איך לשפץ ולהישאר בחיים ?

עשרת הכללים לניהול פרויקט שיפוץ הבית שיפוץ בית מגורים

באופן טבעי אנו מחפשים שינויים, ושיפוץ בית או דירה הוא אחד מהם.
מדובר פרויקט גדול המשפר את אורח חיינו, וככזה הוא עלול להיות כאב ראש אמיתי, אך אם עובדים באופן מסודר, כל הפרויקט הופך ממטלה ארוכה ומייסרת לתהליך מעצב ומרגש, הטומן בחובו אושר גדול.

האם אתם עומדים לפני שיפוץ ולא יודעים מאיפה להתחיל ? לאילו אנשי מקצוע חשוב לפנות ? על מה צריך לשים דגש ? כיצד ניתן להימנע מתקלות ? ובעיקר איך נדע להיכן הולך הכסף … ?

 

אם אי פעם שיפצתם בית, אתם בוודאי מכירים את תחושת פיק הברכיים המתרגשת בנו בתחילת העבודה… בבחירת הקבלן ואנשי המקצוע… כל פעם כשחותמים על צ'ק או מקבלים החלטה לשינוי…
למען הגילוי הנאות, על אף ניסיוני המקצועי, גם אני הקיץ – שנת 2012 בונה את ביתי מהיסודות. פרויקט זה מורכב ומסובך לא פחות משיפוץ. אני חווה את אותם לבטים, אותן דילמות והרבה תחושות של בטן מתהפכת וספקות. ולכן, ישבתי לכתוב את עשרת הכללים לניהול פרויקט שיפוץ הבית

נהוג לחשוב כי שיפוצים בתים או דירות קורה בשני מועדים עיקריים : פסח או חודשי הקיץ, אך בננו, אנשים משפצים כל השנה. על מנת שתתחילו את הפרויקט שלכם ברגל ימין, ישנם מספר כללי יסוד שחשוב לפעול לפיהם. כך תוכלו להימנע הוצאות כספיות מיותרות ובזבוז זמן.

כלל 1: לא מתחילים לעבוד בלי כתב כמויות מסודר שיפוץ חדר שינה לילדים
לא לכל שיפוץ חייבים לקחת אדריכלית. שדרוג חדר רחצה או החלפת מטבח הן עבודות קטנות ופשוטות יחסית. אך גם עבודות מסוג זה מחייבות אתכם היזמים לדעת לפרטי פרטים מהו גודל החלל, מידותיו וכמויות. כיצד תעשו זאת ? הגדירו מהו היקף השיפוץ, מהו תקציבו, ותתחילו לעשות "רשימת מכולת" של כל החומרים והמרכיבים שאתם רוצים לשנות או עתידים לרכוש.
אל תתביישו לעשות סקרי-שוק בחנויות ובתי עסק. בעזרתם תוכלו לתכנן את עלויות הפרויקט.

כלל 2: אל תרוצו לשבור את כל קירות הבית
כשחושבים על שיפוץ לרוב חושבים על הריסת קירות, פרוק דלתות, או בקיצור שינוי החלל הפנימי. רגע, לפני שאתם מרימים פטיש של 5 ק"ג, עצרו שנייה, בדקו האם אתם באמת מוכרחים להוריד את הקיר ? האם ווידאתם שאין עמוד שמפריע או קורה התומכת את התקרה ? לעיתים דווקא שינוי קוסמטי כדוגמת שינוי גוון הקיר, הוספת ריהוט חדש או החלפת הריצוף יכולים ליצור באותו חלל חוויה חדשה לגמרי. תכנון מסודר ומפורט המציג את כל החלופות האפשריות, עשוי למנוע הריסות מיותרות של מחיצות.

כלל 3: לשכור אנשי מקצוע שיעבדו בשבילכם פועלי בניין
בשיפוצים גדולים, כמו בכל דבר גדול בחיים חשוב לעבוד עם אנשי מקצוע. להם ישנו הידע והניסיון, ויש באפשרותם ללוות אתכם לאורך כל התהליך. שכרו רק אנשי מקצוע המוכשרים לעשות את העבודה, בעיקר אם מדובר בהפיכת בית ישן לבית חלומותיכם. פנו לאדריכל, אשר ידע לתכנן את השינויים הנדרשים, ישרטט עבורכם את תוכניות העבודה השונות, יסייע לאורך התהליך, ויפקח על עבודות הקבלנים. אדריכל יבנה עבורכם את קונספט העיצוב ויארגן עבורכם את התהליך לשלבים מסודרים וברורים.

כלל 4: חוזק מבנה ובדיקות נוספות
בפרויקטי שיפוץ גדולים, מומלץ מאוד לעבוד עם מהנדס בניין או לשכור את שרותיהן של חברות בדק-בית. תפקידו של המהנדס לאשר שינויים מבניים כגון הריסת קירות, הורדת עמודים וקורות וגם תוספת של קירות ותקרות למבנה. תפקידן שלחברות בדק-בית הנו לאשר כי מערכות הבית תקינות, כדוגמת צנרת האינסטלציה, חיווט החשמל, איטום ובידוד המבנה וכד'.

כלל 5: חוזה, חוזה, חוזה תכנון לשיפוץ בית
השלב שבו בעצם באמת יוצאים לדרך הוא ביום בו בוחרים את הקבלן לעבודה. בחירת קבלן יכולה לגרום ללילות ללא שינה והרבה מפכי נפש. היפגשו עם כמה שיותר קבלנים, אל תתביישו ותלכו לראות עבודות שלם ולשמוע חוות דעת של לקוחות, תערכו ראיונות עבודה, ומעל לכל תחייבו את הקבלן לחתום על חוזה עבודה מסודר המפרט את כל התחייבויותיו כלפיכם. זה נכון לכל סוג של שיפוץ, אפילו הפעוט ביותר.

כלל 6: תקציב בנייה ולוחות זמנים
לכל פרויקט ישנו לוח זמנים משוער ותקציב מוערך מראש, אך בשיפוץ כמו בבנייה מאפס תמיד ישנה נטייה לסטות ולחרוג מהמתוכנן. אם בכלל מס' 1 ציינתי את חשיבותם של כתב הכמויות ותקציב הבניה, הרי שכאן הם באים לידיי ביטוי. אין מה לעשות, כשמדובר בשבירת קירות, בניית קירות, התקנת תשתיות של חשמל ומים, החלפת חלונות… ישנם תאומים רבים בין אנשי המקצוע, וכן השתנות של מחירי חומרי הבנייה בשוק. חשוב להיערך לשינוים בלתי צפויים של כ 15%-20% מהתקציב ומלוח זמניי משך הפרויקט.

כלל 7: בחירת חומרים
אתם היזמים של הפרויקט ומכאן שאתם בעלי המאה ובעלי הדעה. התייעצו עם אנשי המקצוע אותם אתם מעסיקים, אך אתם תהיו אלו הבוחרים את טיב ואיכות החומרים. אתם קנייני וספקי המוצרים. וודאו כי אתם רוכשים אותם מחברות מוכרות ובעלות תו-תקן ישראלי, שאתם מקבלים תעודות אחריות על המוצרים וההתקנות. אל תשאירו את הבחירות הללו לקבלן.

כלל 8: מעורבות לאורך כל שלבי התהליך שיפוץ בית בקריית טבעון
מאחר ואתם מזמיני הפרויקט, אתם חייבים, אבל פשוט חייבים להיות מעורבים בכל השלבים – מהתכנון ועד לביצוע. הקפידו לקבל תוכניות מסודרות ולהתייעץ עם המתכננת על כל שינוי וכל פרט, ולא פחות חשוב ערכו ביקורים באתר הפרויקט. תדאגו לראות את שלבי העבודה, וגם להפסיקם במידה וישנן טעויות, בעיות או תקלות. אל תתפשרו על איכות הבנייה. אחרי הכול מדובר ביוזמה הכלכלית שלכם.

כלל 9: הוזלת עלויות
ישנן דרכים רבות לחסוך בעלויות הפרויקט מבלי לפגוע בטיב העבודה ובתוצאה הסופית. ערכו סקרי שוק, עבדו עם לוח תקציב מסודר, קבלו הצעות מחיר לעבודה ולחומרים בנפרד, וכל הזמן תתייעצו עם אנשי המקצוע אשר שכרתם. בענף הבנייה ישנן עמלות תיווך וכספים רבים עוברים מיד-ליד מבלי שאתם מרגישים. וודאו כי אתם עוקבים אחר חשבון ההוצאות שלכם. חפשו את המוצרים שלכם הן ברשות והן בחנויות קטנות או יבואנים ראשיים. מטבח לא תמיד חייב לעלות 50,000 + ₪…

כלל 10: הלבשת הבית אביזרים דקורטיביים
הלבשת הבית, הום-סטיילינג, עיצוב פנים הם בעצם מילים נרדפות לכל הריהוט והאביזרים הדקורטיביים שאנו רואים. זה מתחיל במטבח ובברזים, דרך הספות והשטיח ועד לארונות ומנורות. תדאגו להשאיר מספיק כסף גם לזה. כל אלו ועוד הם שעושים את הבית ואת האווירה בו. וודאו כי אתם קונים ריהוט אמין אשר ישמש אתכם לאורך זמן ויעמוד בשחיקה, בחרו גופי תאורה לא רק לפי צו האופנה, אלא גם לפי נוחות השימוש בהם. כאן חשוב לשלב בין טעם אישי ושימושיות.

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  4 מחשבות על “איך לשפץ ולהישאר בחיים ?”

  כתיבת תגובה