תכנון ועיצוב וילות יוקרה

בית משפחת רחום, בנימינה
בית משפחת רחום, בנימינה

'האם את מתכננת גם וילות יוקרה?'
זו שאלה שאני פוגשת לעתים תכופות.
היא נשאלת בשיחות עם לקוחות מתעניינים. אך לא רק.
גם חברים ומכרים, סקרנים לדעת, האם אני עוסקת בנישה זו.

מכאן לשם, תהיתי ביני לביני, מדוע אנשים מציינים בשיחה 'וילה יוקרתית' או 'וילת יוקרה' ?
ניסיתי להבין עם עצמי, כאדריכלית, מה מייחד או מבדיל באופן משמעותי בין וילה 'סטנדרטית' לבין וילה 'יוקרתית' ? אפילו חזרתי להיסטוריה של האדריכלות, וערכתי השוואות בין תקופות שונות, וסגנונות שונים. מדוע ? כי זה באמת סקרן אותי.

לא אמתח אתכם עד לאמצע המאמר רק כדי לקבל תשובה. מסקנתי היא כי ההבדל פשוט טמון בתקציב אותו אנו רוצים ומוכנים להקצות בעיקר לעבודות הגמר.

השוני כמעט ואינו בא לידי ביטוי בתכנון האדריכלי או בבניית המבנה עצמו, אלא בהיבטים הקוסמטיים והעיצוביים, הנוגעים לטעמם האישי של כל אחד ואחת מאתנו.

תתפלאו לשמוע, אך השיקול הכלכלי משפיע באופן ישיר על עיצוב ונראות המבנים. מסקנה זו, אינה תקפה רק על העת המודרנית של המאות ה-20 ו ה-21. אלא גם בתקופות קודמות לאלו בהן אנו חיים, כאשר אחוזות, וילות וארמונות נבנו רק לאצולה ובעלי הממון.

הוצאות קבועות מול עבודות גמר

דירה בעיצוב מודרני
דירה בעיצוב מודרני

מי שעוקב אחר הבלוג שלי, בוודאי נתקל במאמרים העוסקים בתקציב בניה ושיפוץ. בהם אני מפרטת כיצד מורכב תקציב הבניה שלי. בין הרכיבים השונים נמצאים שני מושגים: הוצאות קבועות ועבודות גמר.

כאשר אני מתייחסת להוצאות קבועות, כוונתי היא לעלויות הייזום של המגרש. עלות עבור שרותי משרד האדריכלות לתכנון המבנה, וליווי מלא של כל הפרויקט (ראו גם מאמר בנושא תכנון וילות). שכר טרחת מהנדס שלד ואנשי מקצוע נוספים הנדרשים ליצירת תכנית העבודה. ההוצאות הכרוכות בקבלת היתר בנייה ורישוי. עלויות שהן נגזרת מתנאי המגרש והקרקע ועוד.

כל אלו הן הוצאות קבועות; הוצאות, שאנחנו נדרשים כחלק מהליך התכנון והרישוי, וכן מבחינת ביצוע הפרויקט בפועל. ברובן הן הוצאות שאין לנו שליטה עליהן, או שליטה מעוטה ביותר.

לעומתן, ישנו רכיב עבודות הגמר, וכאן טמון ההבדל הגדול.

עבודות הגמר הן אלו המאפשרות מקום לשחק עם התקציב, ולהחליט אם להשקיע יותר או פחות.

לאלו מכם המעוניינים להעמיק בנושא, ולבדוק את העלויות הנדרשות לבניית בית פרטי, אשמח להפנות אתכם למאמר מקיף המפרט את כל מה שציינתי זה עתה.

למה אני מתכוונת כאשר אני אומרת 'עבודות גמר'?

קיר מדרגות עם עיצוב משולב
קיר מדרגות עם עיצוב משולב Photo by Emma Larson

בסיס השונות בין עיצוב וילות יוקרה לבין וילות סטנדרטיות, הוא פשוט. כל שצריך לעשות, זה לשאול את עצמנו: 'האם סטנדרט העיצוב שקבענו לעצמנו הוא יוקרתי או זול?' 'האם חשוב לנו ליצור מראה אקסקלוסיבי או פשוט ?' דבר זה יבוא לידי ביטוי באופן ישיר בעלויות.

יש מי שיצקצקו בלשון ויגידו : נו, חוכמה גודלה. ברור כי מה שיקר יותר, עולה יותר. אך בעצם אנו צריכים לנסות להגדיר : מהו יוקרתי?

אתקשה קצת לענות על כך, מעבר לציון תג המחיר. כיוון שמדובר כן, באמת ובתמים, בטעמכם האישי. בבחירות שתעשו. בסגנון שתרצו. במידת החשיבות שתתנו למוצרים ממותגים, למול מוצרים שאינם ממותגים, וכד'.

בואו ואתן לכם מספר דוגמאות להמחשה :

אם בבית פרטי סטנדרטי, מטבח ממוצע יעלה סביב 40 אלף ₪, אזי יתכן שמשפחה אחרת תבקש להתקין את מטבח החלומות, ותשקיע 70 עד 100 אלף ₪, ואף יותר מזה.

אדם אחד יבחר בריצוף שעלותו מסתכמת ב-60 ₪ למ"ר, ומנגד, אדם אחר ירכוש רצוף מאבן בעיבוד מיוחד, העולה 190 שקלים למ"ר, לפי טעמו האישי.

עבודות הגמר יכולות גם להתבטא במערכות שונות שנרצה להטמיע בבית דוגמת: שואב אבק מרכזי, מחמם מגבות, מערכת קולנוע ביתית, בריכה (וכן מידות הבריכה והעיצוב הסובב אותה) ועוד.

בכל זאת, אתייחס מעט לתכנון האדריכלי ולבנייה

אבזור הבית והום סטיילינג
אבזור הבית והום סטיילינג

למרות שהתייחסתי בעיקר לעבודות הגמר, תכנון וילות יוקרה יכול גם להצביע על היבטים הנוגעים להוצאות הקבועות.

גודל המגרש בהחלט צריך להילקח בחשבון במסגרת תקציב עלויות הבנייה. עבודות הפיתוח, התשתיות והגינון, הן רכיב משמעותי בתכנון וילות יוקרה. ככול שהמגרש והחצר גדולים יותר, יש מקום לתכנון וביצוע אלמנטים רבים יותר מבחינת מרפסות שיזוף, מטבח חוץ מפנק, סאונה או ג'קוזי, וכמובן פרגולות ותיפול נופי של צמחייה. לכל אלו מעידים על סטטוס חברתי-כלכלי, ובאים לידי ביטוי בעיצוב.

התכנון האדריכלי של הווילה אף הוא עשוי להשפיע על גובה ההוצאות. וילות יוקרה מאופיינות ברובן בעיצוב בסגנון מודרני, המשלב צורות גיאומטריות באופן ייחודי. תכנון זה מצריך מלאכת מחשבת מורכבת, ומוקפדת יותר. בקשה לתכנון למבנה בעל מאפיינים מיוחדים, עשויה להשפיע על חומרי הגלם, משך זמן עבודת קבלן הבנייה. משמע להשלכה ישירה גם על העלויות.

התייעצו איתי

כפי שוודאי הבנתם, הכול עניין של במה אנחנו בוחרים להשקיע וכמה אנחנו מוכנים ורוצים להשקיע.

רוצים לקבל פרטים נוספים על תכנון וילות יוקרה ולעשות קצת סדר בנושא? להבין את העלויות המדויקות הצפויות ועל-פיהן לתכנן את בית חלומותיכם?
שמי אפרת מאירי, אדריכלית מומחית לבנייה פרטית. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014
או לכתוב אלי ישירות מכאן

wwww.efratmeiri.co.il

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  מאמרים נוספים בנושאי תכנון בתים

  מהם התשלומים הנלווים בתהליך הבניה ?

  גג רעפים או גג שטוח ?

  מדוע משפחות פונות לשיטות בנייה מתקדמת ?

  כיצד להתכונן לפרויקט שיפוץ ?

  מה מפחיד בתהליך של בניה

  תכנון מטבחים – כיצד לעשות זאת פשוט וקל

  בדק בית

  אהבתם? שתפו!

  תגובות בפייסבוק

  תגובות בפייסבוק

  כתיבת תגובה