השפעת התכנון הסביבתי על חיי המשפחה

השפעת התכנון הסביבתי על חיי המשפחה בית ירוק

אם חשבתם כי המבנים בהם אנו גרים אינם משפיעים ומעצבים אותנו, אז לדעתי אתם טועים. הבתים בהם אני חיים, המשרדים בהם אני עובדים, בתי הספר, מוסדות החינוך, בתי החולים, החנויות והקניונים, כולם ללא יוצא מהכלל מעצבים אותנו ומשנים אותנו.
לא בכדי הם מתוכננים ומעוצבים כפי שהם, ומעטים מהם נראים לנו אחר, כי מראש הם עצבו להיות שונים ולהשפיע עלינו באופן שונה.

 

למה הכוונה ?

בתי ספר אנתרופוסופיים מתוכננים לפי הלכי הרוח של האמונה האנתרופוסופית, ומשרים עלהו המשתמשים את אותה אווירה. וכל זה נכון לכל המבנים, ראו את בתי המשפט בהם ישנה תחושת כבוד ומשמעת, מרכזי הקניות המעודדים אותנו להסתובב שעות בין החנויות ולקנות מוצרים…

אם זה משפיע עלינו בקנה מידה גדול, אז ללא ספק זה משפיע גם בביתנו שלנו.
כן, הבית שבו אנו חיים, הבית שאנו חברנו לבנות, הבית המכיל את הזיכרונות, והשמחות שלנו, את תחושת הביטחון והשייכות, את האינטימיות והמשפחתיות.

אני מעריכה כי עברתם מספר בתים או דירות בחיים שלכם, וחלקן נתנו לכם תחושה של ‘בית’ וחלקן היו רק קורת גג ומחסה. וזה בלי שום קשר רגשי אם מדובר בבית בו גדלתם או דירה ששכרתם, אם זו המיטה והשידה בסיס צבאי או חדר בבית מלון או אכסניה בחו”ל.

התכנון הפרטני של המבנה והתכנון הסביבתי משפיעים באופן ישיר ועקיף עלינו.

תכנון אדריכלי בגישה ירוקה

תכנון סביבתי אינו אופן פיתוח הגינה והנוף, במהותו הוא תכנון כולל של המערכת המבנית.
התכנון האדריכלי משלב בין אופן העמדת המבנה במגרש הנתון, תוך התייחסות לצרכים הרוחניים של בני הבית – החלום, השאיפות, אורח החיים, המטרות… ובין אותם נתונים התכנוניים של השטח, גודל התקציב, נתוני אקלים, היבטים חוקים כפי שמחייב חוק התכנון והבנייה, היבטים מבניים המוגדרים תב”ע החלה על המגרש.

אני מאמינה כי בית אינו יכול להיות מנותק מהסביבה בה הוא נבנה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בבית פרטי, ובפרט בישובים המוגדרים כישובים כפריים, כדוגמת קיבוצים ומושבים. לכן יש להתייחס למרחב המקיף אותנו, כעוד נדבך במערכת השיקולים של ההנחיות לתכנון בית המגורים – הפרוגראמה.

כאשר הבית מעוצב ומאורגן לפני אורח חיי המשפחה, ולא באופן שרירותי כמו דגם קבלני בפרויקט כלשהו, אנו יוצקים למבנה תכנים המגיעים באופן ישיר מבני הבית. לדוגמה אם אחד מבני הבית זקוק תחושת מרחב, הבית יעוצב כחלל שברובו הוא Open-Space או סביב חלל מרכזי פתוח. אם הבית צריך לשמש כמקום מגונן ובטוח, הוא ישקף תחושה זו. בית בו אורח החיים הוא קפדני ומסודר, יבנה עפ”י התנהלות זו.

 

מדוע זה חשוב ? למה לא תכנן דגם אקראי המתאים ל 80% מהמשפחות ?
האם לא כדאי לקחת דגם מוצלח שאנו אוהבים ולהעתיק אותו ?

לדעתי, לכל משפחה ישנם המרכיבים הייחודיים לה. נכון כי רוב המשפחות דומות זו לזו, אך כל אחת שונה זו מזו, ואת אותו השוני יש להדגיש ולבטא. מעבר לזה, כל מגרש בכל ישוב הוא שונה. חלקן נמצאים בשפלה וחלקם באזור הררי. ישנו מגרש הפונה דרומה ואחר לכיוון מערב, וזה מבלי להתחשב בנוף הנשקף ממנו…

כשאנו פועלים לפי עקרונות התכנון הסביבתי, הן במישור הרוחני של בני הבית, והן במישור הפיזי של חסכון באנרגיה ומים, מחזור פסולת או הפחתת כמות הפסולת, אוורור ואור טבעי במשך רוב ימות השנה ועוד, אני משפרים לאין שעור את איכות חיי בני הבית.

תכנון סביבתי ירוק

 

כיצד ניתן למדוד את העלייה באיכות החיים ?

האופן המיידי לשיפור איכות החיים נעשה בעזרת מעקב אחר מצב בריאותנו. ממחקרים שונים בעולם עולה כי אנשים המתגוררים בבתים המתוכננים על פי עקרונות התכנון הסביבתי, פשוט חולים פחות ביחס לאוכלוסיה הכללית. זה מתבטא בפחות כאבי ראש ומגרנות, חשיפה פחותה לשפעת ושאר מחלות נגיפיות, שינה טובה ורציפה לאורך זמן רב יותר ועוד.

אינני רופאה או עוסקת בתחום זה, ולא בתחומי הפסיכולוגיה וחקר חיי המשפחה, אך חלק מהמחקרים השונים מצביעים גם על שיפור בקשרים האישיים והבין-אישיים בתוך התא המשפחתי. לערכתי ישנו קשר ישיר בין מצב בריאותנו והסביבה בה אנו חיים, וטיב התקשורת שלנו עם אנשים. לדעתי, התכנון הסביבתי מדרבן ומעורר אותנו באופן שאיננו מודעים אליו או יכולים לעמוד אותו.

 

מאמרים נוספים בנושאים דומים

קנינו מגרש ועכשיו למי פונים ומה עושים ?
האם כדאי לבנות בית ירוק ?
חשיבה ירוקה הלכה למעשה
הגישה הירוקה בתכנון אדריכלי
פרוגראמה לתכנון בית פרטי
שיטות וחומרי בניה – שיטות שונות לבניה פרטית

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

    למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

    אהבתם? שתפו!

    תגובות בפייסבוק

    תגובות בפייסבוק

    כתוב/כתבי תגובה