דעה אישית – מדוע כולם מדברים על התחממות גלובלית, אך בפועל אין שינוי ?

דעה אישית – מדוע כולם מדברים על התחממות גלובלית, אך בפועל אין שינוי ? מפעלי תעשייה מזהמים

בתאריך 07.12.2017 פורסמה באתר העיתון ‘הארץ’ כתבה בשם : ‘שריפות הענק בקליפורניה הגיעו ללב לוס אנג’לס’
הכתבה מתארת את אופן התפשטות שריפות הענק בקליפורניה, ארה”ב. “שריפות הענק בקליפורניה הגיעו הלילה (חמישי) ללב לוס אנג’לס. בעוד צוותי הכיבוי איבדו שליטה על הדליקות בדרום המדינה, אש פרצה גם בשכונת בל אייר בלוס אנג’לס, סמוך לאתרים אייקונים בעיר כמו קמפוס אוניברסיטת UCLA ומוזיאון גטי, שבו פסלים רומיים עתיקים. הלהבות כבר שרפו את קצותיו של הכביש המהיר 405, הכביש העמוס ביותר בארה”ב, שמשמש 400 אלף כלי רכב ביום. אתמול נסגרו חלק מנתיביו, והנוסעים עברו דרך ענני אפר.”
התייבשות הקרקע ומאגרי המים
בנובמבר 2016 מדינת ישראל חוותה גל שריפות בקנה מידה אפוקליפטי כמעט. חיפה בערה במשך ימים, וכמותה גם זכרון יעקב ואזורים רבים נוספים.
כתבה באתר ‘nrg’ מתאריך 03.10.2017 ‘ישראל מתייבשת : ‘תחזית לשנה חמישית של בצורת’ , טוען יאיר קראוס כי ב-9 מתוך 10 מודלים לטווח ארוך לחיזוי מזג האוויר, מבשרים על חורף שחון נוסף: מפלס הכנרת ירד לשיא כל הזמנים ואפילו מעיינות גדולים כמו הבניאס, עתידים להתייבש. עוד נכתב הכתבה “לפי רשות המים, כי ישנו חשש אמתי שבקיץ הבא גם מעיינות גדולים שמעולם לא יבשו כמו הבניאס בגליל, ייוותרו ללא מים. מהכנרת, כבר לא שואבים מים למוביל הארצי, אך זה לא למפלס להמשיך לרדת – בשל כמויות המים המועטות שנכנסו לכנרת ב-4 השנים האחרונות, הנמוכות ביותר המתועדות. “מפלס הכנרת צפוי לרדת עוד השנה, ולשבור את השיא השלילי המתועד אי פעם”, אומרים מומחי ניהול משק המים הישראלי. ממדידות השרות ההידרולוגי עולה כי בחודש ספטמבר ירד מפלס הכנרת ב-23.5 ס”מ. מפלס ים המלח ירד בחודש ספטמבר ב-13 ס”מ.”

כולם מדברים על התחממות גלובלית, אף אחד לא לוקח אחריות אתר בניה

אז כולם מדברים על התחממות גלובלית. כולם יודעים כי הקרחונים בקטבים נמסים, כי המדבריות גדלים, כי יערות הגשם נכרתים, ורמות זיהום האוויר רק עולות. כולם מזילים דמעה למראות דוברי קוטב מורעבים, גורילות הרים בשבי, קורמורנים וכלבי ים מצופים נפט ושמן גולמי. אנו מסיטים את עיננו כאשר אנו עוברים ליד מפעלים מזהמים, או לפחות מצקצקים בלשון. אך בפועל אף אחד לא באמת עושה דבר. אז יש הסכמה כללית של מדענים ומדינאים לגבי המצב הכללי. ישנם אלפי הוכחות לתופעת ההתחממות העולמית. ישנם מאות הכרזות על הפיכת העולם לירוק יותר. אך בפועל אף אחד לא באמת עושה דבר.

במדינת ישראל מעודדים אותנו להפריד פסולת, למחזר, לשמר. קבעו כי לא ניתן לרכוש שקיות פלסטיק. בכל מקום יש קופסאות לאיסוף סוללות ומטענים ישנים. מדברים איתנו על בניה ירוקה, על ערכי טבע, על בולענים בים-המלח, והתייבשות הכינרת ומאגרי מי התהום. מספרים לנו על התפלת מים, על אנרגיה ירוקה, אך מנגד מעודדים אותנו לרכוש יותר רכבים, ולבנות בתים מבלוקים ובטון, לבנות יותר בניה פרטית בזבזנית, לבזבז כספים על מוצרי צריכה לא נחוצים. הממשלה הצהירה שהיא תחייב את כל משרדיה וגופיה לחסוך בנייר, אנרגיה, מים ועוד, אך בפועל, זה פסיק בים.  ערי משכנות פועלים בסין

גם ואם כל תא משפחתי ימחזר או יפריד את הפסולת הביתית שלו, יבנה מערכת מים-אפורים, יתקין מערכת פוטו-וולטאית על הגג לניצול אנרגיית קרני השמש, ויפחית את השימוש ברכב הפרטי, עדיין אפקט החממה לא יפחת. כל מאמץ של אנשים פרטיים, כל יוזמה אישית, מבורכת ככל שתהיה, אינה משפיעה באופן מהותי על ההתחממות הגלובלית. מה גם, שלאורך זמן, אם פעולות אלו לא הופכות להיות דרך חיים קבועה, הן פשוט נועדות לכישלון.
הרי למה להתאמץ, אם השכנים שלי לא עושים אותו הדבר ? אם אין אמת שינוי ניכר באופק ? אם התחושה שאני תורם, לא באמת נושאת פרי ?

לשנות או לחדול זיהום אור - ריבוי כבישים

מאחר שההתחממות הגלובלית, אינה בעיה רק של אירופה, אפריקה, אוסטרליה או ישראל. היא בעיה כלל עולמית. ככזו, היא מחייבת שיתוף פעולה מלא והדוק בין רוב אם לא כלל מדינות בעולם, ובפרט המדינות המפותחות. אך לצערי, שיתוף פעולה זה, הוא לרוב מילים ריקות מתוכן. הוא מתקיים טוב במדינות האיחוד האירופי, כי הן מתפקדות כגוף מאוגד סביב אינטרס משותף. אך אינו מתקיים, כאשר סביב אותו אינטרס נוספים ‘שחקנים זרים’ בעלי אינטרסים מנוגדים.
תתארו בעינכם מה היה קורה אם מדינת ישראל, ירדן, מצריים וערב הסעודית היו מייצרות קואליציה ירוקה ? היו מעודדות התפלת מי ים, גריטת פח ורכבים, היו חולקות ידע משותף לטובת הכלל. זאת כנראה אוטופיה.
האם ארה”ב באמת יכולה להתאחד עם סין, קוריאה והודו, ולהסכים על מדיניות של הפחתת פליטת רעלים לאוויר ?

אם המישור הבין-לאומי, המקרו, זה לא מתקיים, אז כיצד זה יכול להתקיים המישור המקומי, האישי, המיקרו ? האם כל ישוב יכול באמת לחייב את תושביו לבצע פעולות ירוקות המפחיתות זיהום ? האם אנשים פרטיים יכולים להתאגד יחס סביב אידאולוגיה משותפת, ולעורר שינוי במדיניות הממשלה ?
האם זה באמת בידיים שלנו ?

מאמרים נוספים בנושאי איכות הסביבה ובניה ירוקה

דעה אישית – מדוע הבניה הירוקה אינה סוחפת את ענף הבניה בישראל ?זיהום אור
התחממות גלובלית והקשר לבניה מזהמתחשיבה ירוקה הלכה למעשה
חשיבות השימוש בחומרים ממחוזרים, ומדוע מדינת ישראל לא עושה דבר ?האם כדאי לבנות בית ירוק ?
שיטות וחומרי בניה – בניה מתועשתבית ירוק – האם זה באמת יותר יקר ?
שיטות וחומרי בניה – בניה מתקדמתהאם פרויקטי נדל”ן הם אכן ירוקים ?

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *