תהליך עבודת המתכננת בפרויקט שיפוץ או עיצוב פנים

תהליך עבודת המתכננת בפרויקט שיפוץ או עיצוב פנים

עיצוב פנים לדירה בפרויקט קבלני
עיצוב פנים לדירה בפרויקט קבלני

מזל טוב, החלטתם שאת מוכרחים לשפץ.
ישנן הרבה סיבות למה לשפץ ולעצב מחדש בתים.
אולי רכשתם דירה ישנה זה מכבר, או קניתם בית יד-שנייה.
אפשר שאתם פשוט חייבים להתרענן ולחדש את ביתכם, או שנכנסתם לעסקי יזמות ונדל”ן.
והנה אתם מתחילים בסבב חיפוש בעלי המקצוע…

 

אך רגע לפני שמזמינים קבלן והורסים קירות, האם הפרויקט שלכם מצריך תכנון של אדריכלית ? ואם כך, כיצד מתבצע תהליך התכנון ? מה חשוב לדעת על עבודת המתכננת ? מה מכיל סט התוכניות ? האם התכנון כולל פיקוח באתר הבניה ?

על כל זאת ועוד אנסה לענות במאמר שכתבתי במיוחד עבורכם

תמחור עבודת האדריכלית או מעצבת הפנים

ישנם פרויקטים שניתן לעשותם ללא תכנון ותוכניות עבודה, אך לא כל השיפוצים הם כאלה, ולכן, כשמדובר בפרויקט מורכב מומלץ לשכור שרותי תכנון, ניהול ופיקוח של אדריכלית או מעצבת פנים שעשתה בעבר מספר עבודות בסדר גודל כמו שלכם.

הצעת המחיר של האדריכלית ועלות שכר הטרחה נובעים מהיקף העבודה ומורכבות הפרויקט.
הצעת המחיר חייבת להכיל סט תוכניות מלא ומפורט לעבודה המבוקשת, כתב כמויות מלא המשלים את סט התוכניות. מפרטים ופרטי ביצוע ייחודיים לפרויקט, רשימות פתחים ועבודות מסגרות/נגרות, ולא פחות חשוב פיקוחים בפועל בשלבי העבודה השונים.

שיפוץ דירת 3 חודרים
שיפוץ דירת 3 חודרים

כיצד מנוהל תהליך עבודת האדריכלית ?

כשאני עובדת על פרויקט, ואין זה משנה אם מדובר בשיפוץ בית, עיצוב פנים או תכנון בית מגורים חדש. אני תמיד מחלקת את עבודתי לשלבים. בכל שלב ושלב העבודה נעשית בשיתוף מלא של הלקוחות. תוך ליווי, הכוונה והדרכה, לקראת מימוש החלום והגשמתו בפועל.

 

שלב התכנון הראשוני : שלב הכנת מבחר דגמים לתכנון הפרויקט.
בשלב זה הלקוחות ואני בוחנים מגוון אפשרויות לעיצוב וביצוע החזון. בתחילה אנו עורכים פרוגראמה תכנונית, המהווה בסיס להכנת חלופות תכנוניות שונות. בנוסף אני מתעדת ומודדת את הנכס, ומכאן הדרך לשולחן העבודה ולתכנון הסקיצות מהירה מאוד.

שלב תכנון סופי : לאחר כל חלופות התכנון, השינויים והבדיקות, אנו מגיעים לתכנון הדגם הסופי.
דגם זה משקף את מירב הרצונות, הבקשות, הלבטים, המגבלות והויתורים של הפרויקט. לפעמים לא ניתן לממש את 100% הדרישות, אך אנו שואפים תמיד לעשות את המרב בתוך מערכת האילוצים הקיימת.

שלב תוכנות עבודה : לאחר שהלקוחות מאשרים את הדגם הסופי, אני מכינה סט תוכניות העבודה.
סט התוכניות כולל: תכנית הריסה, תכנית אדריכלית (תוכנית בנייה), תכנית חשמל, תכנית אינסטלציה, תוכנית העמדת ריהוט. לסט התוכניות נלווים מפרטים ופרטי ביצוע הייחודיים לפרויקט ורשימת פתחים המגדירה את כלל סוגי הפתחים הקיימים בבית כדוגמת חלונות ודלתות פנים וחוץ, ומציינת מהו ייעודם (חדשים/מוחלפים/קיימים).

שלב הכנת כתב הכמויות : כתב הכמויות הנו מסמך המאגד את כלל העבודות וכמויות החומרים השונים אשר יבוצעו בפרויקט. כתב הכמויות הנו מסמך המצורף לסט התוכניות. הוא תומך ומשלים את המידע המופיע בתוכניות ומחייב את הקבלן לפעול לפיו.

כתב כמויות מסודר ומפורט מאפשר לקבלן לדעת מהן העבודות הצפויות לו. כאשר לא ניתן כתב כמויות, עלול הקבלן להעריך את עבודתו באופן שגוי, ולרוב זה יבוא על חשבון תקציבכם

 

מניפת צבעים
מניפת צבעים

שלב מכרז קבלנים והכנת תקציב : לאחר הוצאת תוכניות העבודה, אנו פונים למספר לקבלנים על מנת לקבל הצעות מחיר לעלות העבודה. אנו משווים האם ההצעות השונות תואמות או חורגות מתקציב הפרויקט. בעקבות הצעות המחיר ניתן לבחון אפשרויות שונות להוזלת עלויות הפרויקט וניהול הפרויקט.

שלב פיקוח על הפרויקט : אחרי שבחרנו קבלן והגדרנו את אופן ניהול העבודה בפרויקט, זה הזמן להפשיל שרוולים ולהתחיל את העבודה האמיתית של הריסת הקיים והבנייה מחדש של המתוכנן.
רוב הפרויקטים של שיפוץ או עיצוב פנים, אינם גדולים דיים ואינם מצריכים את עבודתו של מנהל עבודה או מפקח בנייה, ולכן מחובתי כמתכננת ללוות את העבודות בשלבי הביצוע.
יתרה מזו, חשוב מאוד לפקח על עבודת הקבלן. לוודא שהוא פועל עפ”י התוכניות וההנחיות, לבדוק האם הוא נתקל בבעיות או במרכיבים לא צופיים, להקשיב לדעתו ולפתרונות שהוא מציע, לשמור על מסגרת התקציב של הלקוחות, תוך שיתוף פעולה על הקבלן וצוותי הפועלים.

 

שלב עיצוב פנים מפורט : עיצב פנים הנו ליווי של הלקוח בבחירות השונות אותן הוא מבצע במהלך הפרויקט. החל מבחירת הצבעים, ועד סיורים בחנויות ובחירת ריצופים וכלים סניטרים.
חשוב לציין כי חלק מהלקוחות בוחרים לבצע זאת לבד, ואני סומכת על טעמם האישי ומלווה אותם ע”י ייעוץ והכוונה לגבי החומרים והאלמנטים אותם הם מזמינים.

עיצוב כולל לבית פרטי
עיצוב כולל לבית פרטי

שלב תכנון פרטי נגרות : בשלב זה אני עורכת תוכניות נגרות כדוגמת מטבח, ארונות אחסון או בגדים, ומעבירה אותן לנגרים ונגריות לתמחור העלויות וקבלת הצעות מחיר. לעיתים בוחרים הלקוחות לקנות רהיטים אלו “מוכנים מהמדף”, ובמידה וזה כך, כבר בשלב התכנון הראשוני, הפרויקט מותאם לריהוט מוכן. מאיך, לפעמים לקוחות מעדיפים לרהט את ביתם לאחר סיום הפרויקט, וכאן אני מסייעת להם בעזרת תוכנית העמדת ריהוט, אשר מהווה מתווה לבחירות העתידיות שלהם.

 

שעות ליווי ופיקוח נקבעות לפי גודל הפרויקט ומידת מורכבותו. הן כלולות בהצעת המחיר, וכן ישנו תמחור לשעות ליווי או פיקוח החורגות מן ההסכם.
כל שלב מתומחר בנפרד, עפ”י קצב ההתקדמות, ובכל יש ללקוחות מעקב אחר התפתחות העבודה, ההוצאות הצפויות להם בהמשך.

חשוב לזכור : קבלן מסודר והגון, לא יתחיל את עבודתו, עד שהאדריכלית לא תחתים אתכם על סט תכניות מאושרות הכולל כתב כמויות מעודכן וסופי. ללא סט תוכניות מלא, הקבלן לא יוכל לתת הצעת מחיר, ומכאן המרחק לחריגות בתקציב קצר מאוד.

הצלחתי לשכנע אתכם לקחת אדריכלית ולא להסתמך רק על הכישרון שלכם בבחירת קרמיקה או על עבודתו של הקבלן ?
אתם מוזמנים לפנות אלי ממשם כאן, או לטלפן אלי – 050-9847484

מאמרים נוספים בנושאים דומים

איך מתחילים תהליך שיפוץ בית או דירה יד-שנייה ?
איך לבחור מעצבת פנים לפרויקט ?
איך לשפץ להישאר בחיים ?
נקודת הראות של המרחב
עיצוב פנים בית קיים

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  2 מחשבות על “תהליך עבודת המתכננת בפרויקט שיפוץ או עיצוב פנים”

  כתוב/כתבי תגובה