השפעות אדריכליות – פרנק אוון גרי Frank Owen Gehry

השפעות אדריכליות – פרנק אוון גרי Frank Owen Gehry פרנק אוון גרי

“האדריכלות צריכה לדבר בשפה של זמנה והמקום שלה אבל לשאוף לנצחיות.” 
פרנק אוון גרי, הנו אדריכל יהודי אמריקאי, מהאדריכלים הבולטים של סוף המאה ה-20 וימנו. פ.א.גרי הנו מחלוצי האדריכלות והבנייה הדה-קונסטרוקטיביסטית בלוס אנג’לס, שם תכנן בתים רבים בעלי צורות חדשניות ומהפכניות מבחינה טכנולוגית. היצירה המפורסמת ביותר של גרי היא מוזיאון גוגנהיים בילבאו. בנוסף תכנן האדריכל את הבית הרוקד בפראג, צ’כניה, מוזיאון וייסמן לאומנות במינסוטה, ארה”ב, אולם הקונצרטים ע”ש וולט ידסני בלוס-אנג’לס, ארה”ב ועוד.

 

פרנק אוון גרי

האדריכלות של פ.א.גרי מאופיינת במורכבות צורנית, תוך תפיסת עולם אופטימית. האדריכל העיד על אופן עבודתו שהוא מתעניין ברגשות ובתנועה, ומכאן הוא מתכנן. עבורו, המבנה אינו רק נפח, חלל, חומר, אלא מערכת שלמה של תחושות וחוויות שהאנשים המשתמשים בו צריכים לחוש ולהתרשם.

בין הציטוטים המפורסמים של פ.א.גרי ניתן למצוא אתפרנק אוון גרי

 • “האדריכלות צריכה לדבר בשפה של זמנה והמקום שלה אבל לשאוף לנצחיות.”
 • “אתה משתמש במחשב לטובת היצירתיות שלך, אך אינך נותן למחשב להיות היוצר.”
 • “אני בוחן את ההיסטוריה, מנסה להבין מה חשב היוצר, מדוע עשו מה שעשו.”
 • “לרוב הבניינים אין תחושה של אנושיות. הם קרים וחסרי חיים. אני מתעניין ברגשות ותנועה ואיך להביע את אלה.”
 • “מעולם לא חזרתי על עצמי – כל פרויקט שלי הוא ייחודי. מי שחושב כך לא בחן את הבניינים שלי ולא ביקר בהם, אלא הסתפק במבט קצר ושטחי.”
 • “הקמת בניין היא תוצר של שיתוף פעולה בין המון אנשים. צריך ליצור בניין נגיש עם איכויות אנושיות. זה תהליך מורכב.”
 • “אני עובד על כל פרויקט מההתחלה ועד הסוף – על אופי הבניין, על הפרטים, יושב עם המהנדסים. יש לנו תוכנה מורכבת שמגיעה מעולם התעופה, שעוזרת בהפקת הבניינים ובארגון התהליך, ואני מעורב בכל שלב.”
 • “אני מתייחס לכל פרויקט כאתגר. כל פרויקט הוא קשה ויש להשקיע בו עבודה רבה. צריך לפתור בעיות תקציביות והנדסיות כחלק מהתהליך האדריכלי. גם הפרויקט הקטן ביותר הוא אתגר. אני נהנה מהתהליך היצירתי.”בו עד הסוף. זו עבודה קשה ולא משהו שאני עושה בכמה רישומים.”
 • “העצה שאני נותן לתלמידים שלי. צריך לעבוד באופן אינטואיטיבי ולפתח את יכולת הלימוד ואת השפה האישית. אדריכל צריך להיות המומחה הבלעדי של השפה שלו, כי כשאתה המומחה היחיד, אתה משמש שופט והביקורתיות היא שלך.”פרנק אוון גרי

בנימה אישית, נחשפתי לעבודותיו של האדריכל עוד בתקופת לימודיי באקדמיה. כבר אז נדהמתי מהווירטואוזיות של האדריכלי, במשחק של החומר והצורה. כמו פ.א.גרי, אני מאמינה כי אדריכלות צריכה להיות אנושית, אופטימית, כזו המשקפת את הזמן ורוח המקום, תוך שאיפה לנצחיות. התכנון אומנן נעשה כן ועכשיו, אך הוא חייב לאשר למבנה להתפתח ולהשתנות, בהתאמה לשינויים חברתיים ותרבותיים. פ.א.גרי הוא אדריכל טוטאלי, ולא אדריכל גינרי – חזרתי או סידרתי. הוא הצליח להפוך את הסגנון הדה-קונסטרוקטוביסטי, מסגנון המאופיין בזויות חדות, ומערכות של קירות אלכסוניים, לדוגמת עבודותין של דניאל ליבסקינד, לסגנון אורגני, זורם, מלא תנועה, ואף לקרבו לסגנון העתידני – פוטוריסטי, המאפיין את זהה חדיד.

יש לכם שאלות ?

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  מאמרים נוספים בנושא השפעות אדריכליות

  רוב קרייר Rob Krier

  לוטה כהן

  פטר זומטור Peter Zumthor

  חסן פתחי Hassan Fathy

  לואיס קאהן  Louis Isadore Kahn

  קנדריק באנגס קלוג Kendrick Bangs Kellogg

  ברוס גף Bruce Goff

  ולטר גרופיוס Walter Adolph Georg Gropius

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  מחשבה 1 על “השפעות אדריכליות – פרנק אוון גרי Frank Owen Gehry”

  כתיבת תגובה