מה מפחיד בתהליך של בניה

מה מפחיד בתהליך של בניה

מרפסת שרות מחופה בשליכט
מרפסת שרות מחופה בשליכט

זה לא סוד שהחלום של כל זוג בישראל להיות בעלי בית או דירה. עצם רכישת הנכס נותנת לנו תחושת ביטחון ושייכות. הרגשה שזה שלנו, אנחנו בנינו, אנחנו הקמנו בית בישראל.

משפחות הרוכשות מגרש לבניה, נכנסות לתהליך ארוך ולא תמיד פשוט, עד שהן מגשימות את החלום, ומגיעות למנוחה והנחלה.

כדי להקל על תהליך הבנייה, ולהמנע ככל שניתן ממכשולים, חשוב להכיר את התהליך עצמו, ובעיקר לדעת מה באמת מפחיד אותנו בבנייה

מהרגע שהחלטתם לקנות מגרש או דירה על הנייר, ועד שהגעתם לשלב שבו ניתן לראות את המבנה עומד על תילו, עם קירות ועמודים באתר, אתם תעברו או שכבר עוברים את תהליכי התכנון והרישוי.
במאמר זה לא אפרט שלבים אלו, וניתן לקרוא עליהם במאמר :
קנינו מגרש ועכשיו למי פונים ומה עושים ?

המאמר עוסק דווקא במה שלא מספרים לכם, הצדדים האדריכלים ושאר אנשי המקצוע מעדיפים לא לגלות לכם.

אינני מתיימרת להיות פסיכולוגית או יועצת לזוגיות. אך המהלך עבודתי עם משפחות רבות, לא אחת, עולים בפני החששות והפחדים המלווים את תהליך הבנייה. וכן, גם אני בניתי לי בית בקיץ 2012, וגם אני על אף הידע והניסיון, חשתי את אותם לבטים ולילות ללא שינה.

הפחד מהלא ידוע

זאת אינה קלישאה, בניית בית הנה ההשקעה הכי גדולה ומורכבת שתעשו בחייכם. אתם שמים את כל חסכונותיכם ועתידכם בנכס הגשמי, כאשר אף אחד לא מבטיח לכם מה יהיה בעוד שנה או שנים קדימה. יתרה מכך, איש אינו מתחייב באמת לעמוד בצד שלכם ולשים את האינטרסים שלכם לפני שלו. זה נכון בעיקר לאנשי המקצוע בשטח ולצוותי הבנייה השונים. כאן אתם נכנסים לתחום, שלרוב אין לכם כל ידע בו, וקל מאוד לשכנע אתכם כמעט בכל דבר ועניין.
כדי לשבור מחסום זה אתם צריכים ללמוד. ללמוד הרבה ומהר. עוד קלישאה כל כך נכונה ואמיתית – ידע זה כוח

אני מזמינה אתכם להכנס לסדרת המאמרים שלי בתחום יועצים שונים, ולהכיר את בעלי המקצועות שתעבדו מולם

שלבי בנייה

כסף ומקורות מימון 

הפחד העיקרי שאני נחשפת אליו בעבודתי הוא גודל ההשקעה. בתחילת העבודה עם האדריכלית גודל ההשקעה כמעט ואינו ידוע. עלות הפרויקט מחושבת על פי אומדן כללי ביותר, וחשופה לשינויים רבים.
כיצד ניתן להעריך את עלות הפרויקט ?
מהם מקורות המימון העומדים לרשותנו ?
כמה עולה כל תהליך הבנייה מראשיתו ועד סופו ?
האם ישנם בלת”מים וכיצד נערך אליהם ?
לא לכל השאלות יש תשובות. כמו תמיד, חשוב לבנות תקציב בנייה, המכיל את רוב שלבי הפרויקט, ולעדכן את אותו קובץ תקציב מעת לעת. יש לקחת בחשבון את עלויות התכנון, הרישוי ולא רק את עלויות הביצוע.

מידע נוסף לגבי חישוב עלויות הפרויקט ניתן למצוא במאמרים – כמה עולה לבנות בית פרטי ? , מהם התשלומים הנלווים בתהליך הבניה ?

כאשר אתם פונים ללקיחת משכנתא, ישמו לב האם אתם לוקחים משכנתא לרכישת מגרש או משכנתא לבנייה. מדובר בשני סוגים שונים של משכנתאות שהתנאים באם שונים, וכן הדרישות ממכם להביא מקורות מימון שונים. אני לא מומחית למשכנתאות, ואני יכולה להמליץ לכם על הדרכים בהם אני נקטתי, ראשית עשיתי מחקר באינטרנט. נכון המידע לא תמיד אמין ומתאים למאפיינים הכלכליים שלי, אך זה נתן לי כיוון. השתתפתי בפורומים מקצועיים של יועצי משכנתאות, אשר עזרו להכווין אותי לקראת השיחה בבנקים השונים. פניתי לכל הבנקים בארץ וניהלתי ‘שוק’. ולאחר מו”מ ארוך מאוד עם תוצאות זעומות, פניתי לחברה לייעוץ בנושא משכנתאות.
נכון השקעתי המון זמן ואפילו כסף בבחירת המשכנתא והבנק. אך אני סבורה כי כן הצלחתי להוזיל את ההתחייבות שלי.

פועלים באתר בניה

כיצד לנהל אתר בנייה ?

נושא נוסף המעורר חשש הוא אופן ניהול אתר הבנייה. בגדול ניתן לנהל את אתר הבנייה ב – 4 דרכים שונות, כאשר רוב המשפחות פונות ל-2 הדרכים המקובלות יותר בענף הבנייה
עבודה מול קבלן מפתח או הפרדת קבלנים והעסקת מפקח בנייה

מידע נוסף לגבי אדריכלים ניתן למצוא במאמר – השיטות לניהול אתר בניה

באיזו שיטת בנייה לבנות את ביתי ?

90% מהבתים בארץ נבנים בשיטת הבנייה רטובה של בטון ובלוקים. אך בשנים האחרונות ישנה עליה גוברת והולכת לשיטות בנייה שונות, המהוות חלופה לשיטת הבנייה הרטובה. כיום אנו נחשפים יותר ויותר לחברות הבונות בתים בשיטות בנייה מתקדמות, ובנייה ירוקה.
כיצד נדע באיזו שיטת בנייה לבחור ?
מהי השיטה הנכונה והמועדפת עלנו ?
לדעתי הדרכים לענות על שאלות אלו, זה פשוט ללמוד הם היתרונות והחסרונות של כל שיטה. הן הכלכליים והן הפסיכולוגיים.

מידע נוסף ניתן לקרוא בסדרת המאמרים שלי בנושא שיטות וחומרי בניה

מניפת צבעים

אופן התכנון

חשש העולה לעיתים קשור באופן ישיר ומיידי לאופן תכנון הבית. האם התכנון של הבית מספק אותי ואת צרכיי ? חשש זה מונע מהדיאלוג של הזוג עם האדריכלית, והוא מובן וברור. הרי זה בית החלומות שלכם, ולא תרצו לתכנן אותו לא טוב, לא יעיל, לא נוח ולא פונקציונלי. הדרך להפוך חשש זה היא אולי הפשוטה מכולן, פשוט לכתוב פרוגראמה תכנונית מסודרת. וכמובן, כמו כל דבר, לעבור אליה שוב ושוב, לעדכן אותה, להתאים אותה למגבלות התקציב, המגרש והטעם השונה של בני המשפחה.

מידע נוסף לגבי פרוגראמה תכנונית ניתן למצוא במאמר – פרוגראמה לתכנון בית פרטי

ולסיכום, ההמלצה הכי טובה שלי אלכם, לא רק כמתכננת, אלא כמי שבנתה את ביתה, זה פשוט לדבר. לדבר על הכל. לחשוף אחד בפני השני את הספקות, הלבטים, הדילמות והרצונות. לשתף אחד את השני בתחושות והרגשות שלכם. ולא פחות חשוב לשתף גם את האדריכלית העובדת אתכם. בסופו של דבר, תפקידה להגשים את המחשבות שלכם, ולעמוד בדרישות השונות והמגבלות שלכם.

תכנון מטבח כפרי
תכנון מטבח כפרי

נשמע מסובך ? האמת היא שזה לא כזה כאב ראש.
אם התהליך מנוהל על-ידכם ועל-ידי האדריכלית שבחרתם, כאשר אתם עובדים בשיתוף פעולה ובגילוי לב, אז אני בטוחה שתוכלו לעבור את כל המכשולים בהצלחה ובקלות.

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  4 מחשבות על “מה מפחיד בתהליך של בניה”

  1. פינגבאק: בדק בית

  כתוב/כתבי תגובה