בית ירוק – האם זה באמת יותר יקר ?

האם בית ירוק יקר יותר?
בית ירוק

נכון לסוף שנת 2012 הוקמו רק מעט פרויקטים בבנייה ירוקה, אך יותר ויותר חברות בנייה, יזמים וקבלני בנייה מגלים התעניינות בנושא הבנייה הירוקה.

אומנם מדובר בפרויקטים יקרים יותר, ואך למרות העלויות הגבוהות של הביצוע, החיסכון האנרגטי של כל דירה יחזיר את גובה ההשקעה, ובנוסף, המשרד להגנת הסביבה מקדם את התחום בעזרת מענקים וקידום בנייה ציבורית על פי תקן ירוק.

צפריר רינת טוען במאמרו מתאריך 20.10.2012, כי שוק הבנייה הירוקה בישראל מגיע בימים אלה לצומת דרכים, שבה יוכרע אם הוא מתרחב לממדים משמעותיים, או שהוא נשאר בינתיים כנישה צרה עם השפעה סביבתית מוגבלת. כניסתו לתוקף של תקן חדש להקמת בניין ירוק הציבה יעד ברור בפני חברות הבנייה, אבל בינתיים היקף הפרויקטים בתחום זה מצומצם למדי.

אדריכלית אביגיל דולב, רכזת התחום במכון התקנים הישראלי, מדווחת כי נכון לשנת 2012 ישנם 177 פרויקטים הנמצאים בהליכי אישור שונים על מנת להיות מוכרים כבניינים ירוקים, לפי התקן לבנייה ירוקה. כיום יש בישראל בסך הכול 22 מבנים עם תקן בניין ירוק, בגרסתו הישנה.

חשוב לציין כי ישנם בתים פרטיים רבים המוגדרים כבתים ירוקים, אך אינם נכללים בחישוב המוצג לעיל, מאחר והם לא הוגשו להסמכה כבניין ירוק למכון התקנים.
חסכון אנרגטי בבית ירוק

כשאני קוראת מאמר זה, אני חושבת עד כמה באמת ישנה הלימה בשטח ולא רק אצל חברות הבנייה היזמיות, אלא דווקא, אצל הבונים הפרטיים, אותן משפחות מעמד הביניים המגשימות את חלומן לבית פרטי ?
עפ"י מאמר של רינת צפריר, בניין ירוק הנו מבנה הנבנה על פי התקן החדש לבנייה ירוקה, הכולל תוספת בידוד לקירות השפר את תנאי האקלים ללא שימוש בחשמל, תכנון מתאים של תאורה והקמת תשתיות למתקנים סולאריים, ואמצעי מחזור מים ופסולת. התקן מתייחס גם לשיפוץ מבנים קיימים, תוך הפיכתם לירוקים (Retrofit) – פעילות שכיום כמעט לא קיימת בשוק הבנייה בישראל.

לדעתי, לא זאת דיי בכך על מנת שהמבנה יהיה ירוק, ובעיקר כשעדיין אין אישור לשימוש במערכות מים אפורים, ואין מענה איכותי זול לבידוד קירות וליצירת אנרגיה נקייה בעזרת מערכות פוטו-וולטאיות.

בית ירוק מתחיל בתכנון סביבתי נכון של המבנה. אופן העמדתו במגרש, חשיבה על שימוש במשאבי הטבע קרי שמש ורוחות בכדי לחמם ולקרר את המבנה ללא שימוש באנרגיה נוספת (חימום פאסיבי) , ובחירת שיטות ובנייה וחומרי בנייה המתאימים לאזור בו נבנה הבית.

תכנון מבנה ירוק

כל בית יכול להיות ירוק, השאלה היא עד כמה אנו מעוניינים שהוא יהיה כזה?

כאשר מדובר בבנייה פרטית, המשפחה היא היזם.
היזם הוא הקובע את תקציב הבנייה, ומכתיב את אופי הבנייה, השיטה והחומרים. כאשר התקציב מוגבל, ישנה נטייה לחסוך בטיב חומרי הביצוע, ומכאן ישנו חשש לפגיעה באיכות המבנה.

כפי שציינתי קודם, כל מבנה יכול להיות ירוק, גם ואם לא עבר הסמכה ע"י מכון התקנים.
הדרך לעשות זאת היא בעזרת בחינה של שיטת העבודה וחומרי הבנייה, והוספה של חומרים מבודדים שונים. לרוב, עלות התוספת היא שולית – פחות מ 0.5% מעלות חומרי הבנייה, והתוצאה יכולה להביא לחסכון של עד 40% בתצרוכת החשמל.
אין ספק כי בנייה ירוקה בשיטות השונות של הבנייה המתקדמת יקרה יותר מבנייה קונוונציונלית.
יוקר זה נובע מסיבות שונות. אינני מנסה לכוון דווקא לשיטות היקרות והאיכותיות. אני טוענת כי בכל אופן ניתן לקבל תוצאות איכותיות בתוספת שולית ביחס לסך עלויות הבנייה.
ולכן חשוב מאוד לפני שמתחילים לבנות את הבית הלכה למעשה, לעבור שוב על כל תכולת חומרי הבנייה ומוצעת, ולבחון שוב את עלויות הבנייה המצופות. בדיקה זו, תסייע לכם להחליט האם עלות שיפור הבידוד התרמי הנה תוספת המתאפשרת במאזן תקציב הבנייה, ומהו הרווח העתידי מכך.

תמיד חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע, כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר בעלות הנמוכה ביותר.

מאמרים נוספים בנושאים דומים

אנרגיה ירוקה – לא רק רווח כספי   תכנון סביבתי ירוק

הגישה הירוקה בתכנון אדריכלי

 הקשר בין חשיבה ירוקה, חינוך ואורח חיים
 חשיבה ירוקה הלכה למעשה
שיטות וחומרי בניה – בניה מתקדמת
 האם כדאי לבנות בית ירוק ?

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  2 מחשבות על “בית ירוק – האם זה באמת יותר יקר ?”

  כתיבת תגובה