זיהום אור

זיהום אור

זיהום אור – תאורה מלאכותית

(Light pollution, Photo pollution, Luminous pollution)

זיהום אור הנו מונח המתאר עודף, אי-כיוון, או בזבוז מאסיבי של אור (לרוב מדובר מאור מלאכותי).
צורתו הנפוצה ביותר של זיהום אור היא הסתרת הכוכבים בשמי הלילה. או במילים אחרות, זיהום הנגרם משימוש רב בתאורה מלאכותית בשעות החשכה.

 

זיהום אור – ריבוי כבישים

השפעתו העיקרית של זיהום אור, היא ביצירת מיסוך זֹהַר שָׁמַיִם. השפעות נוספות הן : גרימת הרס אקולוגי של סביבות מחיה על ידי אור מלאכותי, פגיעה בקבלת אור טבעי מהכוכבים, ותאורת חוץ ופנים לא מבוקרת הגורמת לבעיות נוירופסיכולוגיות שונות או מחריפה כאלה.

העודף באור מלאכותי הנו תוצר של העידן המודרני, וראשיתו בתקופת המהפכה התעשייתית, והעצמת הליכי עיור. במהלך המאה השנים האחרונות גבר ההיקף והשימוש ועוצמת תאורת הלילה המלאכותית, עד לממדים המשפיעים באופן המשפיע על הביולוגיה והאקולוגיה של בעלי החיים בטבע.

זיהום אור – תאורת לילה

זיהום האור נחלק לשתי קטגוריות :
זיהום אור אטמוספרי המייצר מיסוך או מעלים את אור הכוכבים בלילה, והנו מפגע אסטטי-ויזואלי, המפריע לנו לראות את שמי הלילה.
זיהום אור אקולוגי משפיע באופו ישיר ועקיף בבתי הגידול השונים. זיהום זה מייצר נזק ממשי לחיי הטבע, מאחר שפעילות רבה מאוד של בעלי חיים מתרחשת דווקא בשעות הלילה. לדוגמה ציפורים נודדות המנווטות לפי אור הכוכבים בלילה. הן מסתנוורות מתאורת הלילה המלאכותית הבוהקת בערים, ובכך הן עלולות לסטות ממסלולן ולהתנגש בגורדי שחקים. יונקים גדולים כמו חזירי בר, שועלים ותנים, הסובלים מבעיית מחוסר התמצאות במרחב או משינויים ב"שעון הביולוגי" שלהם, נדרסים בכבישים.

זיהום אור מבט על

זיהום האור במדינה צפופה כישראל הוא גדול באופן יחסי, בשל הימצאות תשתיות רבות המוארות בלילה כדוגמת ערים, כבישים, מפעלים וכד'.  תשתיות אלו ברובן מרוכזות במספר אזורים, ובכך מגבירות את עוצמת השימוש באור מלאכותי, ומייצרות זיהום מוגבר.
דווקא בישראל, באזורי השטחים הפתוחים, קיים זיהום אור משמעותי, מאחר וכבישים ומערכות רבות כדוגמת מתקנים עוברים בהם. על מנת להפחית את רמות זיהום האור יש לערוך תכנון מושכל ויעיל של תאורות רחוב וכבישים, באופן שאינו מסכן את בני האדם, מצמצם במידה ניכרת את חשיפת בעלי החיים לזיהום האור.

מאמרים נוספים בנושא זה

שיטות וחומרי בניה – בניה משולבת לחות ולמה אצלנו 'חם מהרגיל' זה הרגיל ?
שיטות וחומרי בניה – בנייה משלד עץ כיצד בונים בית פרטי בשיטת בנייה מתקדמת ?
האם כדאי לבנות ירוק ? מה חשוב לדעת כדי לקבל 'תו תקן ירוק' ?
שיטות וחומרי בניה – בניה מתקדמת התחממות גלובלית והקשר לבניה מזהמת
כיצד בונים בית פרטי בשיטת בנייה מתקדמת ? מדוע משפחות פונות לשיטות בנייה מתקדמת ?

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

    למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

    אהבתם? שתפו!

    תגובות בפייסבוק

    תגובות בפייסבוק