דעה אישית – תכנון עירוני לקוי

חדרה
חדרה

בתאריך 06.01.2019 פורסמה באתר TheMarker כתבה בשם :
“לא נהיה פח זבל, אלה לא רק 8,000 דירות – זו מכה לחדרה כולה”.
עם כותרת משנה מאוד מזמינה לקריאה :
המדינה מקדמת תוכנית ענק במסלול מהיר להקמת אלפי דירות במזרח חדרה ■ העירייה והתושבים מתנגדים: “הכמות מטורפת, אין מחשבה על העיר” ■ מתכננת הוותמ״ל: ״אין בז’רגון המקצועי שלנו תוכנית שמשרתת רק את המדינה״ ■ רמ”י: “נגיש חלופה המפחיתה את השטח במאות דונמים” ■ המאבקים התכנוניים הגדולים של 2019

הכתבה מציגה את מאבקם של תושבי העיר חדרה לגבי תוכנית הבינוי החדשה, אשר תכיל 8000 יחידות דיור במזרח העיר, בשכונה הנקראת ‘בית אליעזר’.

בית אליעזר
בית אליעזר

אני מביאה לכאן ציטוט מהכתבה “המאבק שלנו קם מתוך הבנה שהגישה התבוסתנית במשא ומתן עם המדינה, וחוסר בהתנגדות ממשית — יהפכו את חדרה בסופו של דבר לפח הזבל של הממשלה”. כך מספר רון שגן, תושב העיר חדרה, וממובילי המאבק העירוני נגד תוכנית הענק שמקדמת המדינה בשכונת בית אליעזר שבמזרחה…

בכתבה אף מציגים את דעתה של אדריכלית העיר חדרה, ליטל שלף. אדריכלית העיר מציינת שהסתירה בין תוכנית הענק שמקדמת המדינה לבין תוכנית המתאר העירונית אינה הבעיה היחידה. “ההרגשה היא שהתוכנית מקודמת בלי מחשבה על העיר, וללא התאמה למה שקורה בה. תוכנית הוותמ”ל מעמיסה על תשתיות שהן רעועות ממילא וכבר כיום אינן מספקות מענה. התוכנית מדברת על כמות יחידות דיור מטורפת, באזור שבו אנחנו כלל לא רוצים אותן“. שלף מביאה כדוגמה את תשתיות השפכים והניקוז. לדבריה, “מכון טיהור השפכים העירוני כבר נמצא כמעט בשיא הקיבולת שלו, ולא יהיה מסוגל לקלוט את תוספת האוכלוסייה הצפויה”.

שכונה אופיינית בחדרה
שכונה אופיינית בחדרה

כאדריכלית, אני חייבת להודות, שאני לא מבינה, איך ישנם כל כך הרבה אנשי מקצוע מוכשרים, מלומדים, יצירתיים, אינטליגנטים, ועדיין, כולם נופלים לפרדיגמות של תכנון לקוי. מה בדרך, גורם להם להפוך את הקערה על פיה, ולשכוח מכל מה שהם למדו באקדמיה ובחיים המקצועיים ?
ניכר כי כל האנשים היושבים בוועדות התכנון השונות, זונחים את עקרונות התכנון הנכון, מתעלמים מהשינויים החברתיים, הכלכליים, הטכנולוגים של המאה ה-21, ומתעקשים שוב ושוב, לחזור על טעויות התכנון של העבר.
במקום לפתח פתרונות דיור חכמים, הם מעדיפים להגדיל את שטח הבינוי הפיזי. להוסיף יחידות דיור על חשבון שטחים פתוחים, ולא לצופף מרכזי ערים מזדקנים. במקרה של חדרה, הם מתעלמים לחלוטין מאופי העיר ומבנה השכונות והרובעים שלה.הם מתעלמים מהיחס של חדרה לסביבתה, ובפרט לפרדס חנה-כרכור, כמרכז עירוני צומח.
הם מעדיפים לסלול עוד כבישים, ולא לשפר את התחבורה הציבורית. מעמיסים יתר על המידה על התשתיות הקיימות, במקום לחזקן ולהרחיבן.
כאדריכלית, אני חייבת להודות שזה מתסכל ומייאש.

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

    למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

    אהבתם? שתפו!

    תגובות בפייסבוק

    תגובות בפייסבוק

    כתיבת תגובה