דעה אישית – חיי הגמלאים בקיבוצים המתחדשים 2017

דעה אישית – חיי הגמלאים בקיבוצים המתחדשים 2017

בית טיפוסי בקיבוץ

בתאריך 22.06.2017 פורסמה באתר ‘קיבוץ mynet’ כתבה בשם : “מה מעדיף גמלאי בקיבוץ : הון אישי או הון חברתי ?”
הכתבה עוסקת מחקר חדש שנערך על-ידי המכון לחקר הקיבוץ באוניברסיטת חיפה. בו נבחנה השאלה האם רמת החיים ומקורות ההכנסה של הגמלאי הקיבוצים המתחדשים, משפיעים באופן ישיר על איכות החיים בו. החוקרים הגיעו למסקנה שבסופו של דבר הפתרון לבעיות תמיד יימצא בין אנשים.

המחקר שנערך ב 41 קיבוצים מתחדשים בא לבדוק את מצבם של הגימלאים בקיבוצים המתחדשים. מקור ההכנסה ורמת החיים של גמלאים בקיבוצים המתחדשים נקבעו בהחלטות מועצת התנועה הקיבוצית. אך בפועל אופן מימוש ההחלטות בשטח לא היה ברור. מטרת המחקר הנה לבחון את רמת החיים, איכות החיים ותחושת הרווחה של גמלאים אלה. או במילים אחרות : לבחון את אופן מימוש ההחלטות בקיבוצים, ולענות על השאלה האם רמת החיים קובעת את איכות החיים ואת תחושת הרווחה של החברים והחברות המזדקנים ?.

תוצאות המחקר מעידות על פערים רבים בקיבוצים. נמצא כי ברוב הקיבוצים שנבדקו עמדה הפנסיה שניתנה לגמלאים פחותה מהסכום שקבעה התנועה הקיבוצית כגמלה מחייבת. הממצאים מעידים כי הכנסתן של נשים נמוכה מזו של הגברים, וההכנסה של בני 75 ומעלה נמוכה מאלה של בני ה-74 ומטה. הכנסה גבוהה יותר נמצאה בקרב בעלי השכלה על תיכונית ומעלה, אלה העובדים ומחזיקים ברכב.
פערים נוספים נמצאו בין בעלי דירות קטנות לדירות גדולות בקיבוצים, בעלי בתים צמודי קרקע או בתים בעלי 2 קומות, בין חסרי נגישות לרכב לבין בעלי רכב פרטי או אחר. פערים אלו מצויים גם בקרב גמלאים בעלי עבודה חלקים או מלאה, ורמות השכלה שונות.

הבדלים משמעותיים נמצאו בשאלות העוסקות במידת בשביעות הרצון מרמת החיים ומהאפשרות לחיות בכבוד. משמע כי נמצאו פערים שביעות הרצון ממידת הביטחון האישי והוגנות הפנסיה. שעור גבוה מהנחקרים בקבוצת בעלי ההכנסות הנמוכות, טענו כי מחסור כספי מונע מהם הוצאות חיוניות. מנגד עולה כי רוב הנחקרים שבעי רצון מאיכות חייהם, מרמת החיים ומסיפוק צרכיהם, כמו גם מהפעילות החברתית ומרמת שירותי הבריאות אותם הם מקבלים במסגרת החיים בקיבוצים. כמחצית מהגמלאים העריכו שהקיבוץ הוא מקום טוב להזדקן בו. ללא ספק מצב כלכלי טוב של קיבוץ משפיע על רמת הפנסיה במקרים רבים וגם על רמת השירותים.

שכונה בקיבוץממסקנות המחקר ניתן ללמוד כי השפעת רמת החיים באופן כלכלי, אינה ההשפעה העיקרית על איכות חייהם של הגמלאים. גורמים אחרים הם תורמים עיקריים לאיכות החיים ותחושת הרווחה בקיבוצים. מתוצאות המחקר עולה כי ההון החברתי של הקיבוץ, וההון החברתי של האנשים, הם הגורמים העיקריים המשפיעים על התושבים הוותיקים המתגוררים בו.

הון החברתי של הקיבוץ בהגדרתו כולל את היחס בקיבוץ אל הוותיקים, והיחס של הוותיקים אל הנהלת הקיבוץ. קיום תקין של מוסדות המספקים שירותים לגמלאים. וכן הון חברתי הבא לידי ביטוי באינטראקציות בין אישיות, מעמד חברתי, פעילות חברתית, הרגשת בטחון בעתיד, שביעות רצון מיחסים בין אישיים ומיחסים במשפחה.

בית בקיבוץ
בית טיפוסי בקיבוץ

ממסקנות המחקר ניכר כי על אף החשיבות הרבה של רמת ההכנסה לאיכות חיים טובה של הגמלאים, ישנן דרכים נוספות התורמות להעלאת איכות החיים : שימור ושיפור תפקוד מוסדות צריכה ועזרה הדדית, יצירת פתרונות לתמיכה בגמלאים, ובעיקר, שיפור האווירה הכללית כלפי קבוצת הגמלאים שנתפסת כחלק אינטגראלי מהקהילה. לדוגמה אופן הטיפול בקשישים, היחס לקשישים, השירותים השונים הניתנים במסגרת חיי הקהילה אשר עדיין קיימים בקיבוצים המתחדשים. תורמים יותר שיפור רמת החיים.

בית בקיבוץ
בית טיפוסי בקיבוץ

בקיבוצים שבהם הקהילה מזדקנת, ולא מתחדשת מבחינה דמוגרפית, מביאים על עצמם ועל חבריהם מצב של גסיסה. גסיסה כלכלית ומעל לכל גסיסה חברתית. קיבוצים בהם אין המשכיות של ילודה טבעית, קליטת משפחות חדשות למעגל החברתי הקיים, ואין עידוד ליצירת מקורות תעסוקה לבעלי המשפחות, ובפרט לגמלאים, מסתכנים בכניסה להליך של ניוון והתפרקות. קיבוץ לא יכול להתקיים ללא חיי קהילה.  

על מנת שהקיבוצים ימשיכו להתקיים כמסגרת חלופית לחיים במדינת ישראל, עליהם לדאוג הן לייצור מקורות הכנסה, אך לא להזניח את ההון האנושי המתגורר בישוב. ההון האנושי מורכב מכלל תושבי הקיבוץ. הוותיקים, המשפחות, הרווקים וכן דור ההמשך. כאשר מהות הקהילה מתמסמסת ונעלמת, כלל התושבים נפגעים.

מאמרים נוספים בנושא

דעה אישית – בניה בקיבוצים 2017

השפעות אדריכליות – לוטה כהן

בניה פרטית בישובים כפריים

בניה פרטית בישובים כפריים – 2

בניה פרטית בישובים כפריים – 3

בניה פרטית בישובים כפריים – 4

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *