אדריכלות נופש Bäderarchitektur – Resort architecture

Bäderarchitektur
Bäderarchitektur

אדריכלות הנופש Bäderstil היא סך כל סגנונות האדריכלות השונים, האופייניים לאתרי הנופש הגרמניים, באזור החוף הבלטי ובמיוחד במקלנבורג-מערב פומרניה.

התקופה המכוננת של ארכיטקטורת הספא ונופש נעה בין השנים 1793 ל- 1918.
בתחילת התקופה, רוב המבנים בסגנון זה נבנו באזור חופי גרמניה, ולאחר מכן עבר סגנון זה גם לאזורים אחרים. גם כיום, רוב המבנים באזור חוף הים הבלטי, נבנים בסגנון אדריכלות נופש’ או ‘אדריכלות ספא’, וזאת כדי לשמר את הזהות ההיסטורית של אתרי החוף – במיוחד באתרי החוף הבלטיים.

האי ריגן
האי ריגן

סגנון ארכיטקטוני זה שימש לראשונה באתר החוף הייליגנדאם, שנוסד בשנת 1793 על חוף הים הבלטי של מקלנבורג, אתר החוף העתיק ביותר ביבשת אירופה, בקורהאוס שם, ולכן ניתן לתאר אותו כמבנה היסוד של זה.
סגנון זה נפוץ במהירות לאורך חוף הים הבלטי הגרמני, לראשונה מאז 1810 בפומרניה עם הקמת אתר הנופש חוף הים פוטבוס – לאוטרבאך על רוגן.

אדריכלות הנופש התפתחה משילוב הסגנונות ניו-קלאסיים וארט נובו יחד, בתוספת של מאפיינים קישוטיים מקומיים מסגנונות עיצוב ותקופות שונות. בעיקר חיתוכי עץ בעלי מראה נטורליסטי ורומנטי, ושילובי צבעים פסטליים עם חזיתות לבנות.
שם נוסף שניתן לבנים אלו הצבועים לבן הוא ‘פנינה לבנה’.

מאפיינים ארכיטקטוניים

אדריכלות נופש
אדריכלות נופש

כאשר מדברים על אדריכלות נופש גרמנית, אנו מוצאים בבניינים בני שתיים עד ארבע קומות, שבחזיתותיהם יש מרפסות. הן כמבואת כניסה בקומת הקרקע, והן מרפסות שמש בקומות העליונות. בווילות גדולות יותר יש חלקי חזית בולטים באמצע החזיתות ובפינות. סגנון זה מאופיין בחלונות מקושתים או מלבניים גדולים. חלונות אלו אף ממוקמים בין העמודים והפילסטרים, ומסגרות החלונות מקשטות ומטשטשות את הקונסטרוקציה הבנויה.
מאפיין נוסף שיש למבנים בסגנון זה הוא ריבוי גמלונים משולשים וגמלונים מעוקלים מדי פעם אפילו צריחים קטנים בקומות העליונות. קישוטי אר-נובו מוסיפים מראה יוקרתי למבנים, ומייחדים אותם מבני המגורים המסורתיים אשר בסביבתם.

דוגמאות מפורסמות להרכבים בארכיטקטורת הספא ניתן למצוא בעיקר בחופי הים הבלטי של מקלנבורג ופומרניה. בין המבנים המפורסמים המאפיינים סגנון זה, נמצא את המרחצאות האימפריאליות ומבנים רבים בעיקר באי רוגן וסביבתו.
באתר החוף הגרמני העתיק ביותר בהייליגנדאם ליד באד דובראן, הוקמו מבנים מתקופה זו ורבים מהם עדיין שמורים, מבנם אלו קרויים ‘שרשרת הפנינים של העיר הלבנה ליד הים’.

אדריכלות נופש - פרט בניה
אדריכלות נופש – פרט בניה

אנקדוטה מעניינת היא כי סגנון ‘אדריכלות הנופש’ לא נשאר רק בתחום מבני הנופש והספא, אלא גלש ויושם במהרה גם כבתי קיט ולילות פרטיות . בגרמניה, ובמדינות הסובבות אותה, כדוגמת רוסיה.
בין השנים 1868-1910 יוצרו בתי העץ התרומיים הראשונים בעולם, בסגנון ‘אדריכלות הנופש’, ע”י “וולגסטר אקשן” (Gesellschaft für Holzverarbeitung – החברה לעיבוד עץ ) בעיירה וולגסט.
החברה בנתה בעיקר בקתות לבניה עצמית מהירה אשר יוצאו בכל רחבי העולם המערבי המתפתח ובקולוניות הגרמניות, וכן בתים מהירי בניה במיוחד לבעלי נכסים באי ריגן – וגם בוואנזה בברלין.

מאמרים נוספים בנושא מבני פאר ומקומות מסקרנים בעולם

פרורה, גרמניה seebad prora

ניירובי – Nairobi

פארק שעשועים נטוש

מעבר חציה צבעוני

בּוֹסְקוֹ וֶרְטִיקָלֶה – Bosco Verticale

המנהרות התת קרקעיות של ברלין

אדריכלות, מבנים, אומנות ומה שבניהם

מבני פאר – גשר קינזואה The Kinzua Bridge

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

2 מחשבות על “אדריכלות נופש Bäderarchitektur – Resort architecture”

כתיבת תגובה