נגישות המרחב הציבורי לאנשים עם מוגבלויות ראייה

נגישות המרחב הציבורי לאנשים עם מוגבלויות ראייה 

בתאריך 06.06.2017 צוין הבליינד דיי Blind Day, שהוא יום ההזדהות עם עיוורים ולקויי ראייה בישראל.
על מנת להנגיש את המרחב לאנשים בעלי מוגבלויות ראייה, יש להתייחס למרחב – החלל בתוך מבנה ומחוצה לו. משמע המרחב הציבורי הפתוח למעבר כלל הציבור, ובפרט ציבור העיוורים, כבדי ראיה ועיוורי צבעים, כך שאנשים בעלי מוגבלויות ראייה יכולו למצוא בקלות את דרכם בלא להיתקל במכשולים. לדוגמה : מבני ציבור נגישים וסביבתם, מדרכות ומעברי הולכי רגל, נגישות תחבורה ציבורית, שילוט נגיש, תמרורים נגישים לנהגים עיוורי צבעים וכד’.

שביל מונגש לאנשים בעלי מוגבלויות

במרץ 20033 נחקק בכנסת תיקון לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. החוק מחייב הנגשת מבנים, תשתיות ושירותים באופן שבו אנשים עם מוגבלות יוכלו להיכנס, לנוע וליהנות באופן מלא מכל מקום ציבורי ומהשירות הניתן בו. לשון החוק קובעת כי חובת ההנגשה נעשית על-ידי מקום או השירות לסוגי המגבלות השונים. בישראל חובה זו חלה על בנייני ציבור, שטחי מסחר, מוסדות ציבור, בתי ספר, מרפאות, מוסדות להשכלה גבוהה, מרכזי תעסוקה, אתרי בילוי וטבע, צמתים ומדרכות, גשרים להולכי רגל, גנים ציבוריים, רכוש משותף בבנייני מגורים, שירותי שעת חירום ואחרים.

כיצד ניתן להנגיש את המרחב בו אנו חיים ?

פעמון מצפצף ברמזור

ישנם פתרונות רבים להנגשת המרחב. הן הציבורי והן הפרטי. הן בפנים המבנים, וכמובן מחוץ להם בחלל הפתוח. כולנו מכירים את המעליות בהן כפתורי הלחיצה הם בולטים, וקול מציין באיזו קומה, ואף אלו שרותים מצויים בכל קומה. אנו מכירים את הצמתים ברחובות ראשיים, בהם כאשר האור מתחלף לירוק, ומאפשר לנו לעבור, נשמע צפצוף, לטובת אנשים בעלי מוגבלויות ראייה. ומי לא מכיר את המדרכות המובלטות, הממחישות להולכי הרגל על שינוי סוג המדרכה או מעבר ממדרכה למדרגות, כביש, מעבר חציה וכד’ ? בוודאי כבר ראית שילוט המכיל כיתוב ברייל או כיתוב בולט הניתן למישוש באצבעות הידיים.

שביל מונגש לאנשים בעלי מוגבלויות

ישנם פתרונות רבים ומגוונים המסייעים לאנשים בעלי מוגבלויות ראייה להתמצא במרחב, אך אולי הדבר החשוב מכול, הוא בראש ובראשונה להימנע ממכשולים. הן מכשולים פיזיים בשטח החוסמים או מגבילים את התנועה, והן חסמים כבירוקרטיה מרובה, או חוסר אכפתיות לתשומת לב לאנשים בעלי מוגבלויות שונות.
ביננו, כל אחד יכול לעשות משהו, אפילו הקטן ביותר על מנת להקל על חייהם של אנשים בעלי מוגבלויות, לדוגמה : לא להחנות במקומות חניה המיועדים לנכים, לא לחסום מעברים ע”י עגלות או תיקים, ובעיקר להיות אדיבים וסובלנים לאחר.

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם
אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *