השפעות אדריכליות – לוטה כהן

השפעות אדריכליות – לוטה כהן

לוטה כהן

הפעם אני רוצה לספר על השפעות שונות מעולם התכנון והאדריכלות
השפעות אלו עצבו אותי כאדריכלית, עוד מימי כסטודנטית במכללת ויצ”ו חיפה, ובאוניברסיטת Delft.
והן ממשיכות לסקרן אותי, וגורמות לי להמשיך וללמוד, לחקור, לעקוב ולפתח את הסגנון שלי.

האדריכלית לוטה כהן, הוסמכה כאדריכלית בשנת 1916. היא בן הנשים הראשונות שסיימו לימודי אדריכלות בגרמניה (לפניה הוסמכו רק שתי נשים כאדריכליות).
לוטה כהן למדה בפקולטה לארכיטקטורה בבית הספר הטכני הגבוה של ברלין (כיום האוניברסיטה הטכנית של ברלין) בשרלוטנבורג.
כפורצת דרך בתחומה, היא הייתה האישה הראשונה שנמנתה כחברה בארגון האדריכלים והמהנדסים בברלין.


לוטה כהן עלתה לארץ-ישראל המנדטורית בשנת 1921, בגיל 28, ועסקה בתכנון אדריכלי בקני מידה שונים : החל מתכנון עירוני, דרך תכנון של דגמי בתים ודירות לשכונות ולישובים קטנים, תכנון מבני מגורים ומבני ציבור ועד לעיצוב פנים, עיצוב פרטי ריהוט, ואף מצבות. לוטה כהן תכננה מבנים המוכרים לכלנו, ובניהם מבנה בית הספר החקלאי לבנות במושב נהלל, ובית הילדים הראשון שנבנה בארץ בקיבוץ חפציבה. סגנון הבנייה שלה היה פונקציונלי וצנוע ושיקף את האידאולוגיה אשר רווחה באותה תקופה בישוב העברי בפלסטינה.


בשנות ה-1920 לוטה כהן הייתה שותפה ליצירת מורשת התכנון והבנייה של הארץ, במסגרת “הרשות לפיתוח פלשתינה” של המנדט הבריטי, כעוזרתו הראשית של האדריכל ומתכנן הערים ריכרד קאופמן. בשרטוטיה הרעיוניים לקיבוצים הראשונים, למושבים ומושבות, ולפרוורי גנים בישובים – היא יצרה דפוסי התיישבות חדשים לגמרי.


בתחילת שנות ה-1930 לוטה כהן הקימה את משרדה בתל אביב. בו היא הטביעה את חותמה בתכנון שכונות שנבנו למעמד הבינוני, לעולי העלייה החמישית ובתכנון שיכונים שניבנו עם קום המדינה, בסגנון הבינלאומי ושל הבאוהאוס. בין העבודות המוכרות שלה הוא תכנון ‘בתי הייקים’ – בתי מושבות בפרדס-חנה ברחוב ‘הבוטנים’. בתים אלו קיימים עד היום. חלקם שופצו והורחבו, וחלקם נשארו במתכונתם המקורית.
כמו כן, תכננה לוטה כהן שכונות רבות באזור גוש דן – שיכון רסקו ברמת גן. רחובות גונן ועמישב בגבעתיים. וכן היא תכננה מבנים נוספים בכל רחבי הארץ.
לוטה כהן נפטרה בשנת 1983, ונקברה בחולון.
(המידע הנו עיבוד של המפורסם באתר ויקיפדיה)

בנימה אישית, כאדריכלית שנולדה וגדלה בקיבוץ, ועובדת בקיבוצים ומושבים. אני עוסקת רבות בתכנון שיפוצים והרחבות של ‘מבני-מושבות’ מהדגמים שתכננה ויצרה לוטה כהן. גם אני מנסה לשמר את הסגנון הפשוט שאותו עיצבה ויצרה לוטה כהן. וכמותה, אני דוגלת בתכנון של בתים פרקטיים ופונקציונלים, אשר ישתלבו נכון בסביבה הבנויה, וישקפו את ‘רוח המקום’.

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם
אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *