בניה בעולם העתיק – החומה הסינית הגדולה

בניה בעולם העתיק – החומה הסינית הגדולה החומה הסינית הגדולה

החומה הסינית הגדולה, הנה מערכת ביצורים מאדמה, מלבנים ומאבנים בצפון סין, שנבנתה ושופצה פעמים רבות בין המאה ה-5 לפנה”ס למאה ה-16, ומטרתה הייתה להגן על האימפריה הסינית מפני פשיטות שלברברים ממונגוליה וממנצ’וריה, שהתרחשו פעמים רבות במהלך ההיסטוריה הסינית. מאז המאה ה-5 לפנה”ס נבנו כמה חומות שזכו לתואר החומה הגדולה. אחת המפורסמות שבהן הייתה חומה שנבנתה בין השנים 220 ל-206 לפנה”ס על ידי קיסר סיןהראשון, צ’ין שה-חואנג משושלת צ’ין, שממנה נותרו שרידים מעטים בלבד. החומה ששרדה עד ימינו נבנתה בתקופת שושלת מינג במהלך המאה ה-15 והמאה ה-16.

החומה הגדולה נמשכת משָׁאנְהָאיגְווָאן במזרח עד לופ נור במערב, לאורך קשת המתווה באורח גס את גבולה הדרומי של מונגוליה הפנימית. המחקר הארכאולוגי המקיף ביותר בנושא שנערך בשנת 2009, ואשר השתמש בטכנולוגיות מתקדמות, הגיע למסקנה שהחומה הגדולה כולה, הכוללת גם את חומות המשנה המסתעפות ממנה, משתרעת לאורך של 8,851 ק”מ. מספר זה כולל 6,259 קילומטרים של קטעי חומות של ממש, 359.7 קילומטרים של חפירים ו-2,232 קילומטרים של מחסומי הגנה טבעיים כדוגמת הרים ונהרות. החומה הגדולה של סין הוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 1987. [מתוך אתר ויקיפדיה]

למעשה יש בסין כ-116 חומות וביצורים, שנועדו לכלוא את שבטי הנוודים האיומים של גוג ומגוג. כמו כן את פלישות השבטים נוודים כדוגמת הסקיתים, הטורקים והמונגולים. התיאורים על החומה האגדית של של סיון קיימים כבר מהתקופה הרומאית, ואף ישנם אזכורים גם מתקופתו של אלכסנדר הגדול היוני. אפילו מרקו פולו מציין במפותיו את החומה הסינית הגדולה, את ערי החומרי וביצוריה. החומה הסינית הגדולה

כיום חלקים מהחומה צפונית לבייג’ינג ובסמוך למרכזי תיירות אשר נשמרו במצב סביר, ולעתים אף עברו שיפוץ יסודי, אבל במקומות רבים אחרים החומה במצב רעוע, חלקה חרבה, ובמקומות מסוימים היא נעלמה כליל. בחלקים מסוימים משמשת החומה כאתר משחקים של כפרי הסביבה, או שאבנים ולבנים נלקחו ממנה על מנת לבנות בניינים וכבישים. חלקים מהחומה סובלים מתופעות של השחתה וגרפיטי. חלקים אחרים נהרסו בכוונה, כמו למשל בתקופת מהפכת התרבות, כאשר המשמרות האדומים ראו בהרס החומה חלק מהמאבק ב”סמלים ישנים”, או משום שהחומה הפריעה לבנייה.

על פי סקר שערך ארגון “חברת החומה הגדולה של סין” ביוני 2006 נמצאים רק 20% מהחומה הגדולה במצב סביר, 30% הם עיי חורבות ושאר ה-50% נעלמו כליל. השמדה מכוונת של היער הטבעי וטעויות תכנון גרמו למדבור מואץ בחלקה המערבי של החומה וסופות החול והשיטפונות שהתחזקו באזור נטול הצמחייה פגעו ופוגעים בה באורח קשה. בהקמת דרכים שחצו את החומה נהרסו קטעים בחומה על-מנת לאפשר מעבר. גם הקמת מפעלים לתעשייה כבדה שהוקמו בסין פגעו בחומה. יותר מ-60 קילומטרים של החומה במחוז גאנסו עתידים להיעלם במהלך עשרים השנים הקרובות, בשל סחיפה מסופות חול. במקומות מסוימים נשארו חומות בגובה של פחות משני מטרים, כשבמקור היה גובהן מעל לחמישה מטרים. מגדלי התצפית המרובעים המאפיינים את התמונות הידועות של החומה נעלמו כליל. קטעים רבים מחלקה המערבי של החומה בנויים מלבני בוץ, ולא מלבנים או אבן, ולכן הם רגישים יותר לסחיפה.

המאמצים לשמר את החומה מתנהלים בשני מישורים : חקיקה ושימור. החומה הסינית הגדולה
בסוף 2006 נחקק חוק המגן על החומה בשלמותה. פגיעה בחומה היא עברה פלילילת] ומי שנתפס כשהוא מנסה להרוס חלקים או אפילו לקיים מסיבות על החומה, נקנס בסכומי כסף גבוהים. כחוקים קודמים שמטרתם הגנה על החומה, גם חוק זה סובל מהיעדר פעולות לאכיפתו.
בהיבט בשימור ישנם ארגוני מתנדבים הפועלים לשימור ושחזור החומה. הארגון החשוב ביותר הוא “חברת החומה הגדולה של סין”- ארגון סיני בלתי ממשלתי שנוסד ב-1987 ועוסק במחקר ובמיזמי שימור. ארגון נוסף הוא “ידידים בינלאומיים של החומה הגדולה” (International Friends of the Great Wall), ארגון שיסד ויליאם לינדסי (William Lindesay), אנגלי המתגורר מ-1987 בסין. הארגון ערך מבצעים לנקות את החומה הגדולה, מסעי הרצאות בעולם במטרה למשוך את תשומת הלב הבינלאומית אליה, סקרים כהכנה לשימור ועוד. מבצעים הקוראים למתנדבים מכל העולם להגיע לסין על מנת לנקות את החומה עורך גם הארגון “Abroad China”. [מתוך אתר ויקיפדיה]

לטעמי, החלקים המדהימים ביותר בחומה, הם החלקים שגבול הספר ומדבר גובי. החלקים אשר נבנו באדמה תחוחה ומהודקת. החלקים הפחות מוכרים ומתוירים של החומה. הם ללא ספק יצירת מופת הנדסית ואנושית של אלפי שנים, והוכחה ניצחת לאיכות הבניה המסורתית והבניה המקומית – הבניה הוורנקולרית.

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

3 מחשבות על “בניה בעולם העתיק – החומה הסינית הגדולה”

כתיבת תגובה