דעה אישית – הפער בין הצורך בדיור ואורח החיים בישראל

דעה אישית – הפער בין הצורך בדיור ואורח החיים בישראל מבני דיור ציבורי באירופה

בתאריך 13.12.2017 פורסמה באתר העיתון ‘כלכליסט’ כתבה בשם : ‘תקועות על האי (בין המטבח לסלון)’.
הכתבה של קרן צוריאל הררי מסקרת את מחקריה של האדריכלית טולה עמיר, בנושאים חברתיים פמניסטיים, הבוחנים את מעמד הנשים בישראל במאה ה-21.

“בתוך הדיון הכלכלי על הקושי שבקניית דירה, הלכה לאיבוד הדירה עצמה. אנחנו כל כך רוצים להיות בעליהם של ארבעה־חדרים־מעלית־מחסן־חנייה, וטרודים בגירוד ההון העצמי, עד שאנו לא מסוגלים להרים ראש ולראות שקנינו קופסה גנרית. אנחנו גרים בשכונה ששוכפלה (ותשוכפל) עשרות פעמים ברחבי הארץ, בלי קשר לכיוון השמש, לאופי העיר, לגיאוגרפיה, לפקקים או לצרכים שלנו. גם השכנים יהיו שכפול שלנו. זה כמו להיות כלוא עם אנשים כמוך בחדר לא מאוורר: נוח אך חנוק; קל לתפעול אך נטול השראה. וזה משמעותי במיוחד לאמהות, שהמהפכה הפמיניסטית מאפשרת להן – וגם דורשת מהן – להיות גם וגם וגם: אמא מסורה, בשלנית לתפארת, מתחזקת משק בית ביד רמה, בת זוג מכילה, עובדת מסורה ואשה שמצטיינת בכל מה שהיא עושה.” כך מתחילה קרן צוריאל הררי את כתבתה.

בית מגורים משותף

בהמשך מוצג מחקרה של האדריכלית המוערכת טולה עמיר, אשר בחנה 24 משפחות המתגוררות במגדלי שכונת ‘אם המושבות’ שבפתח תקווה. כאשר למשפחות ישנם מאפיינים זהים : זוגות הטרוסקסואלים בני 35–45, הורים לשלושה ילדים, בעלי השכלה גבוהה כאשר שני בני הזוג עובדים. המשפחות בעלות במכוניות דומות, רכשו דירות דומות, מגדלים את ילדיהם באופן, וכן בעלי שאיפות דומות לעתיד. עוד ניכר מהמחקר כי מאפייני השכונה אינם ידידותיים לצורכי המשפחות. כך שהמשפחות תלויות ברכבים פרטיים על מנת להתנייד. השכונה אינה בעלת מרכז מסחרי או חנויות, ושטחי הגינון – הפארק גדולים מידיי, כל שבפועל אינם מזמינים פעילות ממושכת בחוץ.

אדריכלית טולה עמיר טוענת כי “שכונות כאלה הן עצובות” “אין חיי רחוב שבהם אפשר לפגוש אנשים, והתכנון שלהן פועל נגד הקהילה, במקום לייצר אותה: יורדים במעלית לאוטו, עולים על הכביש ונוסעים לעבודה. חמור מזה, אין מגוון אוכלוסייה. השכונה מיועדת לסוג אחד של אוכלוסייה, עם 2.7 ילדים בממוצע, ולממוצע הזה לא נכנסים אנשים שעוד לא הקימו משפחה או חיים לבד. אז איך אתה מראה לילדים שלך שבחברה שלכם שותפים סוגים שונים של אנשים? איך אתה פותח להם את הלב והמוח, אם כולם נראים אותו דבר ויש להם אותם שמות? העולם שלהם מאוד מצטמצם”.

רישום בית משותףאני חייבת לציין כי אני מסכימה עם הקביעות של טולה עמיר. השכונות הגינריות שנבנות ע”י יזמי נדל”ן ובעידוד משרד השיכון והעיריות, חסרות כל צביון חברתי-מקומי. בכך אנו מתגוררים בשכונות ללא קהילה גיאוגרפית שניתן להשתייך אליה.
תפקידה של האדריכלות, ותפקידם של האדריכלים ומתכנני הערים הוא ליצור קהילות מקומיות. ישובים מגונים בעלי ‘רוח מקום’ ייחודיים להם, ומערכת יחסים בין התושבים והישוב, מעבר לרק פתרון דיור נקודתי. כולנו בעצם חיות חברתיות, הנהנות משותפות ואחריות הדדית. האדריכלות כיום, ובפרט שכונות המגדלים,  פועלת נגד זה. הדירות בכל מקום נראות אותו דבר. אין תשומת לב לכיווני הרוח, לנוף או לשמש. אין התייחסות למרחב העירוני, ולמפגשים של האנשים ברחוב. המחסור בדירות בעלי גדלים שונים המאפשרות דיור של מגוון תאים משפחתיים בשכונה, לדוגמה זוגות בגיל השלישי, זוגות צעירים, גרושים ורווקים, הופך את השכונה למבנן הומונגי אחיד חסר חיי קהילה. בעתיד, שכונות אלו יהפכו ל’מושבות זקנים’ או לדיור להשכרה שאינו מתוחזק כראוי.

עוד עולה ממחקרה של עמיר, ואני מסכימה עם כל מילה כתובה, כי תכנון הדירות אינו גמיש, ואינו מאפשר שינויים והתאמות פרטניים לכל משפחה בנפרד. התכנון נעשה מתוך חישובים כלכליים של רווח והפסד של גודל הדירה, ולא מתוך הבנת אורחות חיי המשפחה, והתפתחויות באורחות החיים. תכנון הדירות באופן חזרתי וכמעט דיכוטומי, מחייב כל משפחה להתאים עצמה ל4 קירות, ולא להפך. וזאת בניגוד לתכנון בית פרטי. מדהים לראות את השינוי שחל המערך התכנון מאז ימיו של מהנדס הערים הסקוטי פטריק גדס, שעיצב בשנות העשרים את תוכנית המתאר הראשונה של תל אביב, ועד ימנו – ישראל 2018.

כאדריכלית, אני רואה יום-יום ושעה שעה את המרחק הגדל בין התיאוריות הנלמדות באקדמיה, ובין אופן התכנון ויישום התכנון, הלכה למעה בשטח. הערים בישראל איבדו את זהותן. הן חסרות ייחוד ואופי, ובעיקר הפכו ל’ערי שינה’.

מאמרים נוספים בנושאים שונים

עצות לרכישת דירה – מאמר ראשון  איך לבחור מעצבת פנים לפרויקט ?
עצות לרכישת דירה – מאמר שני בסדרה כיצד להתכונן לפרויקט שיפוץ ?
רישום בית משותף עיצוב פנים לבית קיים
יעוץ לפני רכישת נכס עצות שימושיות לבדיקת רכישת דירה מקבלן
יעוץ רכישת נדל”ן למגורים האם פרויקטי נדל”ן הם אכן ירוקים ?

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

    למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

    אהבתם? שתפו!

    תגובות בפייסבוק

    תגובות בפייסבוק