבניה המתקדמת פחות מוכרת בארץ, אך השנים האחרונות, היקף בניה זו מתרחב ומתפתח. מקורה של טכניקה זו הוא בבתי העץ ומבני הפלדה, וכיום היא נמצאת בעיקר בשימוש בבניה הפרטית.

במאמרים הבאים, הרחיב על הבניה הקונבנציונאלית והבניה המתקדמת.

יש לכם שאלות ?
אשמח לדעת אילו עוד נושאים מעניינים אתכם, שתפו אותי בתגובות
ניתן לדבר איתי בטלפון 050-9847484
ואפשר גם לכתוב לי כאן, ואני מבטיחה לענות

צרו קשר – לתאום פגישת יעוץ
wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם
אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

  1. […] בכל פרויקט בניה, גדול או קטן, שיפוץ או הרחבה… ישנם שני מרכיבים עיקריים, התלויים זה בזה ומשפיעים על איכותו : תקציב הבניה ורמת ביצוע. תפקידו של המפקח נגזר ממרכיבים אלו, ומטרתו למזער את עלויות הביצוע תוך שמירה על סטנדרט ביצועי גבוה ובקרת טיב חומרי הבניה. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *