חשיבות השימוש בחומרים ממחוזרים, ומדוע מדינת ישראל לא עושה דבר ?

חשיבות השימוש בחומרים ממחוזרים, ומדוע מדינת ישראל לא עושה דבר ?

תפסנות ופיגומים
תפסנות ופיגומים

למרות החלטת המדינה לחייב חברות ממשלתיות להשתמש בחומרי בנייה ממוחזרים,
המכרזים המוצאים מתעלמים מההנחיות באופן גס.
בכך מתבזבזים כספים בסכומים של מאות מיליונים בשנה

מפתיע לראות כיצד המשרדי ממשלה ורשויות מקומיות מתגאים במדיניות ירוקה בכל הנוגע להפרדת פסולת ועמידה בתקנים סביבתיים, אך מתברר כי לא כך הדבר בתחום הבנייה.

אין זה סוד כי היצע המשאבים הטבעיים לבנייה רק הולך וקטן והביקוש עולה, אך למרות הכול אין התקדמות בשימוש בחומרי בנייה ממוחזרים. החלטות ממשלה מחייבות שימוש ב כ-20% מחומרי הבנייה בכל תשתית יהיו מחומרים ממוחזרים, כמעט אף אחד מהגופים הציבוריים, החברות הממשלתיות, העיריות, התאגידים העירוניים ומשרדי הממשלה אינם עושים זאת הלכה למעשה.

ב־2003 החליטה ממשלת ישראל להטיל על השר לאיכות הסביבה (לימים המשרד להגנת הסביבה) להסדיר את הטיפול בפסולת הבניין ברחבי ישראל עד 2005. בו בזמן הוחלט כי המשרד לאיכות הסביבה יבחן למול משרדי ממשלה והמינהל כיצד לחייב את גורמי הביצוע במשרד ומחוצה לו להשתמש בכל פרויקט בנייה ותשתיות ב־20% פסולת בניין ממוחזרת לפחות.

בנית בית - שלד בטון וחיפוי אבן מפירוק
בנית בית – שלד בטון וחיפוי אבן מפירוק

במרץ 2010 גיבש החשב הכללי באוצר תקנות המחייבות שימוש בחומרים ממוחזרים בהיקף של 20% ועידוד מכרזים להחלת חובה על שימוש בחומר ממוחזר, אף בהיקפים גדולים יותר. בפועל, החלטות אלו לא נאכפו ולא יושמו, וכן הוחלט במשרד להגנת הסביבה להכין הצעה מחייבת לכלל המשרדים והחברות הממשלתיות להשתמש בחומרים הממוחזרים.
בינתיים, רוב הפסולת לבניין שניתן למחזר – 4.7–5 מיליון טונות בשנה, נערמת ומזהמת שטחים פתוחים והופכת לבעיה סביבתית קשה. לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, כמות הפסולת המגיעה לאתרים המוסדרים להטמנה ומיחזור מוערכת ב־1.5 מיליון טונות בלבד.
מעטים המכרזים שהכניסו 20% חומרים ממוחזרים הלכה למעשה. בניהם ניתן למצוא פרויקטים כמו בית חולים בצפת של משרד הבריאות. מאידך בנתיבי ישראל (מע”צ), בחברת החשמל ובחברת הנמלים עדיין לא משתמשים בחומרים ממוחזרים.

מה היה קורה אם… ?

אם המדינה הייתה משתמשת בכל החומרים הממוחזרים והיתה ממחזרת את כל פסולת הבניין, ניתן היה להגיע לחיסכון של מאות מיליוני שקלים בשנה, כך טוענים הקבלנים ואדם טבע ודין.
כל טונה פסולת בניין שממוחזרת חוסכת 50 שקל על ההטמנה או השימוש בחומר הגלם. בחישוב מהיר, מיליון טונות שממוחזרות חוסכות 50 מיליון שקל למשלמי המיסים.

מה קורה בעולם ?

במרבית מדינות המערב, באוסטרליה, במזרח הרחוק נעשה שימוש נרחב בחומרים חלופיים לחצץ בענף הבנייה. וזאת מתוך מדיניות כלכלית, חקיקה והסברה המקדמים נושא זה.
קצת נתונים : בדנמרק 24% מחומרי הבנייה ממוחזרים, ובגרמניה ובהולנד יעד המחזור הוא 90% מפסולת הבניין. בארה”ב הציבה רף להפחתה בכ־40% את כמות הפסולת המגיעה להטמנה על ידי בניית מערכת יעילה לניהול הפסולת.

תקציב בניה
ממוחזר = זול

כמה כסף היה ניתן לחסוך אם רק היו מיישמים את החלטות הממשלה ?
לפי החישוב הפשוט בכתבתי קודם לכן, היו יכולים להיחסך לנו מאות מיליוני שקלים בשנה, ולא נדבר על השיפור באיכות החיים, ניקיון הסביבה, מניעת זיהום אוויר והרעלת מי התהום
הצרה היא, שלממשלה קל מאוד לא להחליט ועוד יותר קלה לה לא לאכוף דבר. לנו זה עולה יותר.
נכון שבתחום הבנייה הפרטית, יהיה מורכב יותר להשתמש בחומרים ממוחזרים, אך הענף הבנייה הקבלנית, וכמובן בכל תחום המכרזים הממשלתיים, הצבאיים, התשתיות וכד’ ניתן בקלות לעשות שימוש זה. מה גם שהכמויות בהם גדולות פי כמה וכמה מאשר בבנייה הפרטית.

 

רוצים ללמוד עוד על נושאים של בנייה ואיכות הסביבה ?
הכנסו למאמרים המצורפים

הגישה הירוקה בתכנון אדריכלי
מדוע משפחות פונות לשיטות בנייה מתקדמת ?
היחס שלנו לסביבה בה אנו בונים
השפעת התכנון הסביבתי על חיי המשפחה
האם פרויקטי הנדל”| הם אכן ירוקים ?

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *