גביונים

גביון כקיר הפרדה עם צמחיה
גביון כקיר הפרדה עם צמחיה

גביונים הנם תיבות רשת ממולאות אבנים.
לרוב משמשות תיבות הגביונים בעבודות פיתוח נופי, תכנון נוף ותשתיות כבישים, אך לא רק, כיום אנו רואים יותר ויותר שימוש בגביונים לא במראה ה’קלאסי’ והמוכר שלהם, אלא כאלמנט עיצובי.

מהו גביון ?

גביון במובן המסורתי שלו, הוא תיבת רשת פלדה מגלוונת, או ארגזי PVC ארוגים, הממולאים באבנים, כדוגמת אבני מחצבה או שברי אבנים שונות, חלוקי נחל וכד’. האבנים בעלות גודל משתנה, כדי לאפשר זרימת מים דרך הגביון.

השימוש המסורתי בגביונים הוא לתמיכת קרקעות ומניעת סחופת של קרקע, לדוגמה בנחלים, וואדיות, מפלים, סכרים, שוחות כבישים ומדרונות. הגביונים מונעים את סחיפת הקרקע ומעקבים את זרימת המים החזקה, בעיקר בעונת החורף. במדינות הסובלות מגשמים רבים, כמו מונסון או טייפון, ניתן לראות גביונים כחלק בלתי נפרד ממערכת התמיכה של הכבישים ומדרונות ההרים. באזורים בהם ישנן הצפות רבות, נעשה שימוש בגביונים באופנים שונים כגון כדייקים – תעלות ניקוז וחוסמי מים, בין האזור המוצף ומבנים, כבישים ושדות. בישראל, אנו רואים אותם בעיקר בתשתיות כבישים.
השליטה בזרימת המים בנחלים, ותיעולם למקורות מים, הכרחית להגנת הסביבה והתשתיות, ומונעת נזקים אקולוגיים. הגביון מאפשר לייצב את הקרקע, ומאפשר לצמחייה לגדול בתוך הגביון לאורך השנים.

גביון כמחיצה או גדר
גביון כמחיצה או גדר

בעשורים האחרונים, אנו רואים את השימוש בגביונים, גם בפיתוח נופי של המרחבים הציבוריים, ובבתים הפרטיים.
אדריכלי נוף ומתכנני גינות, התחילו לשלב את הגביונים בעבודתם, כתחליף לחומרים יותר ‘כבדים’ כדוגמת בטון.
בשל גמישות תיבות הפלדה, ניתן לעצב את הגביון בצורות שונות, ולא רק כקופסאות מלבניות. כך נוצרות גדרות הפרדה מעגליות או בעלות צורות אמורפיות.
הגביון, מאפשר שילוב של חומרים שונים בתוכו, בנוסף לאבנים, כדוגמת עץ, במבוק, מתכת, אלומיניום ועוד. וכמובן שילוב של אבנים בצבעים שונים.
בנוסף, הגביון מאפשר לשתול בתוכו צמחים, ו’לשחק’ עם האווריריות של הרשתות. ישנם גם עציצים מגביונים, החוסכים בשימוש במים להשקיה.

הנה מספר דוגמאות לשימוש החדש בגביונים

הבאתי לכאן מקבץ סרטונים על השימוש בגביונים בעולם

 

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014

או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  מאמרים נוספים בנושא סביבה ואקולוגיה

  בניה מבמבוק ועץ

  המאבק בשינוי האקלים – אירלנד 2019

  דעה אישית – אין מספיק צל

  השימוש בכלים חד פעמיים בישראל 2019

  אדריכלות אורגנית Organic Architecture  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  מחשבה 1 על “גביונים”

  כתיבת תגובה