דעה אישית – בעיית מחוסרי הדיור בישראל

דעה אישית – בעיית מחוסרי הדיור בישראל  מחוסר דיור

כבר אי אפשר להתעלם מבעיית מחוסרי הדיור בישראל. מעת לעת עולים נושאי הדיור בשיחות הסלון של כולנו. כולנו מחפשים פתרונות זולים ובטוחים לדיור. כולנו מכירים את ההצעות של ממשלות ישראל לבעיית הדיור הציבורי, ומצוקת הדיור למשפחות צעירות. פתרונות כמו ‘מחיר למשתכן’. אך בננו, אף אחד מאיתנו, לא עוצר רגע וחושב, מה קורה עם מחוסרי הדיור ? ויותר מזה, אף אחד לא באמת מציע פתרונות זולים ומהירי הקמה עבורם.

בכל העולם, משרדי תכנון אדריכליים וממשלות, פועלים להסדרת ממגורים עבור מחוסרי דיור. מעבר אף הבאתי דוגמה לפרויקט מקסים שהוקם באנגליה ממכולות משא, וכן דוגמה של בתים מודפסים יצוקים מבטון.
הפעם אני רוצה להראות פתרון אחר, המגיע מהוואי.

דיור ציבורי בהוואי
דיור ציבורי בהוואי

אני מביאה לכאן קטע מפוסט שעלה ע”י ‘עיתון עיצוב‘ בפייסבוק : מסתבר כי במדינה ה-50 של ארה”ב, נמצא השיעור הגבוה ביותר של חסרי קורת גג באמריקה. זאת בין היתר בשל שכר הדירה הגבוה ואי-שוויון בפיתוח ובהכנסות. בהוואי חיים כ-7,000 איש ללא קורת גג.
קבוצת האדריכלים G70 מהונולולו, יצאו בתגובה יצירתית לבעיה ולמצוקה: להפוך צי של אוטובוסים ישנים שיצאו משימוש, למקלטים ניידים זמניים.
“חוסר בית הוא מגפה הולכת וגוברת”, אומרת מא רי קים, האדריכלית שעומדת בראש הפרויקט. “אנחנו במצב נואש”. קים וחברה יונג יאנג, מנכ”ל משרד השיכון של הונולולו, העלו את הרעיון לאחר לפגישה מייאשת עם הגוף המחוקק בהוואי. בעיית ההומלסים נדונה שם, אך לא הוצעו פתרונות.
הרעיון של קבוצת האדריכלים G70 הוא להשמיש את צי האוטובוסים הישן של הונולולו, החונה במחסני חנייה. האדריכלים יהפכו אותם למגוון אכסניות, אשר שישרתו את צורכי האוכלוסייה חסרת הבית. כמה מהאוטובוסים יחולקו לאזורי שינה, עם מיטות בהשראת אוריגמי אשר יתקפלו כאשר לא יהיו בשימוש. אחרים יצוידו במקלחות ושרותים. האוטובוסים ימוקמו באזורי האי שם הם נחוצים ביותר. הפרויקט כולו מתבצע בחומרים שנתרמו, כולל האוטובוסים עצמם ובעזרת כוח אדם מתנדב.

דיור ציבורי בהוואי
דיור ציבורי בהוואי

הפרויקט בא על מנת לתת פתרון לבעיית מחוסרי הדיור באי, וזאת בעקבות הרצון לחוקק חוקים חדשים, המבקשים למנוע מחסרי הבית לישון במקומות ציבוריים. התומכים בחוקים, אומרים שההחלטה להפוך לבלתי חוקי ישיבה או שינה על מדרכות וואיקיקי, היא דרך רחומה להעתיק את חסרי לחסרי הבית מהרחובות לתוך מקלטים. המבקרים טוענים כי החוקים הם רק פליליזציה של אוכלוסייה חסרת ברירה והפיכת החיים לקשים יותר עבור האוכלוסייה הדפוקה ביותר בהוואי והכל רק על מנת לגרום לתיירים להרגיש נוח יותר.
רק אחוז קטן של חסרי בית כרוניים נמצאים ברחובות, רובם אנשים שחוו משברים קשים – הפסד של בית בגלל עיקול, אלימות במשפחה, עקירה בשל אסון טבע וכדומה.

מה קורה בישראל בעניין זה ?

בישראל, אומנם ישנם בערים הגדולות מקלטים לטובת דיירי הרחוב. בערים הקטנות פועלים בתי תמחוי המספקים ארוחות למשפחות מעוטות יכולת. ישנם ארגוני צדקה רבים הפועלים לאיסוף תרומות לסיוע לאנשים אלו. אך ממשלות ישראל, בפועל לא עושות דבר על מנת לשפר את חייהם של דיירי הרחוב. אין יוזמות ממשלתיות או עירוניות להקצאת אזורי דיור ציבורי עבורם. אם כל תוכנית או חשיבה על הקמת מרכזי דיור עבורם. אין כל פיתוח של תשתיות בניה, ובוודאי כל רצון לייצר מבני מגורים ברי השגה עבורם, בשיטות בניה מהירות, קלות וזולות. הידע המקצועי קיים וזמין, וכן גם הרצון להטיב עם האנשים, אך ללא פעולה מצד גורמי הממשל, דבר לא ישתנה, והם ישארו ‘אנשים שקופים’.

מאמרים נוספים בנושאי איכות הסביבה ושינויים חברתיים עולמיים

דעה אישית – מדוע הבניה הירוקה אינה סוחפת את ענף הבניה בישראל ?

דעה אישית – מדוע כולם מדברים על התחממות גלובלית, אך בפועל אין שינוי ?

דעה אישית – חיסול הקניונים ושינוי תרבות הצריכה

חשיבות השימוש בחומרים ממוחזרים, ומדוע מדינת ישראל לא עושה דבר ?

התחממות גלובלית והקשר לבניה מזהמת

בית ירוק – האם זה באמת יותר יקר ?

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם
אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *