מדוע משפחות פונות לשיטות בנייה מתקדמת ?

מדוע משפחות פונות לשיטות בנייה מתקדמת ? בנייה ירוקה מתקדמת

בכל הארץ בונים. מהצפון ועד הדרום.
ישנן שיטות בנייה רבות ומגוונות.
כל חברה וכל קבלן מתחרים על כל פרויקט,
ובאמצע עומדות המשפחות, נבוכות ומבולבלות, כל המגוון ועצום הקיים כיום בשוק.

 

כאדריכלית, המתמחה בבנייה ירוקה – מתקדמת, אני נפגשת לא אחת עם משפחות המתעניינות בשיטות בנייה מתקדמות.
חלק מהמשפחות כבר מצויות בתוך תהליך הבנייה. בין אם זה בשלבי התכנון הראשוני, או שהן כבר עמוק בהליך רישוי קבלת ההיתר.
כולן ללא יוצא מן הכלל, בוחנות את האפשרות לבנות את ביתן באחת משיטות הבנייה המתקדמת.

מערכת הקיר ללא חומרי הבידוד והגבס
מערכת הקיר ללא חומרי הבידוד והגבס

 

מדוע משפחות רוצות לבנות איתן בשיטות בנייה מתקדמת ?

האמת היא, שעם כל הכבוד לאג’נדה הירוקה, והניסיון להציל את כדור הארץ הנזקים שאנו בעצמו גורמים, לצערי, בארצנו זה לא ממש תופס. המודעות הסביבתית ולהשפעות שלנו על הסביבה אינן עומדות בקנה אחד עם ההחלטות היום-יומיות שלנו. כולם מתלוננים על ההתחממות הגלובלית, אך בפועל, מעטים מאיתנו עושים דבר מה, וגם מה שכל אחד עושה לביתו, אינו באמת משפיע על הסביבה.

 

לרוב המשפחות הפונות לבנייה מתקדמת, אינן בוחרות שיטות בנייה מסוג זה בגלל האיכויות הסביבתיות של הבנייה – בית ירוק, אלא משיקולים אחרים, שגם הם לגיטימיים ומובנים.

 

בפגישותיי הרבות עם המשפחות, עולות שאלות בעלות היבטים כספיים.
אחת הסיבות העיקריות לבנייה מסוג זה היא מהירות זמן הביצוע של הבנייה בפועל. משך זמן הבנייה עשוי להגיע עד כמחצית מזמן הבנייה של אותו המבנה בבנייה קונוונציונלית. מכאן ניתן להבין כי המעבר לבית החדש מהירה יותר, וכל התשלומים הכרוכים בהחזקת 2 נכסים מצטמצמים.

סגירת מרפסת להפיכתה לחדר שינה בבניה קלה
סגירת מרפסת להפיכתה לחדר שינה בבניה קלה

 

 

סיבה נוספת, הנובעת מהראשונה, היא כמות פסולת הבנייה ועלות הטמנת הפסולת. משפחות רבות חושבות על עלות הטמנת הפסולת והפחת הנוצר במהלך הבנייה. שיטות בנייה מתקדמות מייצרות כמות מועטה מאוד של פסולת בנייה, כך שהוצאה זו מצטמצמת.

 

סגירת מרפסת מפאנלים מבודדים
סגירת מרפסת מפאנלים מבודדים

 

היבט נוסף הוא החיסכון העתידי בהוצאות החשמל. מבנים מסוג זה מאפשרים לחסוך עד כ- 40% מעלויות החשמל בגין חימום וקירור המבנה. למרות ההיבט הירוק של הורדת פליטת גזי החממה, המשפחות שמות דגש בעיקר על החיסכון הפוטנציאלי.

 

משפחות שונות אף נתקלות בפרסומים של חברות בנייה המבטיחות בניית בית בעלויות בנייה מינימאליות. אך כאן ישנו מצב של אליה וקוץ בה. לא כול החברות אכן יכולות לבנות את הבית שתוכנן למשפחה. לא כל החברות מאפשרות גמישות ושינויים במבנה, כגון הוספת קומה, הגדלת והרחבת הבית, פרוק פנימי ועוד.

 

מעטות המשפחות הפונות לשיטות אלו רק מההיבט הירוק של התהליך. זה לא מגיע ממקום של חוסר מודעות, אלא בשל המצב הסוציו אקונומי של ישראל 2013.

בניה מתקדמת מפרופילי פלדה
בניה מתקדמת מפרופילי פלדה

 

כאשר אני פוגשת את המשפחות, ועוברת ביחד איתן על התכנון הרצוי להן, אני גם יודעת להכווין אותן למי משיטות הבנייה המתקדמות המתאימות לפרויקט. מגוון השיטות מאפשר התאמה כמעט אופטימאלית בין הפרוגראמה, התכנון והתקציב של כל משפחה.
לצערי, עדיין אין בשוק הבנייה מספיק תחרות אשר תיצור הוזלה משמעותית של עלויות הבנייה. כיום ישנן מעט מאוד חברות בנייה המתמחות בבנייה מסוג זה, חומרי הבנייה יותר יקרים מבטון ובלוקים, ומעט קבלנים אכן התנסו ובנו בתי מגורים מסוג זה. ככך שתגדל הדרישה הציבורית, יכנסו לשוק גורמים נוספים אשר יגבירו את התחרות, ויהפכו שיטות אלו לאטרקטיביות .

 

היבט נוסף שלדעתי חשוב להתייחס אליו הוא האינטרס המדיני/לאומי של ממשלות ישראל לעודד בנייה מהירה וזולה. שכן הבנייה הירוקה יכלה לתפוס נתח נרחב בשוק הבנייה, אם היו מעגנים אותה בחקיקה, וכן נותנים הטבות ותמריצים כלכליים למשפחות הבונות.

 

 

מאמרים נוספים בנושאים דומים

קנינו מגרש ועכשיו למי פונים ומה עושים ?
האם כדאי לבנות בית ירוק ?
חשיבה ירוקה הלכה למעשה
הגישה הירוקה בתכנון אדריכלי
פרוגראמה לתכנון בית פרטי
שיטות וחומרי בניה – שיטות שונות לבניה פרטית

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  מחשבה 1 על “מדוע משפחות פונות לשיטות בנייה מתקדמת ?”

  כתוב/כתבי תגובה