יציקות בטון

יציקות בטון בניית תבניות לקירות ממ"ד

בכל מבנה מכל סוג ישנן יציקות בטון.
זה ברור ומובן כשמדובר בשיטת בניה קונוונציונאלית של בלוקים,
אך גם בשיטות בניה מתקדמת ישנן יציקות בטון, והן נמצאות ברצפות השונות ובממ”ד.

 

כיצד יוצקים בטון ? כיצד מנהלים את אתר הבניה בשלב היציקות ?
מי מבצע את היציקות ? מי אחראי לבדיקת טיב הבטון ?
מי קובע את כמויות הבטון הברזלים בכל יציקה ? ומהיכן מזמינים את הבטון ? …

 

שלב יציקות הבטון הנו אחד השלבים הראשונים אנו מבצעים בתהליך בניית הבית. שלב זה מתמשך לאורך זמן, תלוי בסוג הבניה אותה אנו מבצעים.
בבניה קונוונציונלית שלב היציקות נמשך לאורך כל תקופת בניית השלד, ומסתיים ביציקת הגג, ואילו בבניה הירוקה – המתקדמת, שלב זה הנו מהיר יותר, מאחר והוא מהווה בסיס עבור בניית המבנה בלבד.

בכל מבנה ישנם אלמנטים החייבים להיות יצוקים, והם כמובן הרצפות, הממ”ד, ואם בחרתם לבנות מרתף, אזי גם הוא חייב להיות יצוק במלואו.

עד כאן הכול ברור ומובן, אך כשמתחילים את הבניה, ושלב זה הנו מהותי וחשוב מאין כמוהו. כל סטייה או טעות אשר תתבצע בשלב זה, כמעט ואינה ניתנת לשינוי או תיקון בעתיד.
לכן, חשוב לי לפרט על תהליך זה, כדי שאתם תהיות מוכנים לו בבוא העת.

כיצד יוצקים בטון ?

את הבטון אנו יוצקים באופן רציף, וזאת בכדי למנוע סדקים עתידיים במבנה, וחיבור מושלם בין חלקי המבנה השונים.  כל יציקת בטון נוצקת לתוך תבנית מוכנה של אותו משטח אותו אנו מכינים, כשלרוב מורכבת התבנית מלוחות ומשטחי עץ.
את הבטון יוצקים על גבי רשת ברזלים בעלי מידות וקטרים שונים, אשר מאפשרים למערכת כולה להיות מלוכדת – מה שנקרא בטון מזוין. הבטון מגיע מוכן ממפעל הבטון. בהזמנת הבטון נקבע סוג הבטון והרכב התוספים אשר נותנים לו את חוזקו ויציבותו.
 קשירת כלונסאות

כיצד מנהלים את אתר הבניה בשלב היציקות ?

שלב היציקות יבוצע ע”י הקבלן השלד.
צוות העבודה של הקבלן מכין את האתר לשלב זה, לפי התוכנית האדריכלית של המבנה, וכן תוכניות הקונסטרוקציה. הפועלים מרכיבים את התבניות השונות של הרצפות / קירות / תקרות. הם אחראים לבנות את רשת הברזלים לפי הנחיות המהנדס (קונסטרוקטור), ורק בתום הכנת האתר ליציקה, קובעים את מועד היציקה.

 הכנות ליציקת רצפה
מועד היציקה נקבע בהתאמה לעונות השנה. למה הכוונה ?
הבטון הנו עיסה של חומרי מליטה שונים.  לאחר שנוצקת בלילה זו, היא מתחילה להתייבש ולהתקשות. בחורף הזמן הדרוש לייבוש הבטון גדול יותר מאשר בקיץ. חשוב לזכור כי ייבוש מהיר מידיי של הבטון עשוי לגרום להתכווצויות בנימיות וסדיקה. במידה ובאתר הבניה שלכן ישנו קבלן מפתח או מפקח בניה, הם האנשים אשר אחראים על כל ניהול צוותי העבודה וכן על הזמנת הבטון. אך במידה ואתם עובדים בשיטת הפרדת קבלנים או קבלנות עצמית, אתם אלו שיזמינו את הובלת ויציקת הבטון מהחברה.
 בניית תבניות ליציקת קירות

מי אחראי לבדיקת טיב הבטון ?

את הבטון בודקים לפחות פעמיים.
בפעם הראשונה במפעל הבטון, טרם הוצאתו לאתר הבניה. במפעל מוודאים כי הבטון המועמס על משאית הבטון עשוי כפי שהוזמן, ובכמות הנדרשת. בפעם השנייה נבדק הבטון ע”י חברה חיצונית המוסמכת לערוך בדיקות לבחינת טיב הבטון, מידת התקשותו, והרכב חומריו ומרכיביו. כחלק מהתנאים לקבלת היתר בניה וקבלת טופס 4, מחויב היזם להתקשר עם חברה כזו, ולהוכיח בעזרת קבלות ותעודות בדיקה את איכות הבטון.

 יציקת בטון לתבניות קרשים

מי קובע את כמויות הבטון הברזלים בכל יציקה ?

למעשה האדם אשר תפקידו לקבוע את כמויות הבטון והברזלים הוא לא אחר ממהנדס השלד (קונסטרוקטור). אך לעתים קורה, כי בפועל מי שמחשב את אותן כמויות הוא קבלן השלד, והוא מנחה את האדם המזמין את חומרי הבניה לגבי כמויות החומרים ומידותיהם. קבלן השלד מחשב את כמות החומר הנדרשת ליציקה, וכן את מבנה הרשת המרחבית של הברזלים.

 עבודת תפסנות - קשירת ברזלים

מהיכן מזמינים את הבטון ?

כפי שכתבי זאת קודם, את הבטון מזמינים ממפעל מורשה לייצור בטון. ישנם עשרות מפעלי בטון בארץ, והם מצויים בעל אזור. חשוב לערוך סקר שוק לגבי מחירו של קוב בטון ועלות ההובלה. כאשר מזמינים בטון אנו בעצם מזמינים משאית הבטון וכן משאבת בטון. תפקיד המשאבה הוא לספק ולפזר את הבטון בין כל התבניות המיועדות ליציקה.

 יישור והחלקת יציקה
אולי זה נשמע שלב מורכב, המצריך תיאומים רבים, ושילוב של גורמים שונים שאינכם מכירים או יודעים כיצד להתנהל מולם. אך כמו כל דבר, גם זה ניתן ללמידה ויישום בשטח – בדיוק כמו לרכוב על אופניים.

לקבלת מידע נוסף על עבודת הקבלנים וניהול אתר הבנייה כנסו למאמרים המצורפים :

יועצים שונים – קבלן בניה
השיטות לניהול אתר בניה
שיטות וחומרי בניה
מנהל פרויקט או מפקח
כיצד לבחור את שיטת בניה – שיטות שונות לבניה פרטית

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *