מנהל פרויקט או מפקח

מנהל פרויקט או מפקח בית בראש הנקרה

מאמר ראשון בסדרה

רכשתם שטח, בחרתם אדריכלית שתתכנן לכם את הבית, היגשתם בקשה להיתר בניה, ואולי אתם אוטוטו… מקבלים את ההיתר המיוחל ועכשיו מה ? …
קדימה לעבודה!

אך רגע, לפני שקופצים למים העמוקים, כדי ללמוד לשחות או לפחות להבין אילו צורות שחיה אפשריות עבורכם.
אם אקביל זאת לתהליך הבניה, רצוי וחשוב לדעת באילו שיטות ניתן לבצע את פרויקט הבית שלכם

1. “תכנון – ביצוע” – שיטה בה נעשים כל השלבים במשרד אחד one stop shop, הגוף המתכנן הוא גם הגוף המבצע את הפרויקט, עד לקבלת המפתח, כדוגמת חברות קבלניות היוזמות פרויקטים בקנה מידה גדול.
2. “קבלן מפתח “ – לאחר שלב התכנון וקבלת היתר הבניה, ניתן לבחור קבלן אחד המבצע את כל פרויקט הבניה מראשיתו ועד סופו.
3. “מנהל פרויקט (מפקח)” – לאחר שלב קבלת ההיתרים, ניתן להעסיק מנהל פרויקט אשר על תפקידו נרחיב במאמר זה.
4. “קבלנות עצמית” – שיטה המתאימה רק לבעלי ידע נרחב בתחום הבניה, ניסיון בבניה ופרויקטי בניה בעבר, ובעיקר המון סבלנות וזמן פנוי… אם אתם קוראים מאמר זה, סביר להניח שאתם לא נמנים על סוג זה של בונים.

במידה ואתם בוחרים בשיטות הבניה של קבלן מפתח, הפרדת קבלנים או מנהל פרויקט, מומלץ מאוד לקחת מפקח בניה המנהל את הפרויקט עבורכם

 

מהם תפקידי מנהל הפרויקט ? פועלים באתר בניה

בכל פרויקט בניה, גדול או קטן, שיפוץ או הרחבה… ישנם שני מרכיבים עיקריים, התלויים זה בזה ומשפיעים על איכותו : תקציב הבניה ורמת ביצוע.
תפקידו של המפקח נגזר ממרכיבים אלו, ומטרתו למזער את עלויות הביצוע תוך שמירה על סטנדרט ביצועי גבוה ובקרת טיב חומרי הבניה.

 

כלי העבודה של מנהל הפרויקט :

1. בניית אומדן עלויות ביצוע – לאחר הכרות עם מאפייני הבניה השונים (סוג חומרי הבניה, רמת קושי הביצוע, ומאפיינים ייחודיים נוספים שקבעו המתכננים), מכין מנהל הפרויקט אומדן עלויות ביצוע. אומדן זה משמש כמסגרת תקציב משוערת לחישוב עלות כל הפרויקט. חשוב לזכור כי המחיר המוצג באומדן עלויות הביצוע אינו סופי, ומטרתו לבדוק באופן כללי אם העלות המשוערת מתאימה לתקציב המצוי בידיי המשפחה הבונה, או שיש צורך לערוך שינויים בתוכניות או הגדלת בקשת המימון.
2. בניית לוחות זמנים – זהו כלי העזר החשוב ביותר עבורכם – המשפחה הבונה. לוחות הזמנים מסייעים לכם להתארגן עם אמצעי התשלום העומדים ברשותכם, וזאת מאחר שהתשלומים נחלקים לפי קצב התקדמות הבניה בשטח. בנוסף לוחות הזמנים מאפשרים מעקב אחר שלבי הביצוע השונים, ולדעת מתי נעשות עבודות שונות באתר, ומתי צריך להזמין את האלומיניום, הריצופים וכד’.
3. ביצוע מכרזים מול קבלנים וקבלני משנה – קבלת כתב כמויות מהמתכנן וביצוע מכרז על-פיו בין קבלנים שונים. לאחר קבלת ההצעות ינהל מנהל הפרויקט את ההתקשרות החוזית מול הקבלן המבצע וקבלני המשנה. לא כל האדריכלים והמהנדסים מוציאים כתבי-כמויות. חלקם מוציאים כתב כמויות חלקי ולקחם מספקים כתב כמויות מפורט או מלא.
4. פיקוח צמוד בכל שלבי הפרויקט, לפי הסכם עם הלקוח* – מנהל הפרויקט יבקר בשטח האתר לפי תדירות שנקבעה מראש במהלך ההתקשרות עם הלקוחות. תדירות זו משתנה בהתאם לשלבי הפרויקט. חשוב שמנהל הפרויקט יהיה זמין עבור הלקוחות או לקבלן במהלך ביצוע הפרויקט. הרחבה על פיקוח צמוד במאמר הבא.
5. תשלום לקבלנים לפי שלבים – התשלום לקבלנים השונים יבוצע לאחר אישורו של מנהל הפרויקט. בכך מבטיח מנהל הפרויקט את ביצוע הפרויקט והשלמתו כמתוכנן. זכרו כי לעולם אין לתת לקבלן או לצוותי העבודה את מלוא התשלום מראש.
6. טיפול בבעיות ותאום מול מתכנן ובעלי המקצוע בשטח  – מנהל הפרויקט נמצא בקשר קבוע על בעלי המקצוע השונים, מהאדריכלית המתכנן ועד אחרון הפועלים באתר.
7. עבודה מול “פיקוח עליון”, יועצים ורשויות אחרות – על פי חוק התכנון והבניה על האדריכלית ומהנדס השלד מחויבים לבצע פיקוח עליון באתר הבניה. פיקוח זה אינו מהווה תחליף לעבודת מנהל הפרויקט / מפקח בניה. לכל פרויקט בניה, בנוסף למתכננים, יכולים להיות יועצים רבים. הנפוצים בהם הם יועץ הקרקע והמודד. רשויות לפי הצורך: רשות מקומית, חברת חשמל, בזק, מקורות וכו’.

רם ענבר מפקח בניה

מאמר מאת רם ענבר – פיקוח וניהול בניה 
קרדיט תמונות – ענבר רם

צרו קשר – לתאום פגישת יעוץ
ואפשר כמובן להתקשר אלי בטלפון: 050-9847484
wwww.efratmeiri.co.il

    למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

     

    אהבתם? שתפו!

    תגובות בפייסבוק

    תגובות בפייסבוק