התחממות גלובלית והקשר לבניה מזהמת

התחממות גלובלית והקשר לבניה מזהמת

מפעלי תעשייה מזהמים

התחממות גלובלית – עולמית, זה המונח ‘החם’ של העשורים האחרונים.
כולם מדברים על זה. חזאים, פוליטיקאים, אנשי עסקים, מובילי דעת קהל, ובעצם כל מי שאכפת לו משינויי האקלים אשר מתרחשים על פני כדור הארץ.

התחממות גלובלית הוא מונח המתאר את עליית בטמפרטורה הממוצעת של פני שטח כדור הארץ במהלך כמאה השנים האחרונות. התחממות עולמית הוא היבט אחד מכלל ההיבטים והמאפיינים בהם בוחנים את שינוי אקלים.
הקהילה המדעית העולמית דנה בשאלת מהם הגורמים להתחממות. רוב המדענים טוענים כי ההתחממות היא תוצאה של פליטה מלאכותית של גזי חממה, אשר גורמים לשינויים באקלים בעולמי (מקרו אקלים) ובפרט בשינוים באקלים המקומי (מיקרו אקלים).

התייבשות הקרקע ומאגרי המים

ההתחממות העולמית הקיימת וזו הצפויה להמשיך ולעלות, עלולה להוביל לשינויי אקלים נוספים הכוללים את עליית פני הים, לשינויים בכמויות המשקעים ואופן פיזורם. שינויים אלו עלולים אף להגדיל את התדירות ואת עוצמת אירועי מזג אוויר קיצוניים, כדוגמת שיטפונות, בצורות, גלי חום והוריקנים וכד’. שינויים אקלימיים אלו עלולים לשנות את היקף וטיב התנובה החקלאית, לגרום לנסיגת מסיבית של הקרחונים בקטבים, וכן להקטין באופן ניכר את כמות המים הזורמים בנחלים בקיץ. על פי דעת המדענים, כל זאת ועוד עשוי לתרום להכחדה המונית של מינים ביולוגיים, קרי בעלי חיים וצמחים. ועם זאת, קשה לקשר אירוע מסוים בהווה עם ההתחממות העולמית.
זיהום הסביבה אינו נופל רק באחריות המפעלים הפולטים גזי חממה לאוויר. גם היקפי הבניה תורמים חלק ניכר בזיהום הסביבה, ופליטת גזי חממה לאוויר.

מפעלי תעשייה מזהמים

מעל ל-2 מיליון טון פסולת בניה בשנה מזהמים את מקורות המים והקרקע של מדינת ישראל. נתון זה הוצג ע”י המשרד להגנת הסביבה בשנת 2009. להערכת המשרד, זה היקף פסולת הבניה המפונה לאתרים פיראטים לא מוסדרים וכן פסולת המושלכת בציידי הדרכים ובאזורי טבע שונים. פסולת זו מזהמת את הקרקע ומחלחלת למי התהום, ובכך פוגעת באופן ישיר במגוון הביולוגי של מדינתנו, וכן בטיב הקרקע ופוריותה.

פסולת בניין

ענף הבניה מהווה כ-40% מהיקף הפסולת ופליטת גזי חממה לאוויר. זה מתחיל באופן בו אנו מפיקים את חומרי הבניה, ע”י כריה של מחצבים והפיכתם במפעלים למלט, בטון, סיד, חצץ וברזל. וממשיך באופן בו מנוהלים אתרי הבניה, ובפרט האופן בו לא מבוצעת הפרדת פסולת באתרים, ושמירה על חומרים ברי מיחזור.
ניתן בקלות להפחית את היקף הזיהום הן ע”י מעבר לשיטות בניה מתקדמות, המשתמשות בחומרי בניה קלים, ברי מיחזור, ובראש ובראשונה לבצע הפרדת פסולת באתרי הבניה, ושילוח הפסולת המופרדת למפעלי ואתרי מיחזור פסולת.

מאמרים נוספים בנושא זה

שיטות וחומרי בניה – בניה משולבת לחות ולמה אצלנו ‘חם מהרגיל’ זה הרגיל ?
שיטות וחומרי בניה – בנייה משלד עץ כיצד בונים בית פרטי בשיטת בנייה מתקדמת ?
האם כדאי לבנות ירוק ? מה חשוב לדעת כדי לקבל ‘תו תקן ירוק’ ?
שיטות וחומרי בניה – בניה מתקדמת חשיבות השימוש בחומרים ממוחזרים, ומדוע מדינת ישראל לא עושה דבר ?
אדריכלות מסורתית מדוע משפחות פונות לשיטות בנייה מתקדמת ?

בנייה במכולות משא – בית מודולרי

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *