האם כדאי לבנות בית ירוק ?

 האם כדאי לבנות בית ירוק ?  תכנון בית ירוק

 בכל מפגש עם משפחות המעוניינות לבנות בית, וחושבות על בנייה ירוקה המתחשבת בסביבה וחוסכת כסף, תמיד עולה השאלה, האם הבנייה הירוקה אכן זולה יותר מבניה קונוונציונלית ? והכוונה היא בעצם, האם בשלב הפיזי של בניית הבית אנו חוסכים כסף רב ?

 חשוב לי להסביר כי בנייה ירוקה היא ללא ספק השקעה כדאית, אך תכליתה נובעת מחיסכון לאורך שנים בעלויות הישירות של תפעול המבנה כדוגמת חיסכון באנרגיה, מים ומשאבי טבע נוספים. כל זאת ועוד מסתכמים הן בחיסכון בכיס והן בהימנעות מפגיעה ישירה ועקיפה בסביבה.

אז מה כל כך כדאי בזה ?

כדי שנוכל לבחון האם כדאי או לא כדאי לבנות בית ירוק, חשוב לנו להכיר במציאות העגומה בה הנתח הארי של זיהום הסביבה נובע דווקא בתהליכים הקשורים בבניית ביתנו.
ידוע כיום, לאור מחקרים ומבדקים, כי בסקטור של גורם בודד, מהווים מבנים מרכיב מרכזי בפליטת מזהמים ויוצרים את ההתחממות הגלובלית, ובצריכת משאבי טבע.

קצת נתונים :
30%- 50% מהאנרגיה ומהצריכה העולמית של חומרי גלם מופנים לתהליכי בנייה
מעל 30% מהכריתה העולמית של היערות מיועדים לבנייה
כ- 20% מהצריכה העולמית של מי השתייה מוסבים לבנייה
אז נכון כל מה שאומרים היועצים והמומחים לבנייה ירוקה : כי באמצעות שילוב שיקולים סביבתיים בניהול תהליך הבנייה, ניתן לחסכון באופן משמעותי בצריכת משאבי הטבע והאנרגיה, בעלויות הטיפול בפסולת ובפליטות המזהמים לאוויר.
כמובן שאמרותיהם אף מגובות בנתונים סטטיסטיים
חסכון של 90%-50% בהוצאות הטיפול בפסולת
30%- 50% בצריכת המים
30% בצריכת אנרגיה
כ- 35% הפחתה בפליטת הפחמן לאוויר ועוד…
אך גם אני, שהנני מוסמכת מטעם משרד התמ”ת ומכון התקנים ללוות בניה ירוקה, ואני מתכננת ובונה מבנים על פי עקרונות התכנון הסביבתי, טוענת כי כל הדיבורים הללו הם לשווא.
מדוע ?
כי בהליך של בניית בית פרטי ע”י יזם אחד – משפחה ממוצעת הבונה את ביתה, אל אף האפשרות לחסוך במשאבי טבע ואנרגיה, עיקר החיסכון הנראה לעין ומורגש בכיס הוא החיסכון התקציבי של עלויות חומרי הבנייה.

כל עוד לא ניתן לצמצם את עלויות חומרי הבניה, וזה נכון לכל שיטת בנייה (קונוונציונלית או מתקדמת, בניה ירוקה, בניה אקולוגית), לא נוכל באמת להראות את הכדאיות הכלכלית של גישה זו.

בנייה מתקדמת - קירות שלד פלדהסגירת גגות - בנייה מתקדמת

האם השקעה בבנייה ירוקה כדאית ?

במאמר שקראתי לא מכבר הוצג “כי במסמך הנערך בשנת 2008, עבור המשרד להגנת הסביבה ומינהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר, נמצא כי השקעה במכלול אמצעים של בנייה ירוקה מחזירה את עצמה תוך פרקי זמן של שנה וחצי עד שנתיים וזאת עם שיעור תשואה פנימי של כ- 60%. כל זאת, ללא הכללה של התועלות הנוספות למשק הנובעות מהקטנת הנטל על משק המים ומערכת ייצור החשמל והתועלות החיצוניות של הפחתת זיהום אויר ופליטת גזי חממה (הנאמדות בסך של מיליארדי שקלים).”

עד כאן אין לי כל מחלוקת בדבר, בנוסף לכך נכתב במאמר “כי בנייה ירוקה עשויה לייקר את עלות הבנייה בסדרי גודל מוערכים של כ- 5% מעלות הבנייה. עלות זו תלויה, כמובן, באופי וסוג המבנה והיקף האמצעים המוטמעים, ועשויה להיות נמוכה בהרבה. עם זאת, ברור שככל שההשקעה הראשונית גבוהה יותר, כך גם גדל היקף החיסכון והחזר ההשקעה.

כמו כן, אלמנטים מרכזיים של בנייה ירוקה אינם מחייבים השקעה כלל, אלא רק הטמעת העקרונות בשלבי התכנון הראשונים בעיקר לנושא העמדת המבנים. הגברת המודעות לנושא בקרב בעלי המקצוע והציבור הרחב היא נדבך חשוב בקידום הבנייה הירוקה.”

השמת קופינג בגגותהרכבת אלמנט CNC - משרבייה

כל זאת אמת ויציב, אך אני רוצה לשתף אתכם בניסיון האישי שלי, הן כמתכננת המתמחה בתחום, והן כמשפחה הבונה בית פרטי.
בקיץ 2012 בניתי את בייתי בישוב כרכור. ביתי כמובן ניבנה באחת מן השיטות אשר איתן אני מתכננת – בנייה מתקדמת, כאשר במהלך העבודה על ביתי הפרטי, פיתחתי נוהלי עבודה, שיטות ליישום הבנייה ושימוש בחומרים שונים. כל זאת נעשה בכדי להוזיל את עלויות החומרים והעבודה.
ללא ספק הבית הקיים מבודד באופן מיטבי, בעל איכויות תרמיות גבוהות וחוסך בעלויות השימוש הקבוע באנרגיה.
במהלך הבנייה עצמה ניסיתי למזער את כמות הפסולת והפחת של חומרי הבנייה הן במגרש והן המופנים לאתר פינוי פסולת. השתדלנו להשתמש בחומרים הניתנים למחזור או עשויים ממרכיבים טבעיים רבים. פנינו לחברות המייצרות חומרי בניה המוגדרים כירוקים, והקפדנו לעבוד עת תקציב בניה ומעקב אחר שלבי ניהול האתר. תוך כדי התקדמות הפרויקט יכולנו למדוד את מידת הבידוד ותחושת הנוחות.

אך בסופו של יום, תקציב הבנייה לא הופחת, ועלויות הבנייה גבוהות ב כ-5% מעלות בניית בית בשיטה קונוונציונלית, בדיוק כפי שחזה המחקר משנת 2008.
מאידך החזר ההשקעה גלום בעלויות השימוש הקבוע ובאיכות החיים, שאותה לא ניתן לכמת.
לסיכום :
חיסכון מיידי בתקציב – לא
חיסכון משמעותי בעתיד – כן וגם איכות חיים.

עבודת חיתוך ריצוף

 

 

 

 

 

יש לכם שאלות ?מאמרים בנושאים דומים 
אשמח לדעת אילו עוד נושאים מעניינים אתכם,עקרונות הבניה הירוקה
שתפו אותי בתגובותהקשר בין חשיבה ירוקה, חינוך ואורח חיים
הגישה הירוקה בתכנון אדריכלי
ניתן לדבר איתי בטלפון 050-9847484שיטות וחומרי בניה – בניה מתקדמת
ואפשר גם לכתוב לי כאן,  ואני מבטיחה לענותשיטות וחומרי בניה – שיטות שונות לבניה פרטית

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

  1. […]  האם כדאי לבנות בית ירוק ? תגובות בפייסבוק תגובות בפייסבוקPowered by Facebook Comments מופיע בקטגוריות:אדריכלות, תכנון בתים פרטיים תגיות:איכות חיים, בית במושב, בית משותף, בית פרטי, בן ממשיך, דונם, דירה, הרחבה, זכויות בנייה, לבנות בית, מגורים, מושב, מושבה, מרפסת, משבצת צהובה, משק חקלאי, נחלה, נכד ממשיך, עסקת נדל"ן, צימר, שטח בנוי, שכונת הרחבה […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *