השפעות אדריכליות – ברוס גף Bruce Goff

השפעות אדריכליות – ברוס גף Bruce Goff

ברוס גף
ברוס גף

ברוס אלונזו גף Bruce Goff היה אדריכל אמריקאי, אשר מזוהה עם סגנון האדריכלות האורגנית. עיצוב המבנים אותם תכנן שאב את השראתו מאלמנטים סביבתיים, אורגניים, אקלקטיים, ולעתים קרובות נחשב לעיצוב ראוותני, ואף יוצא דופן בנישה של סגנון האדריכלות האורגנית.  
ברוס גף הושפע רבות מהאדריכל פרנק לויד רייט, וטען כי כמו רייט, גם הוא חש בוז לבתים שהם בעצם תיבות עם חורים קטנים.

 

 

גף נולד באלטון, קנזס, ונחשב ילד פלא. את רוב השכלתו רכש גף בעצמו, והיה אוטודידקט. בגיל 12, הוא החל לעבוד כשוליה במשרד אדריכלים בטולסה, מאחר שהיה בעל כישרון ציור ורישום יוצא דופן. מעסיקיו של גף התרשמו מכישרונו; עד מהרה נתנו לו אחריות לעיצוב בתים ופרויקטים מסחריים קטנים. אחד העיצובים המוקדמים ביותר שלו שנבנו למעשה היה בית ב -1732 דרום Yorktown Avenue בשכונה ההיסטורית של טולסה יורקטאון; השני היה 1920 מקגרגור האוס.  במהלך תקופה זו, עבודתו הושפעה רבות באמצעות התכתבות שלו עם רייט ועם לואי סאליבן, שניהם עודדו אותו לתרגל ארכיטקטורה.
בשנת 1930 פתח גף משרד לתכנון אדריכלי ועיצוב עם אמן רובינסון, המורה לאמנות מבית הספר התיכון שבו למד גף. באותה תקופה הם עסקו בעיקר בתכנון בסגנון הארט דקו, שהיה נפוץ בארה”ב.

בשנת 1934 עבר ג ‘ף לשיקגו והחל ללמד במשרה חלקית באקדמיה לאמנויות יפות. הוא עיצב כמה בתי מגורים באזור שיקגו והלך לעבוד עבור יצרן הזכוכית  “Vitrolite”. במלחמת העולם השנייה התגייס גף לצבא ארה”ב. תפקידו היה לעצב מספר מבנים צבאיים וכמובן גם בתי מגורים בתקופה זו.
בשנות ה 40’ עסק גף לא רק בתכנון מבני מגורים, אלא גם לימוד ארכיטקטורה באוניברסיטת אוקלהומה, וכן בפיתוח סגנונו הייחודי בזרם של האדריכלות האורגנית. באותה תקופה הוא שמר על קשר ישיר עם פרנק לויד רייט, המורה הרוחני שלו.

מתוך 500 פרויקטים שתוכננו ע”י ברוס גף, רק כרבע מהם נבנו בפועל. עיון בתיק עבודותיו, מראה את אופן התפתחות סגנונו,  מתכנון צורני וקונבנציונליי בגיל צעיר, דרך סגנון הערבות של  פרנק לויד רייט ולואי סאליבן, לתוך העיצוב המקורי האישי שלו. הוא מצא השראה במקורות מגוונים כמו אנטוני גאודי, מוסיקה באלינזית, קלוד דביסי, הדפסים אוקיאניים-יפאיים יפנים, וצדפים ועוד. לעבודתו הבוגרת של גף לא היה תקדים בדורו, ומעט מאוד אדריכלים ניסו להמשיך את סגנונו, ללמוד אותו או להתחקות אליו.
בעוד שאדריכלים בני דורו תכננו גגות שטוחים, ומבנים פונקציונליים חסרי קישוט, ברוס גף, הפנה את מלוא תשומת לב לאפקט המרחבי של החלל והגג. הוא תכנן גגות מרחפים, תוך שימוש בחומרים ממוחזרים ו / או לא קונבנציונליים, תוך שהוא קורא תיגר על האדריכלות הקונבנציונלית, ומערער את היחס בין סדר וכאוס.

בנימה אישית, ברוס גף אומנם אינו נילמד באקדמיה כ’אדריכל מופת’, אך ללא ספק, יש לו מקום חשוב בפנתאון האדריכלות המודרנית, ובפרט בזרם האדריכלות האורגנית.
לצערי, נחשפתי לעבודותיו של האדריכל לאחר לימודיי באקדמיה. כך שמחקר מעמיק יותר על פועלו ומבניו, אני יכולה לעשות רק דרך רשת האינטרנט ואתרי מידע שונים. ללא ספק, ברוס גף היה אדריכל יצירתי ופורה מאוד, אשר עסק בחיפוש מתמיד אחר פיתוח סגנונו האישי, והדרכים לתת לו ביטוי בחומר וצורה. הוא לא נכנע לתכתיבי התקופה בה הוא חי, ושמר על ה’אני מאמין’ שלו ופעל לפיו. הוא אולי נחשב כ’אבנגרד’ אך ללא ספק, שימש כמקור ללימוד עבור בני דורו, ובפרט בניסיון לתכנן ולבנות משהו ‘מחוץ לקופסה’.

יש לכם שאלות ?

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם
מאמרים נוספים בנושא השפעות אדריכליות

רוב קרייר Rob Krier

לוטה כהן

פטר זומטור Peter Zumthor

חסן פתחי Hassan Fathy

לואיס קאהן  Louis Isadore Kahn

פרנק אוון גרי Frank Owen Gehry

קנדריק באנגס קלוג Kendrick Bangs Kellogg

ולטר גרופיוס Walter Adolph Georg Gropius

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

Trackbacks

  1. […] שילוב זה מושג באמצעות גישת עיצוב האוהדת ומתחשבת באופן מיוחד באתר ובסביבה שבה הבניין מוקם. גישה זו שואפת למיזוג הבניין וסביבתו הטבעית לישות אחת.כל שיטת בניה יכולה להתקיים באדריכלות אורגנית, כל עוד התכנון נשען על עקרונות תכנון של אדריכלות ברת קיימא – אדריכלות ירוקההאדריכל המזוהה ביותר כ’אבי האדריכלות האורגנית’ הוא פרנק לויד רייט Frank Lloyd Wright.אדריכלים מוספים המזוהים עם סגנון זה הם אנטוני גאודי אי קורנט Antoni Gaudí i Cornet, וברוס גף Bruce Goff. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *