יועצים שונים – חשמלאי מוסמך

חשמלאי מוסמך חלל מגורים עם מערכת קולנוע ביתי

כאשר בונים בית חדש, ישנם קבלנים רבים הנותנים לנו שרות, אחד מהם הוא החשמלאי. החשמלאי מלווה את תהליך הבנייה מראשיתו ועד סופו.
לכן כשאנו הולכים לבחור חשמלאי חשוב לנו לוודא כי הוא אכן חשמלאי מוסמך ומורשה, והוא יספק לנו את כלל השירותים הנדרשים, מהזמנת חיבור חשמל זמני לעבודות הבנייה ועד לאישור טופס 4.

 

תפקידו של החשמלאי המוסמך

לא כל חשמלאי הנו חשמלאי מוסמך.
כשאנו בונים בית חדש, עלינו לעבוד אך ורק עם בעלי מקצוע מורשים, ובפרט עם חשמלאי.

תפקידו של החשמלאי אינו רק להתקין את צנרות החשמל וארון החשמל בביתנו. בראש ובראשונה הוא אמון על הספקת החשמל לאתר הבנייה. כאשר רכשנו מגרש, ונכנסנו להליך תכנון ורישוי הבקשה להיתר בניה, אנו חייבים לפנות לחברת החשמל, לשם התקנת פילר חשמל במגרש. אלמלא זאת, לא נוכל לקבל הספקת חשמל תקינה ורציפה לביתנו.
על החשמלאי לקבל אישור להספקת חשמל זמני לאתר הבנייה, ולוודא כי הספקה זו מתבצעת עד לקבל טופס 4 – טופס אישור אכלוס המבנה.
בנוסף, יבצע החשמלאי את כלל עבודות התקנת צנרת החשמל, ואספקת החשמל לביתנו.

מטבח משפחת אבירם, קריית חרושת

למה צריך חשמלאי מוסמך ?

כיום בעידן המודרני כמעט הכול פועל על חשמל. המקרר, מכונת הכביסה, המנורות המאירות את ביתנו, מערכות האזעקה ואפילו דוד השמש. גם ואם אנו עתידים להתקין מערכות פוטו-ואלטאיות המייצרות אנרגיה חלופית, אנו חייבים נקודת חשמל המאפשרת את הזנת האנרגיה המתחדשת והעברתה לחברת חשמל. לכל זאת ועוד אחראי החשמלאי.

כשאנו פונים לקבלני חשמל לקבלת הצעת מחיר, אנו מציגים בפניהם את תוכניות החשמל של הבית וכן כתב הכמויות בו נספרו כל נקודות החשמל והזנות החשמל הצפויות.

לעולם לא נעסיק חשמלאי שלא קיבל מאיתנו את התוכניות וכתב הכמויות, שאינו עבר עליהם והבין את מערך החשמל וההזנות החשמל בביתנו.

מה מכילים תוכניות החשמל וכתב הכמויות
תוכניות עבודה – לכל קומה במבנה ישנה תוכנית חשמל, משמע גם לגגות והתוכנית הפיתוח (תוכנית מגרש / תוכנית סביבה). בכל תוכנית חשמל מציינת האדריכלית את כלל העבודות הנדרשות באותה הקומה.
כתב כמויות – בכתב הכמויות עורכת האדריכלית "ספירת מלאי" כל עבודות החשמל השונות כדוגמת ארקת יסוד, חיבור חשמל זמני, צנרת הזנת חשמל בגינה וכד', וכן את חישוב של כל נקודות החשמל השונות בבית, לפי סוג הנקודה, כגון שקע בודד, שקע מוגן מים, מתג הדלקה הכולל דימר, נקודת תוארה לפס צבירה ועוד.

מערכת קולנוע בייתית

מה הן נקודות חשמל ?

נקודות חשמל הן כלל השקעים והמתגים המתוכננים בבית. הן נספרות ומתומחרות בהתאמה לסוגי הנקודות השונים.

דוגמאות לנקודות חשמל :
שקעים – ישנם מגוון שקעים בבית המתאימים ליעודים שונים של מכשירים. השקעים נספרים לפי כמות הכניסות/יציאות משקע בודד המאפשר חיבור של תקע אחד בלבד, ועד למערכת מרובת שקעים (4,5,6 ואפילו יותר).
ישנו שקע רגיל, וישנם שקעים ייעודיים כמו שקע מוגן מים המותקן בחדרי רחצה או מחוץ לבית (גג או גינה).
שקע כוח הנו שקע המזין מכשירי חשמל הצורכים חשמל רב (מכונת כביסה, דוד מים, מייבש כביסה …) שקעים אלו בעלי קו הזנה נפרד.
שקע כוח תלת פאזי משרת מערכות מיזוג אוויר גדולות.
שקע משולב הנו נועד למערכת המכילה גם תקשורת טלפון ומחשבים ולרוב נמקם אותו בסלון, חדרי עבודה או משרדים.
מתגים – מתג זה הכפתור המדליק ומכבה כל נורה או מכשיר חשמלי. המתג הפשוט, כמו השקע הרגיל, מפעיל נקודת מאור אחת. אליו ניתן לחבר מספר נקודות מאור, אך ההדלקה/כיבוי נעשים רק במתג הבודד.
מתג מתחלף מאפשר לנו הדלקה וכיבוי במספר מקומות, נניח בכניסה לחדר שינה וליד המיטה. ניתן לחבר את המנורות למספר מתגים מתחלפים.
מתג מוגן מים ימוקם בחדרים רטובים או מחוץ למבנה. מתגים אלו יכולים להיות גם מתחלפים.
מתגים ייעודיים משמשים להפעלת תריסים חשמליים, פעמון כניסה בדלת, וונטה לאוורור, בויילר או טיימר לחימום דוד מים, תנור חימום בחדרי רחצה, מאוורר תקרה וכד'.
נקודות תקשורת – כל נכללות כל נקודות התקשורת המתוכננות לבית, מהטלפון הביתי ועד מערכות המחשבים, הראוטר, מתג הפעלה לשער חשמלי וכן הלאה.
צנרות הכנה למרכיבים ייעודיים – החשמלאי מכין את צנרות למערכות הנוספות של הבית בכללן האינטרקום, האזעקה, מצלמות האבטחה, צנרות חשמל בגינה ובגדרות, מערכות השמע ואפילו חימום תת רצפתי.
עבודות ומערכות חשמל מחייבות – בכל בית חייבת להיות ארקת יסוד, לוח חשמל זמני בפילר החשמל, לוח חשמל ראשי ומונה חשמל, לוח חשמל משני בכל קומה ועוד
נקודות מאור – כלל המנורות-גופי התאורה וסוגיהם. מנורת תקרה פשוטה, דרך ספוטים, מנורות קיר, מנורות מוגנות מים, גופי לד ומנורת חירום. כל הנורות חייבות להיות מחוברות למתג הדלקה/כיבוי אחד לפחות. כמובן ניתן להדליק מספר מנורות יחד (לשרשר).

בניה מתקדמת מפרופילי פלדה

 

חומרים ואחריות

עליכם לוודא כי החשמלאי עובד עם חומרים תקינים ומורשים ע"י מכון התקנים. כי בכל הצנרות הוא מעביר חוטים המתאימים לסוג הנקודה, כולל חוטי ארקה.
על החשמלאי להתקין קופסאות ביקורת בחדרים השונים, ולבצע ביקורת ארקת חשמל.
החשמלאי חייב להתקין מכסים העומדים בת"י – מכסה זה אותו חלק הנראה מהקיר ובו ממוקם המתג/שקע. מכסים לא תקניים עלולים להתחמם בקלות ולהישרף.
החשמלאי חייב להתקין בארונות החשמל מפסקים נגד התחשמלות/מפסקי ביטחון.
החשמלאי חייב להזמין את ביקורת חברת חשמל לבית, ולהגיש להם את המסמכים הנדרשים לקבלת חשמל זמני וחשמל קבוע.
חשמלאי שאינו נותן תעודת אחריות לעבודתו, ואינו מציג רישיון מסודר, אינו יעוד בפרויקט שלכם.

אני מזמינה אתכם להמשיך לקרוא מאמרים שונים בנושאים דומים

להכיר את אנשי המקצוע
יועצים שונים – קבלן טיח
יועצים שונים – מכוני העתקות
יועצים שונים – קבלן איטום
יועצים שונים – מודד מוסמך
יציקות בטון
שיטות וחומרי בניה – שיטות שונות לבניה פרטית
תקציב בניה – כיצד לצמצם עלויות בניה

 אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

   

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  5 מחשבות על “יועצים שונים – חשמלאי מוסמך”

  כתיבת תגובה