מי מפחד ממקדחה ?

כלי עבודה
כלי עבודה Photo by Sidney Pearce

אתם מכירים את התחושה שאתם רוצים לעשות משהו בבית שלכם, שיפוצון קטנטן, נניח לתלות מדפים, או להתקין וילון בחדר השינה, אבל לא בטוחים כיצד לעשות זאת ? או אם להיות יותר מדויקת, אתם לא יודעים מה ההבדל בין מקדחה למברגה, ואיזה ביט וראש מקדח מתאים לבטון או עץ ?

אם אתם חושבים שאני הולכת ללמד אתכם איך לקדוח ולהבריג, אז לא. בשביל זה ישנם סרטונים רבים ברשת.
אבל אני כן הולכת להסביר לכם את ההבדלים בין כלי העבודה, כדי שלא תצטרכו ‘גבר גבר’ כדי לקדוח חורים לתמונות. וכן תדעו למה משמש כל כלי.

מברגה או מקדחה ?

ברור לכולנו כי שם הכלי מעיד על אופן השימוש בו.
מקדחה קודחת בחומר ועושה בו חור או חריץ, ואילו מברגה נועדה להבריג בורג או כל אלמנט חיבור צירי אחר לתוך חומר. שהי המכשירים עושים את אותה הפעולה, החדרה של ביט או מקדח דרך חומר כדוגמת בטון, בלוק, עץ ומתכות שונות.

כיצד מזהים בין המכשירים ?

בראש של כל מכשיר מתחבר מקדח או ביט ‘ראש מברג’. כיום רוב המכשירים מאפשרים הרכבה והחלפה בין מברגים וביטים, כך שאין צורך לרכוש שני מכשירים לבית. גם רוב המכשירים יודעים לעשות פעולת דחיפה – קידוח, ופעולת משיכה – שחרור אחורנית. זה מאוד יעיל, בעיקר במברגות, כאשר נשתמש בהם לחילוץ ברגים ישנים, חלודים ולעתים אף עקומים.

איך ניתן להבחין בין המקדחים השונים ?

אם אמרתי קודם כי ניתן לקדוח בחומרים שונים, אז ברור לנו שכל חומר בעל צפיפות ודחיסות שונה, ומכאן צריך להשתמש במקדחים שונים.
מקדח בטון ובלוקים – זה מקדח בעל ראש שמן ורחב, עם זווית כהה, ושאינו חד במיוחד. המטרה היא לקדוח דרך חומר מאוד דחוס וקשה, ויש להפעיל לחץ על שטח פנים רחב.
מקדח עץ – זה מקדח בעל ראש משונן וחד, ולרוב נראה כמו האות W. המטרה היא לקדוח דרך חומר טבעי בעל דחיסות יחסית נמוכה ובאופן מדויק, מבלי להשאיר ‘פצעים’ ושריטות.
מקדח ברזל – זה מקדח בעל ראש מחודד, עם זווית של כ 45 מעלות או פחות, וקצה המקדח מאוד חד. המטרה היא לקדוח דרך חומר דחוס וקשה, המתחמם במהירות, תוך ביצוע קידוח ‘נקי’ ומדויק.
למי שרוצה לקדוח בלוח גבס, יש להשתמש במקדח בטון.

מה זה ביט ?

ערכת ביטים ומקדחים
ערכת ביטים ומקדחים

ביט זה הראש המורכב על מברגה. הוא מחזיק את הבורג, ומעביר את התנועה הסיבובית של מנוע המברגה לבורג.
ברוב המקרים אנו נשתמש בביט ‘פיליפס’. כי ראש הבורג הכי פופולרי.  ראש ‘פיליפס’ זה בורג נראה כמו צלב או X, וזה לא משנה אם זה בורג לעץ, מתכת או אפילו לתיקון המשקפיים שלכם. כמעט כולם ‘פיליפס’. כל מה שנשאר לכם כעת לעשות, זה להחליט מה ואיפה אתם הולכים לקדוח או להבריג, לזהות את החומר שבו אתם קודחים, ולהתאים את המקדח הנכון או הביט לכלי העבודה.

אני בטוחה שתצליחו לעשות את השיפוץ או העיצוב החדש שלכם בעצמכם.
בהצלחה.

יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

מאמרים נוספים בנושאי ‘עשה זאת בעצמך’

חסל סדר ארונות מבולגנים

כיצד בוחרים ברזים לשימושים השונים של הבית

עוברים דירה ? זה בדיוק הזמן לחידוש הרהיטים בבית

חומרי עיצוב ובניה – OSB

איך לבחור וילונות וטפטים לבית ?

עיצוב בית בסגנון חורפי

כיצד ניתן לחדש את חדר המדרגות בקלות ?

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *