מקרר הקרח של מדבריות פרס – יאחצ’ל (Yakhchāl)

אחצ'ל (Yakhchāl)
אחצ’ל (Yakhchāl)

הידעתם כי במדבריות פרס העתיקה ייצרו קרח וגלידה ?
אם זה נשמע לכם מוזר, אשמח לחדש לכם, כי התרבויות העתיקות, ידעו לייצר קרח, ולשמור על מזון טרי לאורך זמן, גם בתנאי אקלים קיצוניים.

כבר סביב שנת 400 לפנה”ס בנו מהנדסים פרסיים חדרי קירור במדבר.
יאחצ’ל (בפרסית: یخچال, פירוש: “בור קרח”), הנו מבנה קירור קדום עתיק לאחסון מזון. היאחצ’ל בנוי בצורת כיפה או חרוט עם פתח בראשו, ומתנשא מעל הקרקע. בבסיס המבנה נמצא שטח אחסון תת קרקעי לקירור מזון. לעיתים קרובות שימש אף לאחסון קרח, וייצור גלידה כגון הגלידה. החלל התת-קרקעי הבנוי מחימר ולבנים, עמיד בפני חום ומבודד את שטח האחסון בכל ימות השנה. מבנים אלה נבנו ושימשו בעיקר בפרס העתיקה, ורבים מהם נותרו עומדים גם כיום ואף בשימוש.

עקרונות הבניה
עקרונות בניית אחצ'ל (Yakhchāl)
עקרונות בניית אחצ’ל (Yakhchāl)

לפני כ-2500 שנים, פתחו הפרסים מקררי ענק. מבנה היאחצ’ל מנצל את הלחות הנמוכה באקלים מדברי אשר משפר את אידוי המים (הופך את קירור האידוי ליעיל יותר), ומאפשר קירור מהיר לאחר שקיעת השמש. באזורי אקלים מדבריים (במיוחד בגבהים גבוהים), הטמפרטורות צונחות מתחת לטמפרטורת הקיפאון בלילה. המהנדסים הפרסים, תכננו מבנה, אשר מים מוזרמים אליו דרך אמת מים (מקאנאט). בלילות קופאים המים במאמת המים, ובתא הקירור התת קרקעי. המים מועברים למבנה מכיוון צפון, כך שקירות המבנה מצלים על אמת המים ומקררים אותם. מבנה היאחצ’ל מוקף חומה בנויה בדרך כלל בכיוון מזרח – מערב, כי להקטין את זווית קרינת השמש.

בסיס המבנה מכיל פתחים, המזרימים אוויר קר לפנים המבנה ומחוצה לו. אוויר זה מוזרם גם מחללים התת קרקעיים, לתוך חלל המבנה. צורת החרוט של המבנה, מאפשרת לחום להיפלט מחוץ למבנה. שחרור האוויר, שומר על טמפרטורות מבוקרות בתוך המבנה, וגם מאפשר אחסון מזון טרי לאורך זמן רב.
ישנם יאחצ’לים בעלי נפח קיבולת של עד 5,000 מ”ק.

יחאצ'ל עתיק
יחאצ’ל עתיק

חומר הבניה ממנו בנוי היאחצ’ל הנו ייחודי ועמיד במים. לחומר קוראים ‘סארוג’. החומר הנו תרכובת של חול, חימר, חלבוני ביצה, ליים, שיער עזים ואפר במידות מדויקות, אשר פותחו וחושבו לאורך שנים. חומר בניה זה עמיד בפני העברת חום ונחשב לחסר מים לחלוטין. חומר זה משמש בידוד יעיל בכל ימות השנה. עובי קירות ה’סארוג ‘הוא לפחות שני מטרים בבסיס.

עקרון הבניה של היחאצ’ל, זה לקרון הבניה של ‘לוכד רוח’ או מגדלי רוח הבנויים מבוץ ולבנים.
גובה היחאצ’ל עשוי להגיע ל-8 מ’ ויותר. הם יעילים במיוחד במדבריות גבוהים או רמות גבוהות ויבשות.

זה היופי של האדריכלות בעולם העתיק. מה שנקרא אדריכלות ורנקולרית, או אדריכלות ללא אדריכלים. גם כיום, אנו משתמשים בעקרונות בניה אלו. בפרט עקרונות של חימום וקירור פאסיבי.


יש לכם שאלות ?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014

או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  מאמרים נוספים בנושאים דומים

  האטלס העירוני העתיק בעולם Civitates Orbis Terrarum

  השפעות אדריכליות – חסן פתחי Hassan Fathy

  מדאעין סאלח Mada’in Saleh

  שיטת הדאיסוגי למניעת כריתת עצים – Daisugi

  מבני פאר בעולם העתיק – הבודהה הענק של העיר לשאן Sichuan province(China)

  בית ה”מודיף” Mudhif

  קירות ירוקים Green walls

  בּוֹסְקוֹ וֶרְטִיקָלֶה – Bosco Verticale

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  כתיבת תגובה