דעה אישית – בתים מודפסים יצוקים מבטון

דעה אישית – בניה מהירה מבטון

בתים מודפסים מבטון
בתים מודפסים מבטון

זאת כבר לא איזו פנטזיה של חברות בניה קטנות, יזמים בעלי מעוף, ואדריכלים המחפשים שיטות בניה חדשניות.
יותר ויותר פרויקטים של בתים מודפסים מוקמים בכל העולם. אדריכלים ויזמים עסקיים, מפתחים כל הזמן, דרכים חדשות, שיקלו על בעיות הדיור העולמיות.

כולנו מודעים לבעיות עולמיות הקשורות לדיור. בשל גידול האוכלוסייה של כדור הארץ, בכל מדינות העולם ישנו מחסור חמור בדיור בר השגה לאוכלוסיות רבות. מחסור זה קיים לא רק במדינות העולם השלישי, בהן אנשים עדיין מתגוררים בפחונים, צריפים, מבנים ארעיים. בשכונות סלאמס ענקיות חסרות תשתיות נאותות של חשמל, מים זורמים וביוב. מסחור זה מתרחש גם במדינות מפותחות ומערביות, כדוגמת בתים למחוסרי דיור, או אוכלוסיות מעוטות יכולת.

קיר מודפס מבטון
קיר מודפס מבטון

כבר בסוף שנות ה-80 החלו חברות בניה מערביות, בחיפוש אחר פיתוח שיטות חדשניות להקמת בתי מגורים באופן מהיר, יעיל, ובעיקר זול. בין מגוון הפתרונות והשיטות, נוצרה גם שיטת הבניה במדפסות בטון. רק בשנים האחרונות, שיטה זו תופסת יותר תאוצה, ונכנסת באופן פעיל לשוק הבניה העולמי. כיום אנו מכירים מספר פרויקטים של מבנים מודפסים בסין, רוסיה, ארה"ב ועוד.
אפילו בישראל הוקמה חברה לבניית בתים מודפסים, אך לצערי, חברה זו אינה קיימת כיום.

אחד היתרונות של שיטת בניית בתים מודפסים בבטון, הוא היכולת להקים מבנה הראוי למגורים, יציב ונוח, תוך מספר שעות או ימים. כך ניתן לתת מענה פלחי אוכלוסייה רבים, לדוגמה : מגורי יחידים או זוגות צעירים, מגורים לאנשים גרושים, מגורים לאנשים בגיל השלישי, וכמובן לבעלי יכולת כלכלית מוגבלת. המכנה המשותף לכל אלו הוא הצורך המידי בדיור זול ואיכותי, ובעל שטח קטן באופן יחסי.
הנה סרטון של פרויקט דיור אשר הוקם תוך 24 שעות

קיר מודפס מבטון
קיר מודפס מבטון

לערכתי, בישראל, יהיה קשה לאשר ולבנות בשיטה זו, בגלל בעיות של בירוקרטיה ורגולציה.
במאמר שכתבתי  'דעה אישית – מדוע הבניה הירוקה אינה סוחפת את ענף הבניה בישראל ?', סקרתי את הסיבות והחסמים השונים המעכבים את ענף הבניה בישראל, ובפרט את שיטות הבניה המתקדמות – ירוקות. באופן פרטני לשיטה זו, אני מעריכה כי יהיו גורמים רבים בענף הבניה אשר יערימו מכשולים. גורמים הקשורים לתעשיית הבטון והמלט, אשר ינסו למנוע חדירה של 'שחקן חדש' לענף. גורמים אשר יעכבו כל הליך של רישוי מבנים אלו מבחינת יציבות ועמידה בתקנים, ואולי אפילו התנגדות מצד קבלני הבניה, מתוך חשש ממשי בפגיעה באופן ביצוע העבודה, עלויות העבודה, ומזך זמן הביצוע.

אני מקווה כי בעתיד נראה בתים פרטיים נבנים בישראל בשיטה זו. בתים ללא שימוש בבלוקי בטון. בתים אשר מבינים את החשיבות של שיטות בניה מתקדמות, ומבינים את ההשפעה המידיית שלנו האנשים על מצב כדור הארץ, אפקט החממה וההתחממות הגלובלית.
לצערי, כרגע איני יכולה להעיד על איכות מבנים אלו. עדיין אין לי פרויקט בשיטה המתבססת על בניה מהירה מבטון, אך זה לא אומר שצריך להפסיק לחלום ולשאוף ליותר.

מאמרים נוספים בנושאי בניה מתקדמת ובניה ירוקה

שיטות וחומרי בניה – בניה משולבת כיצד בונים בית פרטי בשיטת בנייה מתקדמת ?
שיטות בניה – פאנלים מבודדים שיטות וחומרי בניה – שיטות שונות לבניה פרטית
בנייה במכולות משא האם כדאי לבנות בית ירוק ?
שיטות וחומרי בניה – בניה מתועשת בית ירוק – האם זה באמת יותר יקר ?
שיטות וחומרי בניה – בניה מתקדמת האם פרויקטי נדל"ן הם אכן ירוקים ?
חשיבות השימוש בחומרים ממוחזרים, ומדוע מדינת ישראל לא עושה דבר ?
בית ירוק – האם זה באמת יותר יקר ?

בנייה במכולות משא – בית מודולרי

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

    למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

    אהבתם? שתפו!

    תגובות בפייסבוק

    תגובות בפייסבוק

    התייעצו איתי