שיטות וחומרי בניה – בניה קונבנציונאלית

הבו חומר ולבנים

בנית בית - שלד בטון וחיפוי אבן מפירוק
בנית בית – שלד בטון וחיפוי אבן מפירוק

” אנחנו החלוצים
נבנה את תל אביב
הבו חומר ולבנים
ובנה את תל אביב,,

כך כתב לוין קיפניס בשירו. והכן כך היה החלוצים בנו את הארץ בחומר ולבנים או ליתר דיון בבטון ובלוקים.

 

הבטון הנו חומר בניה המצוי כבר מימי קדם. הרומאים הם שעשו בו את השימוש הנרחב ביותר במבני הפאר שלהם, וניתן למצוא אפילו כאן בישראל מבנים עתיקים הבנויים מבטון.
הבטון המזוין כפי שהוא מוכר לנו קיים הומצא על-ידיי ז’וזף מונייה , באמצע המאה ה-19  בצרפת, ומאז עובר הוא שינויים ופיתוחים רבים.

היתרונות של הבניה הקונבנציונאלית

היתרון הבולט הוא בהיותה הנפוצה והמקובלת ביותר בארץ. היא נחשבת לשיטת בניה מסורתית או מקומית, מאחר ומקורה בבתי האבן של יושבי ההר. בעטיה ישנם מאות קבלנים ואלפי פועלים המנוסים בעבודה זו.
יתרון נוסף הוא חומר הגלם המיוצר בארץ. את חומר הגלם לייצור בטון ובלוקים כורים וחוצבים בארץ. ישנה תעשייה שלמה המפיקה את חומרי הבניה. עצם השימוש בחומר מקומי מוזיל את העלויות, מאחר ואין צורך לשנע אותו מעבר לים.
סיבה נוספת מדוע אנשים רבים כל-כך בוחרים בדרך זו היא שבאופן יחסי יותר קל לתמחר ולחשב את עלות העבודה. מאחר ורוב האנשים בונים כך, ישנם מספיק נתונים לחישוב אומדני מחיר תקציב בניה).
והגורם האחרון הוא הפן הפסיכולוגי. אנו התרגלנו לחיות במבנים קשיחים, ובעלי קירות העשויים ממסה של חומר. הדרך הפשוטה ביותר להמחיש זאת היא על-ידיי הקול ההמום הנשמע כאשר מקישים על קיר בלוקים או בטון. האפקט הפסיכולוגי משרה עלינו תחושת ביטחון, כי המבנה מוצק ומבוסס.

החסרונות של הבניה הקונבנציונאלית

שלד בטון מזוין
שלד בטון מזוין

לכל יתרון ישנו חסרון. אין בחירה מושלמת, וגם כשאנו בוחרים בשיטת בניה זו, עלינו להיות מודעים לחסרונותיה.
על מנת לייצר בטון או בלוק בניה יש להרוס את הטבע, פשוטו כמשמעו. אנו מפוצצים גבעה, טוחנים וגורסים אותה עד אפר, ובעזרת חימום רב והוספת כימיקלים רוקחים בלילה גולמית, שאותה יוצקים לתבניות ואחר כך שורפים כדי לייצר בלוקים או בטון. התהליך מסב נזק רב לסביבה, ובסופו ישנו מוצר שמאוד קשה למחזרו – שיטת בניה זו אינה נחשבת בניה ירוקה, אך כן ניתן לתכנן בעזרת תכנון סביבתי בית נוח.
תהליך הבניה עצמו ממושך, ולרוב הבניה עצמה אינה מדויקת. קשה מאוד לבנות באופן קפדני, במהלך הבניה ישנם שינויים רבים, ולעיתים הם נעשים בשלבים שהם כמעט בלתי הפיכים ועלולים להסב נזק משמעותי לשלד המבנה, ובכך מייקרים את עלות הבניה עצמה.
גורם נוסף הוא קיימות הבטון. מבני הבטון מתוכנים לעמידות – זמן קיימות של כ 50-60 שנים בלבד. כולנו מכירים בתים ישנים שנבנו בשנות ה 20-40 בארץ, וכיום הם מתפוררים. את הבטון חייבים לתחזק, ולשמור עליו מפני נזקי הזמן ומזג האוויר.
מכשלה נוספת של מוצרי הבטון השונים היא פליטה רדיואקטיבית של גז ראדון. כל חומר משחרר לחלל האוויר גזים שונים. חומרים שמקורם באדמה, ובעיקר אלו שעברו עיבוד בחום, ואף פורק ההרכב הכימי שלהם פולטים קרינה רדיואקטיבית ברמות שונות.
ולבסוף, כדי ששיטת בניה ממסת חומר תהיה יעילה יש לתכנן ולבנות קירות עבים מאוד.
כולנו מכירים את ההרגשה שנוגעים בקיר בטון בבוקר – הקיר קר ולעיתים לח. ורבים האנשים המתלוננים כי ביתם חם מאוד בשעות הערב, כשקירות הבטון והבלוקים פולטים את החום שנאגר בהם. לא בכל אזורי בארץ שיטת בניה זו אכן יעילה ומייצרת מבנים השומרים על טמפרטורה נוחה וקבועה בהם.

מדינת ישראל נחלקת לאזורי אקלים שונים בעלי מאפיינים שונים. מי שבוחר לבנות את ביתו באופן קונבנציונאלי, חייב לבדוק מהו עובי הקיר המתאים לאזור המגורים שלו, איזה סוג בלוק יהיה היעיל ביותר, וכיצד לבודד את הבטון באזור הממ”ד, העמודים והחגורות ההיקפיות.

צרו קשר – לתאום פגישת יעוץ
ואפשר כמובן להתקשר אלי בטלפון: 050-9847484
wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *