אדריכלות בתים פרטיים

בית של 160 מר' לא כולל חניה מקורה
בית של 160 מר' לא כולל חניה מקורה

נעים מאוד, שמי אפרת מאירי, אדריכלית מומחית לבנייה פרטית.

עם הרצון שלכם להגשים חלום ולהתגורר בבית פרטי, אני בוודאי יכולה להזדהות.
כמי שגדלה בקיבוץ, וילדותה ונעוריה עברו במרחבים מוריקים של משדאות בין בתים צמודיי קרקע, אני בהחלט מכירה את השאיפה להתגורר בבית פרטי עם גינה.

אני מאמינה כי ילדותי בקיבוץ בשנות ה-80 וה-90, עיצבה את גישתי בתכנונם של בתים פרטיים עבור כלל לקוחותיי. בשנים אלו, הזהות האישית בקיבוצים, כמעט ובוטלה לחלוטין. הן במישור האישי של האדם, והן מבחינת אורח החיים והבתים אשר נבנו. אני מדברת על השנים בהן הקיבוץ עדיין היה 'קיבוץ שיתופי' במלוא מובן המילה. מנגד הקו המנחה אותי בכל פרויקט הוא הפוך. הבית צריך לשרת את הצרכים שלנו, ולהכיל את הרצונות והעיסוקים הייחודיים לנו בשעות הפנאי.

כיצד כל זה מיתרגם לעבודתנו המשותפת? כאן אחלוק אתכם את השקפת עולמי ונכיר מעט את התהליך שנוכל לעבור ביחד.

מהו בית עבורנו?

איזה בית מתאים לי ?
איזה בית מתאים לי ?

בעוד שבבניין מגורים משותף אנו רוכשים דירה שהתכנון והעיצוב שלה נקבע, פחות או יותר, מבעוד מועד על-ידי האדריכל והקבלן-יזם, הרי שתכנון בית פרטי מאפשר לנו להתאים אותו לאורח חיינו. משמע מכלול מטרותינו, שאיפותינו ודרישתנו עוד לפני שהאבן הראשונה הונחה. או במילים אחרות – בית שגם ירגיש עבורנו ככזה.

וכלל עוד לא התחלתי לדבר על סגנונות עיצוביים כמו הסגנון הכפרי, המודרני, הים-תיכוני או הסקנדינבי לשם הדוגמה. אני מכוונת את השלב הראשון אל נושא התכנון. מתכננים בית פונקציונלי ונוח עבורנו. לאחר מכן 'מלבישים' אותו בעיצוב התואם את טעמנו האישי.

כבר משיחת האפיון הראשונה נתייחס לנושאים אלו, ואלמד להכיר אתכם ואת טעמכם האישי. בו-בזמן, נסתכל על תכנונו של ביתכם גם בראייה לעתיד. זהו עיקרון נוסף המנחה אותי. ליצור עבורכם מרחב, אשר ישרת אתכם הן בעת הנוכחית, והן שנים רבות קדימה.

כיצד מתחילים?

אומר מראש כי השלבים הבאים נכונים לכל בית פרטי שנתכנן החל מווילות, דרך קוטג'ים ועד לבתים בעלי קומה אחת. מניסיון, אני יכולה להבטיח לכם כי כל שלב ושלב הוא מרגש בפני עצמו והפרפרים בבטן יחלו כבר משלב האפיון אליו נצלול כעת.

1. שלב האפיון

פרוגראמה תכנונית

המטרה הראשונה שלי היא להכיר אתכם. לדעת מהו אורח החיים המגדיר ומבדל את המשפחה שיושבת מולי. מה אתם אוהבים ומה פחות.

מן הצד האחד, כל אחד ואחת זקוקים לבית שיעניק גג מעל הראש. ברור כי כל בית מכיל, פחות או יותר, את אותם חללים קבועים: מטבח, סלון, חדרי אמבט וחדרי שינה, ממ"ד.

מן הצד השני, לכולנו העדפות משתנות: למשל, יש מי שירצה במרפסת רחבת ידיים, ויש מי שיסתפק במרפסת סטנדרטית. יש מי שירצה מחסן בתוך הבית ויש מי שיסתפק במחסן פלסטיק בגינה.

את פגישת או פגישות האפיון, נייעד גם להבנה הראשונית של תקציב הפרויקט. נגדיר מה יעמוד במבחן התקציב שלנו, ומה יצריך למצוא פתרונות יצירתיים חלופיים שעדיין יענו על רצונותינו.

2. שלבי התכנון והתקציב

ניהול תקציב בניה
ניהול תקציב בניה

את כל המידע שיעלה בשיחות האפיון, נמיר לתכנון המציג לנו כיצד ייראה הבית הלכה למעשה. שלב זה הנו ממושך. בו נבחן חלופות שונות לתכנון הבית הפרטי. נדייק את התוכניות, עד לקבלת התוצאה האופטימלית עבורכם.

במסגרת שלב זה, אני נעזרת בתקציבאי שעמו אני עובדת. זאת במטרה שנהיה עם האצבע על הדופק, ונבין באופן מדויק את כלל רכיבי התשלום השונים.

שלב זה חשוב משתי סיבות:

 • הכרת עלות הרכיבים השונים, תאפשר גמישות לשחק עם התקציב.
  ישנם היבטים שלא ניתן להתפשר עליהם. דוגמת עלות הקמת יסודות המבנה או תשתית מים וחשמל. מאידך ישנם כאלו שכן. כמו למשל סוגי ריצוף שונים שעלותם משתנה, חלונות וכן הלאה.
 • הבנת התקציב תפחית את הכוונות לבצע שינויים מאוחרים בפרויקט.
  חשוב לדעת כי במידה והגשנו בקשה להיתר בנייה, כל שינוי בתכנית, עשוי לחייב עדכון של הבקשה להיתר בניה – הגשת תוכנית שינויים.

3. שלבי הרישוי והביצוע

הסדרת רישוי בניה לא חוקית

לאחר שתכנון הבית הושלם, התקציב נבדק ואושר, נעבור, בשעה טובה, לביצוע הליך הרישוי, או בשמו השני 'הגשת בקשה להיתר בניה'. שלב זה הוא הליך בירוקרטי ממשוך מול כלל גופי הרישוי השונים, ובפרט מול הוועדה לתכנון ובניה או מחלקת ההנדסה העירונית.

בסופו של הליך זה, נקבל את היתר הבניה, ונוכל לצאת לביצוע הפרויקט בשטח.

תהליך בניה הוא תמיד מרגש, אך גם לוקח זמן רב. כאדריכלית הפרויקט, אני מלווה אותו לכל אורך הדרך. אני מחויבת לבצע 'פיקוח עליון' עפ"י חוק, באתר הבנייה. מוודאת כי כל מה שחלמנו, תכננו והגשנו – מתקיים ללא כל שינוי, ומבלי להתפשר ולו על פרט קטן אחד.

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  דגשים בתכנון בית פרטי

  הליך רישום בית משותף

  המושג אדריכלות בתים פרטיים טומן בחובו מגוון עשיר של סגנונות והעדפות. בפגישותיי יש מי שמיד מדמיינים בראשם בית מושב בסגנון קלאסי וכפרי, בעיצוב חמים וסביבו טבע מרגיע ושליו. יש מי שבדמיונם יראו בית פרטי מודרני עם משחקים גיאומטריים, בריכה רחבת ידיים ועיצוב נקי ומינימליסטי.

  אולם רגע לפני שנקפוץ אל מלאכת התכנון והעיצוב, חשוב לי שנתעכב על היבטיו הפיזיים של המבנה, ומיד אסביר את כוונתי:

  דוגמה א': עיצוב בית פרטי קומה אחת

  השלבים שציינתי למעלה הם בדיוק אותם השלבים, רק שכאן ארצה לחדד למשל נושא חשוב שנשען על הראייה שלנו לעתיד.

  ייתכן שכרגע אנו מעוניינים בבית בעל מפלס אחד, אולם בהמשך נרצה להוסיף לו קומה, או לבנות סטודיו או משרד בחצר. לעיתים ישנם מגרשים בהם ניתן להקים יחידות אירוח – צימרים וכד'. תוכנית הבינוי של המגרש, מנחה אותנו בדיוק מה מותר לתכנון ומה לא. התב"ע קובעת , בין היתר, את השטח המרבי המותר לבנית הבית.

  לכן, כאשר מתכננים בית פרטי, חשוב לתת את הדעת הן לכאן ועכשיו. להווה, או לשנים הקרובות. אך לא פחות חשוב, יש לבחון אפשרויות עתידיות לשימוש במבנה, ולמימוש זכויות הבניה החלות על המגרש.

  תכנון מיטבי, מחויב להתייחס לזה מן ההתחלה.

  עוד בנושא זה, אשמח להפנות אתכם למאמר מקיף בנושא עיצוב ותכנון בית מפלס אחד.

  דוגמה ב': עיצוב בית פרטי קטן

  בית דו-משפחתי עד 120 מ"ר
  בית דו-משפחתי עד 120 מ"ר

  גם אם מרחב התמרון שלנו הוא קטן יחסית, הרי שאין כל סיבה שנתפשר על הנוחות שלנו.
  יתרה מזאת: המטרה המשותפת שלנו היא שנעשה כל שביכולתנו כדי לאפשר זאת בבית פרטי ששטחו מוגבל.

  במאמר שכתבתי בנושא תכנון בתים פרטיים קטנים, תוכלו לראות, כיצד גישתי להתאמת הבית לצורכי המשפחה/דיירים מקבלת דגש נרחב יותר.

  כך למשל, יש לנו מרחב מצומצם לשחק איתו, וייתכן שלקוחות מסוימים ירצו בחדר רחצה עם אמבטיה ולידה תא רחצה גדול או מרווח, ומנגד, מי שירצו רק בתא רחצה. תכנון אדריכלי מקדים, הכולל פתרונות אחסון עם ארונות טומנים בקיר, יאפשר לנו לנצל באופן מיטבי את מרחב חדר הרחצה.

  דוגמה ג': עיצוב וילות יוקרה

  בעוד ש'בית פרטי קטן' או 'בית מפלס אחד' מתארים לנו מאפיינים פיזיים של מבנה, הרי שיוקרה היא יותר עניין של טעם אישי.

  אשמח להפנות אתכם למאמר שכתבתי בנושא עיצוב וילות יוקרה, המסביר כי עיקר ההבדל טמון פשוט בתקציב ובהעדפה.

  למשל, תקציב גבוה יותר יכול לאפשר לנו להשקיע במטבח החלומות שלנו, או לבחור בריצוף אבן בעיבוד מיוחד, הקולע במדויק לטעמנו האישי.

  התייעצו איתי

  בחיפושכם אחר אדריכלית בתים פרטיים, אני מזמינה אתכם לשיחת היכרות ראשונית איתי בה תוכלו לספר לי על החלום אותו תרצו להגשים.

  ניתן ליצור איתי קשר בטלפון: 050-9847484 או 077-7020014
  או לכתוב אלי ישירות מכאן

  www.efratmeiri.co.il

   למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

   התעניינתם בנושא אדריכלות בתים פרטיים? ייתכן ותמצאו עניין גם במאמרים הבאים:

   אדריכלות כפרית | עלויות בניית בית פרטי | תכנון בית לגיל השלישי

   אהבתם? שתפו!

   תגובות בפייסבוק

   תגובות בפייסבוק

   כתיבת תגובה

   התייעצו איתי