אדריכלות בית קרקע – מהו תפקידי בכוח?

בית משפחת דולב-שלו
בית משפחת דולב-שלו

אני אמנם עוסקת באדריכלות, כאדריכלית עצמאית כבר משנת 2009, ועדיין מתרגשת מן הפגישה הראשונה עם לקוחות חדשים. משהו באווירה, הפרפרים בבטן, הנכונות והמוטיבציה לעשות את המהלך, על מנת להגשים את המטרה.

אם תשאלו אותי, תפקידי כאדריכלית הוא לשמור על אווירה זו לאורך כל שלבי הפרויקט. זה כמובן נשמע מובן מאליו, הרי מדוע שנחשוב אחרת?

בכנס אשר עסק בליקויי בניה בישראל, בו השתתפתי בפברואר 2022, עלו הנתונים הבאים:

 1. 86% מהיקפי הבנייה בישראל הם בתים פרטיים, והיתר הינם בניינים משותפים וגורדי שחקים.
 2. 45% מכלל ליקויי הבנייה נובעים מיישום לא תקני של שיטות הבניה השונות.
 3. 34% מן הליקויים התרחשו כתוצאה מכוח אדם לא מיומן.
 4. 19% מליקויי הבניה נובעים מבעיות בניהול האתר. לדוגמא מפקחים לא מקצועיים, או מנהלי פרויקטים אשר לא נכחו בשטח כנדרש וכד'.

יצאתי מן הכנס בתחושה חזקה מתמיד, כי עלי להבטיח את השקט הנפשי של לקוחותיי. בכל פרויקט אני מוודאה, כי אשר שחלמנו, אפיינו, תכננו ועיצבנו, יתגשם באתר הבנייה באופן מדויק. אולם, נתונים אלו חיזקו את תחושותיי אף יותר. הזכירו לי עד כמה תפקידי הוא הרבה מעבר לתכנון אדריכלי, או עיצוב. במאמר הבא אמנה כיצד אני מיישמת זאת, שלב אחר שלב.

שלב האפיון

סקיצות לבית בקיבוץ
סקיצות לבית בקיבוץ

היופי הטמון במקצוע האדריכלות הוא בשילוב בין חשיבה אדריכלית לבין יצירתיות.

הרבה לפני שלב השרטוטים, מטרתי הראשונה היא להכיר אתכם:
לדעת מי אתם? מה אתם אוהבים לעשות בשעות הפנאי? מהו אורח חייכם?
ולא פחות חשוב מזה, לדעת מה אינכם אוהבים או רוצים.

בית בהגדרתו נועד לספק לנו מחסה, הגנה, ביטחון, מקום שהייה, ומרחב קיום. בד בבד עם שילוב של סגנון וטעם אישי. כאשר אנו ניגשים לתכנון ביתנו הפרטי, נופלת בחלקנו הזכות להתאימו במיוחד עבורנו. כל זה מובן מאליו.

את כל השאיפות, מטרות, חלומות ורצונות, אנו מעלים על מסמך אפיון. גם לי אך גם לכם, מסמך זה עושה המון סדר.

שלב התכנון והתקציב

עצות מקצועיות לחישוב עלויות הפרויקט
תקציב בניה ומחשבון

כבר אמרתי לעשות סדר? כחלק בלתי נפרד מתכנון הבית, אני משלבת פגישה עם תקציבאי. המטרה היא לוודא כי כל אשר תוכנן, עומד במבחן התקציב. בלי חריגה ובלי הפתעות.

אנו פורטים באופן מדויק את עוגת התקציב לחלקים שונים. גלעד, התקציבאי עמו אני עובדת, נוהג לכנות זאת כ'לצבוע'. אנחנו צובעים את הכסף המיועד לאריחים למשל, ויודעים שאי אפשר לגעת בו. צובעים את הכסף המיועד לשביל הגישה, לגרם המדרגות, לדק העץ שבחצר, לתריס החשמלי וכיוצא בכך.

כל פרט ולו הקטן ביותר, זוכה להתייחסות, ומאפשר לנו לנהל את תקציב הבניה באופן שקול. לאחר הגדרת מכלול רכיבי המבנה מבחינה כלכלית, נוכל לזהות אם ישנו צורך למצוא פתרונות זולים יותר, או לחילופין אם נותר לנו עודף, אשר ישמש אותנו לצרכים נוספים.

שלב הרישוי והבירוקרטיה

רישוי בקשה להיתר בניה
רישוי בקשה להיתר בניה

לצד הגישה הכללית כי בית טוב, רצוי שיהיה פרקטי ופונקציונלי, ותואם את אורח חיינו, אני גם נוהגת לתכננו בראייה לשנים הבאות. אני מאמינה כי בית נועד לשרת אותנו, לא רק בגיל 40 או 50, כי אם גם בגיל 70, 80 וצפונה. שינויים אותם נרצה לבצע בבית, לטובת הנגשתו בגיל מתקדם, יתאפשרו בקלות רבה יותר, אם ניערך לכך מלחתחילה. על כך אשמח להפנותכם למאמר שכתבתי בנושא.

לאחר שחלופת התכנון והתקציב אושרו, אני עורכת את הבקשה להיתר בניה. מתחילה הליך רישוי הבקשה להיתר מול גופי הרישוי. ההליך עצמו מנוהל באתר של מנהל התכנון והבניה, בשם 'מערכת רישוי זמין'.

שלב הבניה בפועל

בתחילת השלב זה אני עורכת את סט תוכניות העבודה המפורט, על מנת לגשת למכרז קבלנים.

לאחר בחירת הקבלנים המבצעים, מפקח הבניה, וספקי החומרים, מתחיל שלב הבניה בשטח. זהו שלב מרגש, ומאתגר ביותר. עבורכם ועבורי כאחד. בעת הבניה, אני מבצעת פיקוח עליון עפ"י חוק באתר. משמע, אני מסיירת באתר הבנייה באופן פעיל, בוחנת את טיב העבודה, דואגת להבטיח כי פרויקט המתנהל בצורה סדירה, בריאה ונכונה.

  למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

  אנשי מקצוע מומלצים

  תוכניות עבודה לביצוע
  תוכניות עבודה לביצוע

  ענף הבנייה בישראל בהחלט לא קנה לעצמו מוניטין חיובי. כאמור, הנתונים אשר עלו בכנס המקצועי בו השתתפתי, רק הוכיחו עד כמה המצב טעון שיפור.

  בפגישתכם עמי, אוכל להמליץ על שירותיהם של בעלי המקצוע מולם אני עובדת באופן רציף, מזה שנים רבות. החל ממהנדסים, דרך קבלנים, מפקחים, רצפים ועד לעבודות הגמר הקטנות ביותר. אנשים אלו יודעים בדיוק מה אני מצפה, ודורשת מהם. שפה משותפת, ותקשורת בריאה הנן ערובה למהלך עבודה יעיל.

  זוהי כמובן המלצה בלבד. ישנם לקוחות המעוניינים בכך, וישנם המבקשים לעבוד מול אנשי השירות אותם הם בחרו. בכל דרך בה תלכו, אשמח ללוות אתכם עד להגשמת החלום.

  התייעצו איתי

  שמי אפרת מאירי, אדריכלית מומחית לבנייה פרטית.

  בחיפושכם אחר משרד אדריכלות בית קרקע, ובכל שאלה, אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר בטלפון : 050-9847484 או 077-7020014

  או לכתוב אלי ישירות מכאן

  www.efratmeiri.co.il

   למידע נוסף ופרטים, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם

   אהבתם? שתפו!

   תגובות בפייסבוק

   תגובות בפייסבוק

   כתיבת תגובה

   התייעצו איתי