פרורה, גרמניה seebad prora

seebad prora
seebad prora

אתר הנופש של ‘כוח באמצעות שמחה’ בפרורה ממוקם בחוף המזרחי של האי ריגן בים הבלטי, צפון גרמניה, במדינת מקלנבורג-מערב פומרניה.
האתר בתכנון האדריכל קלמנס קלוץ (Clemens Klotz) נחשב לאחד ממפעלי הבנייה השאפתניים ביותר בתקופת הרייך השלישי, וכמייצג נאמן של האדריכלות הנאצית, על כל מאפייניה.
מתחם הבניה בפרורה, נחשב עד היום כ”הבניין הארוך בעולם”, אורכו כ-4.5 ק”מ.

אתר הנופש הוקם על מנת לאפשר לעובדים הגרמנים חברי ה”כוח באמצעות שמחה”, יציאה לנופש משפחתי במחיר שווה לכל נפש. על פי התכנון נועד לשרת כ-20,000 נופשים בו בעת. (wikipedia)

קצת רקע היסטורי

seebad prora
seebad prora

בניית אתר הנופש החלה במאי 1936 ותוכננה להסתיים עד 1941 אך נפסקה ב-1939 ולעולם לא הושלמה במלואה. למרות זאת נחשב האתר בפרורה לפרויקט אשר הגיע לשלב הבנייה המתקדם ביותר מכל מפעלי הבנייה המגלומנים, אשר תוכננו והוחל בביצועם בתקופת הרייך השלישי.

בתקופת מלחמת העולם השנייה שימש האתר, שרוב בנייתו הושלמה, כמתקן אימונים וכבית חולים צבאי. בנוסף לכך מצאו בו מחסה גם אזרחים שנמלטו מההפצצות בערי צפון גרמניה כהמבורג ואחרות. כל זאת תודות לגודלו העצום.

seebad prora
seebad prora

בין השנים 1950 – 1991 היה האתר בשליטת צבא גרמניה המזרחית, אשר שימש כמתקן לאימוני לוחמה בשטח בנוי. השימוש המבנה הסב נזק והרס רב בחלקים נרחבים של המתחם הבנוי. בחלקים אחרים של האתר השתמש הצבא למגורי חיילים ואף כאתר נופש לקצינים. חלקים אלה תוחזקו ונשמרו אם כי לא במראם המקורי.

לאחר איחוד גרמניה עלתה מחדש השאלה בדבר גורלו של “הקולוסוס של ריגן”. היו שרצו לפרק ולהשמיד כל זכר לתקופה הנאצית בעוד אחרים צידדו בשימור וחידוש השימוש באתר הייחודי. החברה בגרמנית, ובפרט המזרח גרמנית, בעלת תחושות מעורבות באשר לאותו אתר נופש.

seebad prora
seebad prora

מאז שנת 2000 פועלת במקום קבוצה הפועלת לשימור ומפעילה מוזיאון מקומי ובו מרכז לתיעוד והפעלת סיורים לימודיים. בשנת 2008 אושרה תוכנית משקיעים להחזרת האתר ליעודו המקורי כאתר נופש בממדים צנועים יותר.

על המבנה והסביבה

האתר תוכנן ע”י האדריכל קלמנס קלוץ, ונבנה לאורך רצועת חוף חולי ושטוח, במרחק של כ-150 מטר מקו המים. כך האנשים השוהים במקום יוכלו להגיע לים ולנפוש בו בקלות.
המתחם הבנוי הורכב משני אגפים עיקריים: צפוני ודרומי אשר כל אחד מהם מורכב מ-4 בלוקים בני 6 קומות ו-10 יחידות דיור כל אחד. משמע 240 יחידות אירוח.
צורתו הכללית – הגאומטרית של המתחם היא “מסרק”.
מתחם הנופש הכיל חדרי אירוח בגודל של כ-13 מ”ר ובהם ריהוט בסיסי.
כל חדרי האירוח פנו לכיוון הנוף – הים.
בכל קומה תוכננו חדרי השירותים והמקלחות היו משותפים.

seebad prora
seebad prora

חדרי המדרגות, המעברים, המסדרונות והמעליות מוקמו בחלקו האחורי של המבנה בכיוון היבשה (שיני ה”מסרק”). דבר אפשר אפשר יעילות וסדר תכנוני וארגוני של מבנה כל כך גדול.
בין שני אגפי האתר תוכנן מבנה מנהלתי, קבלה, וכיכר מרכזית.
בשל גודלו העצום של המתחם, והמרחק בין האזור המרכזי של מנהלת האתר ואזורי המגורים, תוכננה רכבת פנימית לשינוע האורחים ברחבי אתר הנופש.
בקצה הכיכר המרכזית תוכנן אולם כנסים ענק, אשר לדרישת היטלר יוכל להכיל את כל הנופשים המתכנסים יחדיו.

seebad prora
seebad prora

לאורך חוף הים בין שני אגפי הבניינים ומול המבנה המרכזי הוקם מזח אשר אִפשר עגינה של אוניות הנופש הענקיות שהיו גם הן בבעלות ה”כוח באמצעות שמחה”.

כבכל אתר נופש, תוכננו בריכות שחייה, אולמות ספורט, בתי קולנוע וכל יתר השירותים המקובלים באתר מסוג זה.

אני חייבת לציין כי לאי ריגן (Rügen) אשר נמצא בים הבלטי, ישנה היסטוריה עשירה, עוד לפני הקמת מתחם הנופש פרורה. אי זה הנו אחד המקומות המסקרנים, אשר שמתי לי כיעד להגיע אליו.

מאמרים נוספים בנושא מבני פאר ומקומות מסקרנים בעולם

ניירובי – Nairobi

פארק שעשועים נטוש

מעבר חציה צבעוני

בּוֹסְקוֹ וֶרְטִיקָלֶה – Bosco Verticale

המנהרות התת קרקעיות של ברלין

אדריכלות, מבנים, אומנות ומה שבניהם

מבני פאר – גשר קינזואה The Kinzua Bridge

אהבתם? שתפו!

תגובות בפייסבוק

תגובות בפייסבוק

מחשבה 1 על “פרורה, גרמניה seebad prora”

כתיבת תגובה